Uwaga na cmentarnych złodziei

  Uwaga na cmentarnych złodziei

  Michał Majka

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Tadeusz Pezda z Tarnobrzega jakiś czas temu padł ofiarą cmentarnych złodziei.

  Tadeusz Pezda z Tarnobrzega jakiś czas temu padł ofiarą cmentarnych złodziei. ©M. Majka

  Sezon cmentarnych kradzieży w pełni. Do walki ze złodziejami policja w naszym regionie wysłała nieumundurowanych funkcjonariuszy.
  Tadeusz Pezda z Tarnobrzega jakiś czas temu padł ofiarą cmentarnych złodziei.

  Tadeusz Pezda z Tarnobrzega jakiś czas temu padł ofiarą cmentarnych złodziei. ©M. Majka

  Patrolują nekropolie i ich okolice.

  - Ktoś ukradł mi kiedyś kwiaty. Nie wiem czy to zrobił, by je sprzedać, czy po prostu na złość - żali się Tadeusz Pezda z Tarnobrzega.

  Aby ukrócić takie incydenty policja w naszym regionie od kilku dni patroluje nekropolie, a także miejsca, gdzie odbywa się przedświąteczny handel. Funkcjonariusze w cywilnych ubraniach dbają o to, by nikt nie niszczył grobów i by nie znikały z nich znicze oraz wiązanki.

  - Policjanci obserwują kto podjeżdża przed cmentarz i jak się zachowuje.
  Jeśli na przykład właściciel samochodu o nietutejszej rejestracji, zamiast zająć się konkretnym grobowcem kręci się po cmentarzu i dziwnie się zachowuje, łatwo się domyślić po co tu przyjechał - tłumaczy komisarz Beata Jędrzejewska-Wrona, oficer prasowy tarnobrzeskiej policji.

  UWAGA NA KIESZONKOWCÓW

  Również w Stalowej Woli policja w cywilu już czuwa w pobliżu nekropolii i straganów ze zniczami i wiązankami. Funkcjonariusze będą dbali o bezpieczeństwo spacerujących cmentarnymi alejkami przechodniów szczególnie w trakcie akcji "Znicz", trwającej od piątku, 31 października do niedzieli, 2 listopada,
  - W Stalowej Woli takimi newralgicznymi miejscami są cmentarz przy ulicy Ofiar Katynia i hala targowa - mówi aspirant sztabowy Andrzej Walczyna ze stalowowolskiej policji.

  Jak tłumaczy, problemem nie są tylko złodzieje kradnący ozdoby z grobów, ale i kieszonkowcy grasujący w świątecznym tłoku.

  Podobne akcje prewencyjne policji prowadzone są w Mielcu. Tam także przed 1 listopada służby porządkowe wzmocniły swoje patrole. W zeszłym roku mielecka policja odnotowała kilka przypadków kradzieży. Jak wyjaśnia aspirant sztabowy Wiesław Kluk, rzecznik tamtejszej komendy miejskiej, ich sprawcami byli nieletni, którzy zagrabione rzeczy chcieli prawdopodobnie ponownie sprzedać.

  POLICJA APELUJE O CZUJNOŚĆ

  Chociaż liczba podobnych przypadków z ubiegłego roku, jaką oficjalnie zanotowały służby mundurowe w naszym regionie nie jest duża, to wynika ona po prostu z tego, że wielu okradzionych nie zgłosiło tego stróżom prawa.

  Podkarpacka policja apeluje do wszystkich osób, które porządkują lub odwiedzają groby swoich bliskich o uważne pilnowanie torebek, portfeli czy telefonów. Przestrzega również przed zostawianiem cennych rzeczy na samochodowych siedzeniach lub w innym widocznym z zewnątrz miejscu.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo