Wciąż pamiętamy o papieżu (zdjęcia)

  Wciąż pamiętamy o papieżu (zdjęcia)

  Zdzisław Surowaniec, Michał Majka, Marcin Radzimowski, Anna Krężel, Sławomir Czwal

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Pod pomnikiem papieża przy bazylice konkatedralnej w Stalowej Woli w czwartek wierni zapalali znicze i składali kwiaty.

  Pod pomnikiem papieża przy bazylice konkatedralnej w Stalowej Woli w czwartek wierni zapalali znicze i składali kwiaty. ©Z. Surowaniec

  W całym naszym regionie rozpoczęły się uroczystości trzydziestej rocznicy wyboru krakowskiego metropolity Karola Wojtyły na biskupa Rzymu.
  Pod pomnikiem papieża przy bazylice konkatedralnej w Stalowej Woli w czwartek wierni zapalali znicze i składali kwiaty.

  Pod pomnikiem papieża przy bazylice konkatedralnej w Stalowej Woli w czwartek wierni zapalali znicze i składali kwiaty. ©Z. Surowaniec

  Przed trzydziestu laty dzwony na Watykanie obwieściły światu "habemus papam" - mamy nowego papieża. Ten dzień jest szczególnie bliski Polakom, bo Jan Paweł II na Stolicy Piotrowej przeprowadził naród przez "morze czerwone" do wolności.
  Wczoraj nikogo nie trzeba było specjalnie zachęcać do obchodów Dnia Jana Pawła II. We wszystkich szkołach i uczelniach odbywały się akademie, w kościołach modlono się za beatyfikację Sługi Bożego Jana Pawła II Wielkiego, choć wszyscy wierzą, że już jest w domu Ojca, otoczony kręgiem świętości.

  Stalowa Wola ciągnęła w czwartek od rana pod pomnik Jana Pawła II przy bazylice konkatedralnej. Dzieciaki ze szkół i dorośli przynosili kwiaty i znicze, modlili się.

  PAPIESKIE KREMÓWKI

  Gimnazjum numer 3 i Gimnazjum numer 7 w Stalowej Woli zorganizowało konkurs wiedzy o papieżu, z udziałem reprezentacji sześciu gimnazjów. Trzeba było na przykład wymienić atrybuty władzy papieskiej, powiedzieć, w jakim mieście odbyło się pierwsze światowe spotkanie papieża z młodzieżą. W jury zasiadali księża i nauczyciele. Wygrała reprezentacja Gimnazjum numer 3 z niewidomą Weroniką Wołoszyn i Magdaleną Krawczyk. Drugie miejsce zajęło Gimnazjum numer 2, a trzecie numer 5.

  W pomysłach na oryginalne uczczenie Dnia Jana Pawła II prześcignął wszystkich proboszcz parafii Opatrzności Bożej ksiądz Jerzy Warchoł. Na ten dzień zamówił w dwóch cukierniach sześćset "papieskich kremówek" i przekazał je uczniom Szkoły Podstawowej numer 12 imienia Jana Pawła II. Wczoraj wszyscy w szkole zajadali się tym specjałem, o którym mówił ubawiony papież podczas pielgrzymki do Wadowic.

  Po kremówkach młodzi stalowowolanie poszli na mszę świętą. Tu przy ołtarzu odbył się koncert w wykonaniu uczniów. Zwracał uwagę przebrany w białą papieską sutannę Marcin Obara.

  Wieczorem tłum wiernych zgromadził się na mszy w bazylice konkatedralnej. W "pochodzie światła" przybyli z zapalonymi świecami studenci z filii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Przy pomniku papieża odbył się Apel Jasnogórski.

  W PAMIĘCI
  PRZEDSZKOLAKÓW


  Trzydziesta rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża była świętowana w szczególny sposób w Przedszkolu numer 13 w Tarnobrzegu. A to dlatego, że od siedmiu lat patronem tej placówki jest właśnie Jan Paweł II.

  - Pomysł nadania przedszkolu imienia Jana Pawła II narodził się na jednej z rad pedagogicznych. Zbliżało się dwudziestolecie naszej placówki. Szukaliśmy więc autorytetu, wskazówek do dalszej pracy. Zdecydowaliśmy się stworzyć misję przedszkola w oparciu o nauczenia papieża - mówi Małgorzata Korczak, dyrektor placówki.

  Jak przyznaje pani dyrektor wszyscy wychowawcy i rodzice poparli ten pomysł.
  W taki właśnie sposób od 2001 roku Przedszkole numer 13 w Tarnobrzegu, uczy i wychowuje swoich podopiecznych w myśl nauczania Jana Pawła II. W 2008 roku placówka wdrożyła w życie program o nazwie: "Papież uczy nas", który został zaakceptowany przez kuratorium oświaty jak również przez rodziców uczęszczających do przedszkola maluchów.

  HYMN O PAPIEŻU

  "Trzynastka" ma również swój hymn, którego bohaterem jest oczywiście jej patron. Stworzyli go dwaj Tarnobrzeżanie: muzykę skomponował Mariusz Ryś, a słowa napisał Kazimierz Wiszniowski.

  - Nasze przedszkole należy także do Rodziny Szkół Jana Pawła II skupiającej placówki, których patronem jest papież - tłumaczy Małgorzata Korczak. - Bardzo mocno współpracujemy ze Szkołą Podstawową numer 9 w Tarnobrzegu, która również nosi imię Jana Pawła II.

  Wspólnie z "Dziewiątką" przedszkole corocznie organizuje wystawę. Hasło tegorocznej, zaplanowanej na kwietniową rocznicę śmierci papieża brzmi: Jan Paweł II - wychowawca młodych.

  Oprócz wystaw, konkursów i quizów organizowanych na różne rocznice związane z papieżem, Przedszkole numer 13 na co dzień pamięta o Wielkim Polaku. Służy temu misja przedszkola podporządkowana naukom Jana Pawła II. Wychowawcy przywiązują wagę do tego, by dzieci wiedziały, kim był polski papież i znały jego najważniejsze przesłania. Z racji trzydziestej rocznicy wyboru Karola Wojtyły na tron Stolicy Piotrowej zajęcia dydaktyczne w mijającym tygodniu w jeszcze większym stopniu poświęcone były jego osobie.

  - Papież urodził się w Wadowicach. Mieszkał w Krakowie i kochał góry - mówią wykazując się rozległą wiedzą o Janie Pawle II pięciolatki z "Trzynastki".

  - Całe przedszkole wyklejone jest pracami przedstawiającymi papieża, ozdabiają je gazetki o Ojcu Świętym - mówi Małgorzata Korczak, dyrektor placówki. - Czytamy dzieciom książeczkę pod tytułem: "Jak Karolek został Papieżem", gramy z nimi w grę o podróżach Jana Pawła II. W październikową rocznicę wyboru organizujemy specjalną akademię, na którą zapraszamy inne przedszkola.

  W tym roku w zorganizowaniu akademii w zwykłym terminie przeszkodziła ospa, dlatego uroczystość odbędzie się w przyszłym tygodniu.

  ROCZNICA W SOKOLNIKACH

  Wyjątkowo uroczyście wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową świętowano w Sokolnikach (powiat tarnobrzeski). Uczniowie tej placówki obchodzili, bowiem wczoraj nie tylko VIII Dzień Papieski, lecz także święto szkoły - piątą rocznicę nadania imienia księdza Jana Twardowskiego i dziesiątą rocznicę oddania do użytku obecnego budynku szkoły.

  - Postać Jana Pawła II jest bliska każdemu młodemu sercu, to wyjątkowy człowiek, który wskazywał właściwą drogę - ocenia Kazimiera Dziura, dyrektor Szkoły Podstawowej w Sokolnikach.

  Potrójne święto zgromadziło w szkole nie tylko uczniów, ale też rodziców, władze samorządowe i wszystkich tych, którzy pomagają tej placówce. Obecnie w Sokolnikach uczy się 169 dzieci, kadra liczy 13 nauczycieli.

  Uczniowie uczcili pamięć papieża Polaka tak, jak umieli najpiękniej - piosenką i wierszem. Przeważała oczywiście poezja autorstwa znakomitego patrona szkoły, księdza Jana Tarnowskiego.

  RADNI PRZERWALI SESJĘ

  Dni papieskie obchodzono również w powiecie niżańskim. W środę, z tego powodu przerwano nawet sesję Rady Miejskiej w Nisku tak, aby radni mogli zdążyć na koncert poświęcony Dniom Papieskim oraz uczczeniu 80 lat funkcjonowania niżańskiej parafii. Z tego powodu na scenie niżańskiego "Sokoła" zaprezentowali się filharmonicy kieleccy. Uroczyście obchodzono również Dni Papieskie w Ulanowie, gdzie z tej okazji odprawiono uroczystą Mszę Świętą oraz złożono kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II.

  TRYPTYK RZYMSKI

  W Mielcu obchody rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II rozpoczną się dzisiaj koncertem w kościele Ducha Świętego na Borku o godzinie 19.30. Będzie to największa planowana uroczystość w mieście. Jerzy Zielnik, Georgij Agratin oraz Robert Grudzień wykonają poezję Karola Wojtyły, część pierwszego "Tryptyku Rzymskiego" czy wątki autobiograficzne z "Daru i Tajemnicy".

  W sobotę w Szkole Podstawowej numer 11 imienia Jana Pawła II, również odbędzie się uroczystość z okazji pontyfikatu. - Od trzech lat obchodzimy tę uroczystość 16 października - mówi nauczycielka religii w Szkole Podstawowej numer 11, Mariola Ortyl. - Jednak w tym roku odbędzie się ona w sobotę ze względu na to, iż jest to dzień, który dzieci i tak muszą odrobić. Najpierw będzie msza w kościele na Smoczce, gdzie dzieci włączą się w odprawienie mszy, następnie wrócimy do szkoły na Akademię przygotowaną przez naszych wychowanków.

  Szkoła otrzymała imię nieżyjącego już papieża 20 października 2005 roku. Jest to placówka integracyjna, a papież jak wiadomo miał szczególny stosunek do osób niepełnosprawnych.

  Komentarze (4)

  Wszystkie komentarze (4) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo