Spadają ceny mieszkań

  Spadają ceny mieszkań

  Ewa Bożek

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  W Tarnobrzegu i Mielcu coraz częściej ci, którzy myśleli o własnym mieszkaniu zaczynają pytać o coś pod wynajem.

  W Tarnobrzegu i Mielcu coraz częściej ci, którzy myśleli o własnym mieszkaniu zaczynają pytać o coś pod wynajem. ©E. Bożek

  W naszym regionie powoli spadają ceny mieszkań. To reakcja na zaostrzone warunki udzielania kredytów hipotecznych.
  W Tarnobrzegu i Mielcu coraz częściej ci, którzy myśleli o własnym mieszkaniu zaczynają pytać o coś pod wynajem.

  W Tarnobrzegu i Mielcu coraz częściej ci, którzy myśleli o własnym mieszkaniu zaczynają pytać o coś pod wynajem. ©E. Bożek

  Lokalny rynek nieruchomości już reaguje na kryzys. W Tarnobrzegu i Mielcu coraz częściej ci, którzy myśleli o własnym mieszkaniu zaczynają pytać o coś pod wynajem. Powód? Brak zdolności kredytowej przy zaostrzonych warunkach, jakie teraz przed kredytobiorcami stawiają banki.

  Na te obostrzenia powoli zaczyna reagować nasz rynek nieruchomości.
  - Znacznego i powszechnego spadku cen, szczególnie mieszkań, bo ich kupnem najczęściej byli zainteresowani klienci, jeszcze nie obserwujemy.
  Jednak kupujących jest bardzo mało, a sprzedających zdecydowanie więcej. Na razie obniżają ceny ci, którym zależy na sprzedaży mieszkania - przyznaje Monika Piotrkowska, właścicielka agencji nieruchomości "Blaster" w Mielcu.

  SPADAJĄ O KILKASET ZŁOTYCH

  Ceny mieszkań spada tutaj przeciętnie o około 300 złotych za metr kwadratowy. Spadają także nieco ceny domów. Za to na stałym poziomie utrzymuje się wartość działek budowlanych.

  - Choć kupców działek też nie ma - wyjaśnia Piotrkowska.
  Jak się dowiedzieliśmy, coraz częściej pojawiają się klienci, którzy poważnie myśleli o kupnie mieszkania i szukali odpowiedniej oferty, ale teraz niestety dowiedzieli się, że w nowych warunkach gospodarczych, kredytu nie dostaną i muszą zapomnieć o własnych czterech kątach. Teraz zaglądają do ofert wynajmu.

  ZAOSTRZONE WYMOGI

  - Jeszcze do września tego roku warunki przyznania kredytu pod hipotekę były zdecydowanie bardziej korzystne dla klientów. Obecnie wiele osób po prostu odchodzi z kwitkiem - przyznaje Dorota Golec-Kozak, specjalista do udzielania kredytów hipotecznych. - Ci, którzy zdążyli wziąć kredyt jeszcze we wrześniu na pewno na tym skorzystali - dodaje.

  Każdy bank ma dla klientów różną ofertę. W PKO BP przed zmianami, dwuosobowa rodzina żeby wziąć 300 tysięczny kredyt w najbardziej popularnych frankach szwajcarskich na 30 lat musiała mieć dochód około 5-6 tysięcy złotych netto, teraz około 7 tysięcy złotych. W Multibanku odpowiednio: wcześniej niecałe 5 tysięcy złotych, teraz około 5 tysięcy 600 złotych.

  Co ważne, kiedyś stała marża od kredytu wynosiła w tym banku od 0,5 do 1 procenta. Teraz dochodzi nawet do 2,9 procenta! W PKO BP wzrosła do około 2,5 procenta.

  ZASTÓJ W SPRZEDAŻY

  Taka sytuacja wpływa także na rynek nieruchomości w Tarnobrzegu.
  - Niestety generalnie zauważamy zastój w nieruchomościach - przyznaje Janusz Kornas, właściciel tarnobrzeskiego biura nieruchomości. Dodaje jednocześnie, że w tym mieście zawsze brakowało mieszkań pod wynajem, więc zainteresowanie klientów mieszkaniem do wynajęcia zawsze było duże.

  - Zauważamy za to, że lecą w dół ceny mieszkań do sprzedania. Szczególnie tych powyżej 50 metrów kwadratowych. Można znaleźć takie, które właściciel chce sprzedać po 2 tysiące 300 czy 2 tysiące 500 złotych. To spadek o około kilkaset złotych na metrze. Te mniejsze lokale nadal są w cenie - mówi Kornas.

  W Stalowej Woli rynek na razie nie reaguje na zmiany. Elżbieta Barańska, właścicielka agencji nieruchomości "Posesja" w tym mieście powiedziała nam, że nie ma tygodnia, w którym jej agencja nie pośredniczyłaby w sprzedaży mieszkania.
  - Oczywiście wszyscy wyczuwamy tę ogólnoświatową psychozę, która także nam się udziela, ale wydaje mi się, że wobec takiej sytuacji lokowanie oszczędności właśnie w nieruchomości, jest dobrą inwestycją - mówi na koniec.

  Komentarze (3)

  Wszystkie komentarze (3) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo