LCD czy plazma?

  Robert Felczak

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Wielkość ekranu należy uzależnić od powierzchni pomieszczenia, w którym będzie znajdował się telewizor.

  Wielkość ekranu należy uzależnić od powierzchni pomieszczenia, w którym będzie znajdował się telewizor.

  Radzimy na co zwrócić uwagę kupując płaski telewizor. Wskazujemy najistotniejsze parametry i różnice.
  Wielkość ekranu należy uzależnić od powierzchni pomieszczenia, w którym będzie znajdował się telewizor.

  Wielkość ekranu należy uzależnić od powierzchni pomieszczenia, w którym będzie znajdował się telewizor.

  Ze sklepowych półek niemalże całkowicie zniknęły telewizory z kineskopem. Aktualnie królują modele ze znacznie większym, płaskim ekranem. Który wybrać - LCD czy plazmowy?

  Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego modelu, plazmowego czy też LCD, trzeba odpowiednio dobrać przekątną ekranu. Jest ona podawana w calach (1 cal to około 2,5 centymetra). Im większa jest większa, tym szerszy i wyższy jest ekran, a co za tym idzie także telewizor.

  Przed zakupem warto o tym pamiętać, bo wielkość ekranu należy uzależnić od powierzchni pomieszczenia, w którym będzie znajdował się telewizor oraz odległości, z jakiej będziemy na niego patrzeć.
  Powód? Jeśli wybierzemy zbyt duży ekran, a będziemy go oglądać z niewielkiej odległości to wówczas dostrzeżemy na nim piksele, które utrudnią oglądanie telewizji. Szczególnie, jeśli nie mamy dobrej jakości sygnału, na przykład z satelity.

  Po wyborze odpowiedniej przekątnej ekranu można przystąpić do podjęcia decyzji dotyczącej telewizora. Jeśli wybierzemy ekran 32, 37 lub 40-calowy pozostanie nam zakup telewizora LCD. Ekrany plazmowe mają bowiem przekątną 42 cali lub wyższą.

  HD READY I FULL HD

  Z wielkością ekranu wiąże się jakość obrazu. Do wyboru mamy telewizory "HD Ready" i "Full HD" - w pierwszym przypadku rozdzielczość wynosi najczęściej 1366x768 pikseli, a w drugim 1920x1080 pikseli.
  W czym jednak tak naprawdę tkwią różnice? Po pierwsze w cenie, bo modele "HD Ready" są tańsze przynajmniej o kilkaset złotych. W polskich realiach nie oznacza to jednak, że oferują gorszą jakość obrazu niż telewizory "Full HD". Wynika to z tego, że w technologii HD (telewizja wysokiej rozdzielczości) nadawanych jest około 10 programów polskojęzycznych. Wyłącznie drogą satelitarną oraz w sieciach telewizji kablowych. Nie oznacza to jednak, że nie warto kupować telewizorów LCD lub plazmowych. Wkrótce bowiem wszystkie stacje będą nadawały w tej technologii, a przecież telewizor kupuje się raz na przynajmniej kilka lat. Niemniej jednak "HD Ready" w zupełności wystarcza do tego, aby cieszyć się bardzo dobrą jakością obrazu.

  TO TEŻ JEST WAŻNE

  Znacznie istotniejsze są parametry dotyczące kontrastu (w uproszczeniu: różnica między jasnością bieli a ciemnością czerni), jasności ekranu (maksymalna możliwa intensywność jego świecenia), a w telewizorach LCD również czas reakcji matrycy (minimum 8 milisekund).

  W przypadku kontrastu trzeba jednak pamiętać, że producenci ekranów LCD podają kontrast statyczny (minimum to 1200:1) lub dynamiczny (przynajmniej 5000:1). Prościej jest z ekranami plazmowymi: kontrast jest jeden, statyczny, powinien wynosić powyżej 3000:1.

  Jasność ekranu powinna natomiast wynosić minimum 400 cd (ekrany plazmowe przynajmniej 1 200 cd), a czas reakcji matrycy maksymalnie 8 milisekund (im mniej tym lepiej; modeli plazmowych ten parametr nie dotyczy).

  Ponadto warto zwrócić uwagę na ilość wejść i wyjść, jakie posiada dany telewizor. To szczególnie ważne jeśli zamierzamy podłączyć do niego kilka urządzeń na raz, na przykład magnetowid, DVD, tuner satelitarny i amplituner. Najlepsze są złącza HDMI (cyfrowe) i EURO (analogowe).

  Pozostałe kwestie, którymi warto się zainteresować to przede wszystkim tuner cyfrowej telewizji naziemnej (DVB-T) oraz kąty oglądania w poziomie i w pionie (minimum 170 stopni, im szerszy kąt tym lepiej).

  Komentarze (11)

  Wszystkie komentarze (11) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo