Czas na kupowanie akcji - twierdzą specjaliści

  Czas na kupowanie akcji - twierdzą specjaliści

  Anna Niedzielska

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Specjaliści radzą, aby kupowac akcje na giełdach.

  Specjaliści radzą, aby kupowac akcje na giełdach. ©archiwum

  Analiza Expandera pokazuje, że kupując akcje podczas hossy i inwestując na kilka lat, prawie zawsze mamy szansę na zysk.
  Specjaliści radzą, aby kupowac akcje na giełdach.

  Specjaliści radzą, aby kupowac akcje na giełdach. ©archiwum

  Osoba, która chce zainwestować szuka zwykle najlepszego momentu, aby wejść na rynek finansowy w akcje lub fundusze inwestycyjne. Rzeczywistość pokazuje, że tylko niektórym udaje się wejść w idealnym momencie.

  Więc kiedy warto i należy inwestować? Wtedy, gdy posiadamy niezbędne środki finansowe. Musimy jednak równocześnie pamiętać jaki jest cel i okres inwestowania oraz uwzględnić własną skłonność do ryzyka.

  Dzięki temu ocenimy na chłodno naszą sytuację zanim zainwestujemy i ustalimy odpowiednią strategię.
  WAŻNA ANALIZA

  W listopadzie WIG, indeks szerokiego rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, zanotował najniższy jak dotychczas poziom w czasie bessy trwającej od połowy 2007 roku. W stosunku do swojego szczytu zaobserwowanego 9 lipca 2007 tracił wtedy około 65 procent.

  Jaką zatem strategię inwestycyjną wybrać obecnie? Być może, w odpowiedzi na to pytanie pomocna okaże się analiza historycznych stóp zwrotu indeksów światowych giełd. Rafał Lerski, doradca inwestycyjny i główny analityk inwestycyjny z firmy Expander, poddał badaniu zachowanie 95 indeksów odzwierciedlających notowania giełd akcji na całym świecie.

  Jedynym kryterium, które decydowało o zakwalifikowaniu indeksu do badania, była historia notowań, która sięgała przynajmniej do lat 90-tych. Badanie polegało na sprawdzeniu, jakie stopy zwrotu można było osiągnąć z inwestycji w indeks, gdyby moment zakupu przypadał po około 65-procentowej zniżce w stosunku do ostatnio zanotowanego szczytu. Obliczono możliwe do uzyskania z takiej inwestycji stopy zwrotu w horyzoncie od roku do 5 lat.
  94 PROCENT SZANS NA ZYSK

  Z przeprowadzonej analizy wynika, że tylko w 3 na 50 przypadków, inwestycja w akcje po spadku indeksu o około 65 procent nie przyniosła dodatniej stopy zwrotu w żadnym z pięciu badanych okresów.

  W pozostałych 47 przypadkach inwestor, który kupił akcje przy 65 procentach spadku cen, mógł sprzedać je z zyskiem w okresie najbliższych 5 lat od momentu zakupu. Średnia stopa zwrotu z takiej inwestycji po 5 latach wyniosła 177 procent, czyli 23 procent w skali roku.

  Analiza statystyczna oparta na danych historycznych przemawia więc za rozważeniem długoterminowej inwestycji w akcje w obecnym czasie.


  Komentarze (3)

  Wszystkie komentarze (3) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo