Boazeria jak nowa

  Marzena Smoręda

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  O boazerię należy dbać. Nawet stara zniszczona może odzyskać swój dawny blask.

  O boazerię należy dbać. Nawet stara zniszczona może odzyskać swój dawny blask. ©Archiwum

  W wielu domach znajduje się boazeria, którą należy odnowić lub pomalować. Jak to zrobić, by stare, pociemniałe deski odzyskały swój dawny urok i blask?
  O boazerię należy dbać. Nawet stara zniszczona może odzyskać swój dawny blask.

  O boazerię należy dbać. Nawet stara zniszczona może odzyskać swój dawny blask. ©Archiwum

  Jakiej użyć farby, by pokryć rysunek drewna?

  Przywracanie boazerii dawnej świetności z pewnością nie należy do zadań łatwych i jest to zdecydowanie czynność dla dokładnych i wytrwałych w działaniu, ale warto się trochę pomęczyć, bo efekt z pewnością nas zadowoli i sprawi, że małym kosztem zupełnie zmienimy stare, opatrzone wnętrze. Z pomocą przyjdą nam oczywiście preparaty do drewna, których w sklepach z tego typu artykułami jest wiele.

  Na początek trzeba oczywiście zaopatrzyć się w drobnoziarnisty papier ścierny, bo warstwę lakieru, którą pokryte jest drewno, trzeba całkowicie zetrzeć.
  Umycie desek wodą z detergentem to kolejna czynność, która pozwoli na pozbycie się brudu i innych zanieczyszczeń. Gdy drewno będzie już zupełnie suche, trzeba je pokryć warstwą impregnującą i zabezpieczającą przed ponownym zniszczeniem. Świetnie
  do tego nada się Kapon.

  Należy dokładnie usunąć stare powłoki lakierowe w sposób mechaniczny, aż do surowego drewna. Tak przygotowane podłoże można dopiero polakierować. Najlepiej użyć produktu marki Tikkurila Kiva Panel Lacquer. Jest to wodorozcieńczalny lakier akrylowy o nikłym zapachu. Zawiera on składniki zabezpieczające przed skutkami promieniowania UV i jest dostępny w wersji matowej i półmatowej. Najlepiej zastosować dwie lub trzy warstwy lakieru, w zależności od stanu podłoża i wymaganej głębi koloru. Lakier nakłada się zawsze zgodnie z kierunkiem włókien i trzeba unikać nakładania się pociągnięć pędzla.

  Warstwy należy nakładać w odstępie 2-3 godzin. Szlifować międzywarstwowo papierem ściernym. Lakierowana powierzchnia osiąga ostateczną twardość po okresie około tygodnia. W tym czasie należy unikać dużego nacisku na podłoże.
  Najprostszym rozwiązaniem odnowienia boazerii, zakładając minimalny remont, jest jej pomalowanie. Do tego celu należy użyć farby kryjącej, przeznaczonej do malowania powierzchni drewnianych. Powinno wystarczyć dwukrotne pomalowanie, wtedy pokryte zostaną sęki oraz rysunek drewna i otrzymamy na ścianie ciekawą fakturę, w wybranym kolorze. Przed malowaniem stary lakier na boazerii należy zmatowić drobnoziarnistym papierem ściernym i odtłuścić powierzchnię ściany. Stara boazeria jest zazwyczaj ciemna i najczęściej przykrywa ściany tylko do pewnej wysokości, powstaje więc nieprzyjemny kontrast z pomalowanym tynkiem. Pozbędziemy się tego typowego i niemodnego efektu, malując ścianę i boazerię tą samą farbą. Może dać to ciekawy efekt wizualny i sprawić, że pomieszczenie zupełnie nie będzie przypominało tego sprzed malowania.

  Komentarze (5)

  Wszystkie komentarze (5) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo