Radni sprzeciwili się podwyżkom

  Radni sprzeciwili się podwyżkom

  Anna Krężel

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Podwyżka opłat za wodę i ścieki wzbudziła spore kontrowersje . Radni nie zgodzili się na zmianę taryfy.

  Podwyżka opłat za wodę i ścieki wzbudziła spore kontrowersje . Radni nie zgodzili się na zmianę taryfy. ©A. Krężel

  Mieleccy radni sprzeciwili się podwyżce cen wody i ścieków na przyszły rok. Prezydent radzi się prawników.
  Podwyżka opłat za wodę i ścieki wzbudziła spore kontrowersje . Radni nie zgodzili się na zmianę taryfy.

  Podwyżka opłat za wodę i ścieki wzbudziła spore kontrowersje . Radni nie zgodzili się na zmianę taryfy. ©A. Krężel

  Czwartkową sesję Rady Miasta zdominował jeden temat. Rajcy zdecydowanie przeciwstawili się podwyżce ceny za wodę i ścieki. Po blisko dwóch godzinach dyskusji, na wniosek radnego Ryszarda Skóry odrzucili uchwałę.

  Skąd u radnych taki pesymizm?

  Powodem pesymizmu radnych jest złe doświadczenie z tamtego roku kiedy to podwyżka wody miała sięgać blisko 70 procent.

  - Przeciętny mielczanin miał wtedy zapłacić 7,91 złotych brutto za metr sześcienny wody i ścieków.
  Udało nam się jednak zmniejszyć tę kwotę na 6,98 złotych - mówi radny Stanisław Mieszkowski. - Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej zaproponowało taką cenę za te usługi, która dla nas była nie do przyjęcia. Chcemy i teraz temu zapobiec.

  Rajcy zwracali uwagę na kilka spraw związanych z podwyżką. Według nich jest to przede wszystkim cios w budżety domowe, które rok temu i tak zostały mocno nadszarpnięte.

  Źle ocenili sytuację

  W ubiegłym roku zaproponowana cena rzeczywiście była wysoka. MPGK posiłkowało się tu opinią, że spółka straci płynność finansową. Jednak nie straciła, wykazała nawet nadwyżki.

  - To właśnie radni trafnie ocenili wysokość ówczesnej podwyżki, a nie MPGK. Okazuje się, że gdyby wtedy przeszła ta wyższa taryfa, spółka uzyskałaby 2,5 miliona złotych zarobku więcej - mówi jeszcze radny Stanisław Meszkowski.

  Jak tłumaczy prezes MPGK, Marek Bąbała przyszłoroczna podwyżka cen za wodę i odprowadzanie ścieków jest potrzebna. - Związana jest ze wzrostem cen wynikających z inflacji. Chodzi tu głównie o energię, która podrożała oraz o zmiany wskaźników ekonomicznych określonych w ustawie budżetowej na przyszły rok - mówi.

  Radni są przeciwko

  Stawka poparta jest analizą fachowców. Pracowali nad nią ekonomiści. Według prezydenta Mielca, Janusza Chodorowskiego wypowiedzi rajców wynikają z niezrozumienia sytuacji. - Martwi mnie fakt, że jeżeli chcemy zaprezentować radnym szczegóły analiz, oni nie wykazują zainteresowania. A spółka jest duża, cały czas się rozrasta, co wiąże się z kosztami.

  Nie wiadomo czy prezydent poprze taryfę zaproponowaną przez MPGK. Radni zdecydowanie odrzucili uchwałę. W zaistniałej sytuacji prezydent postanowił poradzić się prawników.

  Komentarze (3)

  Wszystkie komentarze (3) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo