Jak bronić się przed zainfekowaniem komputera?

  Jak bronić się przed zainfekowaniem komputera?

  Sebastian Sosnowski

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Korzystając z dobrodziejstw Internetu, w każdej chwili możemy paść ofiarą działania złośliwego oprogramowania.

  Korzystając z dobrodziejstw Internetu, w każdej chwili możemy paść ofiarą działania złośliwego oprogramowania. ©archiwum

  Niestety nie ma stuprocentowej ochrony przed wirusami, ale warto jednak stosować jakiś program antywirusowy. Pytanie tylko, który wybrać?
  Korzystając z dobrodziejstw Internetu, w każdej chwili możemy paść ofiarą działania złośliwego oprogramowania.

  Korzystając z dobrodziejstw Internetu, w każdej chwili możemy paść ofiarą działania złośliwego oprogramowania. ©archiwum

  Korzystając z dobrodziejstw Internetu, w każdej chwili możemy paść ofiarą działania złośliwego oprogramowania. Celem wirusa jest bowiem zakażenie jak największej liczby komputerów, poprzez wiązanie swojego kodu z kodem aplikacji, z których korzystamy. Konsekwencją może być nieprawidłowa praca naszego komputera, utrata danych, a czasem nawet uszkodzenie sprzętu.

  Obok wielu typów wirusów szczególnie rozpowszechnionym złośliwym programem jest także "koń trojański", który może służyć do szpiegowania zawartości naszego komputera, a na-wet umożliwić kontrolę nad nim osobom trzecim.

  PEWNOŚCI NIGDY NIE MA

  Niestety jak dotąd nie opracowano pewnej ochrony przed niechcianymi programami. Niemal codziennie powstaje nowy "robak", który dopiero po ujawnieniu się może zostać dołączony do baz wirusów zabezpieczającego oprogramowania.

  - Dzisiejsze systemy operacyjne, takie jak choćby Windows XP i Vista, zawierają już pewne funkcje, które próbują zapewnić bezpieczeństwo naszemu komputerowi. W praktyce jednak zwykle okazują się one niewystarczające. Dlatego warto zainstalować dodatkowy program antywirusowy lub zapory filtrujące (firewall) treści do nas docierające - wyjaśnia Tomasz Tysiączny z kieleckiego sklepu Kwark Komputer.

  SURFOWAĆ Z GŁOWĄ

  Zanim przyjrzymy się najbardziej popularnym antywirusom, zwróćmy uwagę na jeszcze jedną kwestię. Bezpieczeństwo w sieci zależy w dużej mierze od nas. Warto pamiętać, że większość wirusów najczęściej rozpowszechniana jest poprzez kilka typowych działań. Przede wszystkim chodzi tutaj o korzystanie z sieci p2p, umożliwiającej użytkownikom bezpośrednią wymianę plików. W ten sposób złośliwe programy mogą łatwym sposobem zarazić wiele komputerów.

  Również przeglądając witryny internetowe nie powinniśmy otwierać podejrzanych treści, jakie nachalnie zwracają naszą uwagę. To samo dotyczy także odbierania poczty, która w jakiś sposób wydaje nam się "dziwna". Często wirusy rozsyłane są jako przesyłki o ciekawie brzmiących nazwach, zachęcających nas do kliknięcia. Pamiętajmy, by zawsze sprawdzać ich źródło pochodzenia. A za tydzień sprawdzimy najpopularniejsze programy antywirusowe.

  Komentarze (3)

  Wszystkie komentarze (3) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo