Modernizacja ulicy Staszica to priorytet

  Modernizacja ulicy Staszica to priorytet

  Magdalena Małodzińska

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Ulica Staszica prowadzi w stronę Alei Jana Pawła II, czyli głównej drogi prowadzącej na Tarnów.

  Ulica Staszica prowadzi w stronę Alei Jana Pawła II, czyli głównej drogi prowadzącej na Tarnów. ©M. Małodzińska

  Modernizacja ulicy Staszicy, zdaniem miasta, jest najpilniejsza. Odcinek prowadzi w stronę Alei Jana Pawła II, czyli głównej drogi w kierunku Tarnowa.
  Ulica Staszica prowadzi w stronę Alei Jana Pawła II, czyli głównej drogi prowadzącej na Tarnów.

  Ulica Staszica prowadzi w stronę Alei Jana Pawła II, czyli głównej drogi prowadzącej na Tarnów. ©M. Małodzińska

  Nie ma odpowiednich parametrów technicznych, a ze względu na ogromny ruch konieczne jest zainstalowanie ekranów akustycznych.

  Mielecki magistrat ulicę Staszica, jako jedną z kilku, zgłosił już do Regionalnego Programu Operacyjnego województwa podkarpackiego. Odpowiedzi jeszcze nie ma, a przygotowywanie projektu tej samej ulicy do innego programu już ruszyły. Tym razem miasto będzie walczyć o pieniądze z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych.
  Możliwa kwota dofinansowania nie jest powalająca, wynosi tylko 3 miliony złotych na jeden projekt, ale tym samym szansę na przeprowadzenie przebudowy jednej z najbardziej ruchliwych odcinków w Mielcu zwiększają się.

  Jak nie RPO...

  Dofinansowanie z RPO na lata 2008-20013 na jedną gminę wynosi 5 milionów złotych. Miasto w sumie do Regionalnego Programu Operacyjnego programu zgłosiło dwa projekty. pierwszy dotyczył dróg powiatowych (ulice: Jadernych, Ducha Świętego oraz część Wolności i Mickiewicza), a drugi właśnie miejskich, gdzie wśród wielu odcinków miasto zwraca uwagę także na ulicę Staszica.

  Janusz Chodorowski, prezydent miasta Mielca podkreśla, że szanse na uzyskanie pieniędzy z programu nie są zbyt ogromne. - Ilość projektów, które wpłynęły do RPO oznacza, że maksymalnie tylko 20 procent otrzyma dofinansowanie. Może być więc tak, iż od nas nie przejdzie żaden projekt.

  Ocenianie projektów ruszy bowiem dopiero w przyszłym roku.
  ... to może państwo

  Projekty do Narodowego Programu Budowy Dróg Lokalnych na lata 2009 - 2011 mogą być składane do 21 listopada. Premiowane będą te, które łączą dwie gminy, powiaty. Aby miasto złożyło wniosek ulicy Staszica także do tego programu namawiał miasto radny Mieczysław Wdowiarz. Decyzja zapadła i obecnie projekt przebudowy traktu jest na ukończeniu.

  Program będzie kontynuowany w najbliższych trzech latach. W każdym roku na każde województwo w kraju przeznaczono 62 miliony złotych. Kwota dofinansowania na jeden projekt będzie wynosić 3 miliony złotych. Programem w naszym województwie zarządzać ma wojewoda podkarpacki.

  Czy ulica Staszica zostanie pozytywnie oceniona? - listy rankingowych projektów mamy poznać 6 grudnia. Na samą myśl o uzyskaniu funduszy cieszą się zwłaszcza mieszkańcy okolicznych domów. - Nam zależy głownie na tych ekranach. Wszyscy czekamy - mówi pani Zofia.

  Możliwe więc, że Mielec w prezencie mikołajkowym otrzyma nadzieję na lepszą drogę w stronę Tarnowa.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo