Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dłużnicy alimentacyjni trafią do Rejestru Długów

Michał Majka
Nowe przepisy pozwolą rodzicom dzieci, którym należą się alimenty skuteczniej dochodzić swoich praw. Do tej pory mogli liczyć tylko na komornika.
Nowe przepisy pozwolą rodzicom dzieci, którym należą się alimenty skuteczniej dochodzić swoich praw. Do tej pory mogli liczyć tylko na komornika. M. Majka
Nowe przepisy mają zmusić alimentacyjnych recydywistów do wywiązywania się ze swoich obowiązków.

Od października osoby, które nagminnie uchylają się od płacenia alimentów trafią do Krajowego Rejestru Długów. Nie będą mogły brać kredytów, telefonów na abonament, mogą mieć trudności nawet z podłączeniem Internetu.

Do tej pory za niesubordynowanych rodziców alimenty w postaci zaliczek alimentacyjnych płaciła gmina. Komornicy przyznają, że bardzo trudno wyegzekwować spłatę zobowiązań od osób, które się od tego uchylają. Często, bowiem sprytnie zatajają one swoje dochody. Jednak już od pierwszego października czeka ich wiele utrudnień.

Dzięki ustawie o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, gminy będą mogły wpisywać takich delikwentów do Krajowego Rejestru Długów. W ten sposób rodzic zalegający z płatnościami odcięty będzie od zwykłych, lecz bardzo ułatwiających życie przywilejów, takich jak na przykład: kredyt w banku czy telefon na abonament.

ALIMENCIARZE DRŻYJCIE!

- Jednocześnie, Krajowy Rejestr Długów razem ze Stowarzyszeniem "Damy Radę", Fundacją "Mama" oraz Stowarzyszeniem Pomocy Samotnym Matkom "Pozwól Żyć" organizuje kampanię, której celem jest zmiana społecznego postrzegania dłużników alimentacyjnych - tłumaczy Aneta Cichosz z KRD.

Ponadto dzięki ustawie, która wejdzie w życie w październiku, w przypadku nieskutecznej egzekucji alimentów, osoba uprawniona do ich otrzymywania będzie mogła złożyć do urzędu gminy lub ośrodka pomocy społecznej wniosek o podjęcie działań wobec dłużnika.

- Często dłużnik alimentacyjny to rodzic, który ukrywa swoje dochody i stan posiadania. Teoretycznie nie posiada nic, zaś w praktyce cały jego majątek jest przepisany na przykład na konkubinę. - wyjaśnia Aneta Cichosz.

DZIECI ZYSKAJĄ, GMINY ZAOSZCZĘDZĄ

Jak zapewnia Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów, umieszczenie danych dłużników w KRD, a nawet samo ostrzeżenie o takiej możliwości skutecznie motywuje ich do spłaty zadłużenia.

O skali problemu dotyczącego wyegzekwowania alimentów mogą świadczyć liczby pozwów o przyznanie takich świadczeń, które wpłynęły do Sądu Rejonowego w Stalowej Woli. W tym roku jest ich już 124.

Nowe przepisy pomogą także gminom w zaoszczędzeniu na wypłacanych przez nie zaliczkach alimentacyjnych. W Tarnobrzegu łączna wartość tych zaliczek od stycznia do września tego roku wyniosła 886.190 złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie