Ćwiczyli maturę

  Ewa Bożek

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Maturzyści z Zespołu Szkół numer 3 w Stalowej Woli mają już za sobą pierwszą próbną maturę. Kolejna czeka ich w styczniu. Próbny egzamin pisała też Paulina

  Maturzyści z Zespołu Szkół numer 3 w Stalowej Woli mają już za sobą pierwszą próbną maturę. Kolejna czeka ich w styczniu. Próbny egzamin pisała też Paulina Deruś (pierwsza z lewej). ©E. Bożek

  W piątek zakończył się na Podkarpaciu pierwszy próbny egzamin. W styczniu będzie kolejny. Uczniowie są zadowoleni.
  Maturzyści z Zespołu Szkół numer 3 w Stalowej Woli mają już za sobą pierwszą próbną maturę. Kolejna czeka ich w styczniu. Próbny egzamin pisała też Paulina

  Maturzyści z Zespołu Szkół numer 3 w Stalowej Woli mają już za sobą pierwszą próbną maturę. Kolejna czeka ich w styczniu. Próbny egzamin pisała też Paulina Deruś (pierwsza z lewej). ©E. Bożek

  Mimo, że termin próbnej matury został wyznaczony przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Krakowie na pierwszą połowę stycznia 2009 roku, to część uczniów w naszym regionie pisała ją już w tym tygodniu.

  Wszystko dlatego, że wydawnictwo pedagogiczne OPERON, które od lat dostarcza przykładowe arkusze egzaminacyjne dla szkół wyznaczyło na 26-29 listopada termin udostępniania przygotowanych przez siebie przykładowych materiałów do matury w tym roku szkolnym.

  LICZĄ NA LEPSZY WYNIK

  W szkołach, które zdecydowały się na próbną maturę z wydawnictwem OPERON, w środę uczniowie pisali język polski, w czwartek język obcy, a wczoraj wybrany przez siebie przedmiot.

  Byli to między innymi maturzyści z Liceum Ogólnokształcącego imienia Komisji Edukacji Narodowej i Zespołu Szkół numer 2 i 3 w Stalowej Woli.
  - Jednak wcale nie zamierzamy zrezygnować z organizowania próbnej matury w styczniu. Uważamy, że im więcej tego typu prób, tym lepszy wynik końcowy - argumentuje decyzję stalowowolskiego ogólniaka jego wicedyrektor Stanisław Ordon.

  Jego zdanie podziela Renata Sękiel, wicedyrektorka "trójki", która dodaje, że szkołę ten próbny egzamin nic nie kosztuje bo wydawnictwo dostarcza do placówek komplet materiałów.
  Z dwukrotnej próby są też zadowoleni uczniowie.
  Mateusz Pisiałek, tegoroczny maturzysta przyznaje, że w jego klasie większość kolegów i koleżanek jest zadowolona, że mają już za sobą pierwszą próbę, a przyjdzie jeszcze kolej na drugą.
  - To dobry sposób na weryfikację naszej wiedzy. Ja się nawet cieszę, że czeka nas jeszcze jeden próbny egzamin w styczniu - mówi.

  TYLKO W STYCZNIU

  Na maturę z wydawnictwem OPERON nie zdecydowała się dyrekcja Liceum Ogólnokształcącego imienia Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu.
  - W ubiegłym roku nie byliśmy do końca zadowoleni z arkuszy tego wydawnictwa. Było w nich trochę błędów. Stąd decyzja o organizowaniu próbnej matury w terminie wyznaczonym przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną - mówi Dariusz Bożek, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego imienia Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu.

  Próbnej matury nie pisali też uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych w Mielcu. Głównie z powodu zamieszania jakie mogłaby wywołać próbna matura w szkole.
  - Mamy ponad 300 maturzystów. Do pisania próby potrzebowalibyśmy 38 sal. A co z lekcjami pozostałych uczniów? - pyta Aleksander Buczek, wicedyrektor szkoły - Nie zdecydowaliśmy się na ten termin, bo nie widzimy potrzeby robienia tak dużego zamieszania w szkole, kiedy wiadomo, że uczniowie będą mogli się sprawdzić w próbnej maturze organizowanej w styczniu przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną - dodaje.

  BĘDĄ KOSZTY

  Dyrektorzy szkół nie ukrywają jednak, że styczniowa próbna matura uderzy po kieszeni ich placówki. Okręgowa Komisja Egzaminacyjna zadeklarowała, że na własny koszt wydrukuje i przyśle arkusze do próby z języka polskiego i angielskiego. Jeśli chodzi o arkusze do pozostałych przedmiotów, to szkoły dostaną je jedynie na płytach i będą musiały drukować je na własny koszt. W poprzednik roku placówki płaciły za druk wszystkich arkuszy.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo