Działka przed zimą

  Działka przed zimą

  Agata Kowalczyk

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Warto pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu roślin przed zimą.

  Warto pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu roślin przed zimą. ©internet

  Jesienią trzeba przygotować działkę do zimowego spoczynku. Najważniejsze zabiegi to nawożenie i przekopanie zagonów.
  Warto pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu roślin przed zimą.

  Warto pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu roślin przed zimą. ©internet

  Przekopanie działki przed zimą wpłynie korzystnie na jakość gleby, co jest potrzebne, aby uzyskać dobre plony czy obficie kwitnące rośliny.

  Na zimę glebę powinno się zostawić w ostrej skibie, co zwiększa powierzchnię przemarzania. Zamarzająca w ziemi woda powoduje rozerwania większych jej brył i ściskanie małych cząstek, co poprawia jej jakość.

  Przekopanie zagonów przed zimą zwiększa zdolność magazynowania wody, pochodzącej z opadów śniegu, dzięki czemu na wiosnę zapewniona jest optymalna wilgotność gleby. Wilgotniejsza i lepiej napowietrzona gleba sprzyja rozwojowi pożytecznych drobnoustrojów: bakterii i grzybów. Przekopywanie gleby jest jedną z podstawowych metod walki z uciążliwymi chwastami.

  Ich rozłogi czy korzenie należy wybrać. Niszczy również groźne szkodniki glebowe, takie jak drutowce i pędraki, które ulokowały się w głębszych warstwach w celu przezimowania. Wydobyte na powierzchnię gleby nie przeżyją ujemnych temperatur.
  Przekopując zagony, przykrywamy nawozy organiczne i mineralne.
  Nawożenie

  Kompost to cenny nawóz, wpływa korzystnie na jakość gleby. Przyczynia się także do zachowania równowagi biologicznej w przyrodzie. Na glebach cięższych, gliniastych stosujemy go w ilości od 1 do 2 kilogramów na metr kwadratowy działki, na glebach lekkich w pierwszym roku używamy od 4 do 7 kilogramów na metr kwadratowy, a przez następne dwa lata 1 kilogram na metr kwadratowy.

  Jeszcze lepsze efekty daje nawożenie obornikiem, ale to coraz trudniej dostępny materiał. Stosowanie obornika daje długotrwały efekt, nawóz rozkłada się wolno i stopniowo uwalnia składniki. Na glebach lżejszych stosujemy go od 10 do 20 kilogramów na 10 metrów kwadratowych działki, co dwa lata, a na glebach cięższych 30 kg, co trzy lata.

  Po nawiezieniu obornikiem, działkę przekopujemy na glebach lekkich na głębokość 12-18 centymetrów, na ciężkich 8-12 centymetrów.
  Zbyt płytkie przekopanie przyśpiesza rozkład obornika, zbyt głębokie spowalnia.

  Wapnowanie

  Większość gleb jest kwaśna lub lekko kwaśna, natomiast rośliny lubią odczyn obojętny lub lekko kwaśny.

  Kwaśnego stanowiska wymagają tylko różaneczniki, wrzosy i borówka amerykańska. Zdecydowanie lepiej jest wapnować glebę jesienią niż wiosną. Dawka nawozu zależy od stopnia zakwaszenie gleby i jej rodzaju. Na glebach ciężkich i średnio ciężkich możemy stosować wapno rolnicze palone (tlenkowe) w ilości 1 do 2 kilogramów na 10 metrów kwadratowych. Na glebach lekkich zaleca się stosować nawozy wapniowe węglanowe w dawce 1 do 1,5 kilogramów na 10metr kwadratowy.

  Wapnowanie stosuje się co cztery lata.
  Nawozów wapniowych nie łączy się z nawożeniem obornikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo