Firanka - ważna część wystroju domu

  Firanka - ważna część wystroju domu

  Marzena Smoręda

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Firankę możemy fantazyjnie upiąć za pomocą specjalnych klamerek czy sznurów

  Firankę możemy fantazyjnie upiąć za pomocą specjalnych klamerek czy sznurów

  Lekka, zwiewna firanka może zmienić nasze mieszkanie. Radzimy jaką wybrać, by stworzyć efektowną dekorację okna.
  Firankę możemy fantazyjnie upiąć za pomocą specjalnych klamerek czy sznurów

  Firankę możemy fantazyjnie upiąć za pomocą specjalnych klamerek czy sznurów

  Firanki to nie tylko uszyte na taśmie marszczonej tkaniny, które wieszamy na karniszu za pomocą żabek czy kółek i oddzielające nas od świata zewnętrznego. Bardzo często zapominamy, że firanki to przede wszystkim dekoracje naszego okna.
  Wiele osób nie zdaje sobie również sprawy z tego, jak wielki wpływ na wygląd całego pomieszczenia może mieć właściwie dobrana dekoracja okienna, której elementem są firanki.
  Ale wybór koloru firanki to nie wszystko. Ważne są także odpowiedni dobór tkaniny oraz właściwego wykrojenia i uszycia, upięcie i ułożenie, a nawet dobrze dobrane dodatki. Od tych wszystkich czynności wspólnie i dobrze przemyślanych zależy przecież wystrój całego domu.

  Na czym zawiesić

  Dekorację okna zaczynamy od wyboru karnisza, na którym będziemy upinać firankę. Zamontować go możemy do sufitu (gdy np. okno od sufitu dzieli mała odległość lub parapet jest zbyt szeroki) (aluminiowy, biała szyna PCV lub metalowe o różnej średnicy przekroju) albo do ściany (drewniane, metalowe, mosiężne. Może mieć on długość równą ramie okiennej lub sięgać poza nią, według naszego upodobania. Musimy także pomyśleć, co będzie nam potrzebne do zawieszenia firanki - kółka z żabkami, kółka z haczykami czy też hit ostatnich lat - taśma szelkowa.

  Leciutka…

  Mając już przemyślane rozwiązania techniczne, możemy przystąpić do wyboru firanki. Biorąc po uwagę wybór tkaniny na ozdobę okna, musimy sobie najpierw odpowiedzieć na pytanie, jaką funkcję będzie ona spełniała. Czy będzie to dekoracja "ciężka", wzbogacona o zasłony, które będą odgrywały rolę ruchomej osłony przeciw światłu słonecznemu, czy raczej lekka i zwiewna dekoracja bez zasłon?

  Jeśli dekoracja okienna ma być lekka i zwiewna, ma przepuszczać maksymalną ilość światła do domu - do wyboru mamy szeroki wachlarz tkanin firankowych, od woalów przez organzę, organdynę, po tkaniny tiulowe, najlepiej w kolorze białym lub w delikatnych pastelowych barwach.
  …czy ciężka

  Jeżeli chcemy ograniczyć dostęp światła słonecznego, najlepiej wybrać tkaniny grubsze, o gęstym splocie, podwójnie tkane, mogą wtedy z powodzeniem być innego koloru niż tradycyjna biel, natomiast w przypadku zasłon uzyskamy doskonały efekt zaciemnienia w pomieszczeniu, kiedy zastosujemy podszewkę do zasłon. Do takich właśnie ciężkich dekoracji dobrze sprawdzają się tkaniny żakardowe czy też grubsze tafty, które równocześnie dają się doskonale upinać i tworzą ciepły i przytulny klimat.

  Warto jednak zwrócić uwagę na to, że zasłony i wszelkie dekoracje z grubymi tkaninami w roli głównej najlepiej nadają się do salonów lub większych pomieszczeń, ponieważ optycznie zmniejszą je, dlatego jeśli nasz pokój jest niewielkich rozmiarów, zastanówmy się nad użyciem rolet lub plis, które równie dobrze przysłonią nasze okno.

  Wykończenie i ozdoby

  Firanki możemy kupować z metra lub zlecić uszycie gotowej. Trendy są obecnie tzw. makarony, czyli nitki poliestrowe z cekinami, koralikami, wstążeczkami, świetnie pasujące do nowoczesnych aranżacji wnętrz. Pięknie prezentują się firanki wykończone atłasowymi lamówkami, koralikami lub frędzlami. Te ozdoby uatrakcyjnią nawet zwykłą tkaninę i dodadzą jej szyku.

  Wszystkie te tkaniny marszczymy za pomocą specjalnych taśm, po przyszyciu których jej fałdy mogą układać się równomiernie na całej szerokości lub w pewnych odstępach, dając ciekawy efekt. Tak przygotowaną firankę mocujemy do karnisza. grube czy cienkie, lekkie czy ciężkie, możemy efektownie upiąć, możemy fantazyjnie upiąć za pomocą specjalnych klamerek, sznurów, kół lub chwytaczy, dopasowując oczywiście sposób upięcia firanki lub zasłony do ich parametrów. Na przykład, nie uda nam się upiąć grubej tkaniny zwykłą klamrą, która najlepsze zastosowanie ma przy cienkich i lekkich materiałach. Do tego typu tkanin prócz wszelkiego rodzaju klamr, równie dobrze nadają się klipsy magnetyczne oraz różnorodne przewiązania, podwiązki. Przy grubych i ciężkich tkaninach trzeba wziąć pod uwagę, by sposób upięcia wytrzymał ich ciężar, by wszystko było odpowiednio zamocowane. Do upinania tego typu tkanin najlepiej posłużą metalowe uchwyty, rozety i podwiązki.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo