Modne kuchnie

  Jarosław Panek

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Kuchenna wyspa w formie wijącej wstążki, która spływa swobodnie ze ściany, to naszym zdaniem jedna z ciekawszych form, jaką zastosowano w tym wnętrz

  Kuchenna wyspa w formie wijącej wstążki, która spływa swobodnie ze ściany, to naszym zdaniem jedna z ciekawszych form, jaką zastosowano w tym wnętrzu. ©D. Łukasik

  Nowoczesne kuchnie coraz bardziej przypominają eleganckie salony. Pełno w nich szlachetnych gatunków drewna.
  Kuchenna wyspa w formie wijącej wstążki, która spływa swobodnie ze ściany, to naszym zdaniem jedna z ciekawszych form, jaką zastosowano w tym wnętrz

  Kuchenna wyspa w formie wijącej wstążki, która spływa swobodnie ze ściany, to naszym zdaniem jedna z ciekawszych form, jaką zastosowano w tym wnętrzu. ©D. Łukasik

  Kuchnia „Tulipano” wykonana z drewna tulipanowca – to jeden z tegorocznych przebojów. D. Łukasik

  Kuchnia "Tulipano" wykonana z drewna tulipanowca - to jeden z tegorocznych przebojów.
  (fot. D. Łukasik)

  A szafki zaczęły lśnić, dzięki wracającemu po latach sposobie wykończenia na "wysoki połysk".

  Ów wysoki połysk znany jeszcze z czasów PRL-u, a potem często wyśmiewany, przebojem wdarł się do europejskich kuchni, a na ostatnich targach Eurocucina w Mediolanie wszystkie kuchenne kolekcje błyszczały w ten właśnie sposób wykończonym drewnem.

  - To istotnie jeden z najważniejszych trendów tego sezonu.
  Co dwa lata organizowane są w Mediolanie targi, na których pokazuje się kuchnie i większość kolekcji ostatnio jest właśnie wykańczanych na wysoki połysk. Oczywiście są to zwykle szlachetne, rzadkie gatunki drewna, takie jak choćby prezentowany u nas w salonie tulipanowiec - mówi Barbara Domagała, dyrektor kieleckiego studia mebli kuchennych Gama, które specjalizuje się projektowaniu i produkcji kuchni na wymiar.

  Tulipanowiec jest na tyle oryginalnym gatunkiem drewna, że kilka tygodni temu wzbudził zainteresowanie naszej kapituły, gdy po raz pierwszy na łamach "Echa Dnia" ogłaszaliśmy konkurs "Nasze Dobre Świętokrzyskie". Jednym z wyróżnionych produktów była właśnie kuchnia "Tulipano", wykonana z tego drewna.

  Charakteryzuje się ono zwartą strukturą i bardzo jasną, niemal białą barwą. Tulipanowiec amerykański jest drzewem, które osiąga nawet 30 metrów wysokość i mimo że raczej woli cieplejsze miejsca, niż Polska, można u nas tę rzadką roślinę spotkać.
  - Kuchnia "Tulipano", która w naszej ofercie jest nowością, to przy okazji doskonały przykład na inny trend, jaki tryumfuje w Europie już od kilkunastu miesięcy. A jest nim zastosowanie w kuchni czerni, jako drugiego koloru. Czerń tylko z pozoru wydaje się w takim wnętrzu czymś nienaturalnym i obcym. Tymczasem w odpowiednich zestawieniach, na przykład z bielą, czerwienią czy właśnie z jasnym, prawie białym drewnem tulipanowca, odkrywamy liczne zalety tego koloru. Nadaje ona kuchennemu wnętrzu elegancji i pewnej dynamiki - dodaje nasza rozmówczyni.

  Nowoczesne kuchnie nie ograniczają się jednak tylko do wrażeń estetycznych. Zwykle bywają też przykładem zmysłu praktycznego i ciekawych rozwiązań, zapewniających wykorzystanie każdej wolnej przestrzeni w szafkach. Nawet pochłaniacze pary potrafią być jednocześnie eleganckim główny oświetleniem. Szafki otwiera się i zamyka bez używania klamek, często tylko na dotyk - dodaje Barbara Domagała ze Studia Gama.

  A kilka innych aranżacji najmodniejszych obecnie kuchni prezentujemy na zdjęciach. Jak widać, po kilku latach mody na wnętrza rustykalne, znów powraca zapotrzebowanie na rozwiązania nowoczesne oraz proste, wyraźne i eleganckie formy.

  Komentarze (3)

  Wszystkie komentarze (3) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo