Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga na przedświątecznych złodziei!

Ewa Bożek
Pamiętajmy, że złodziej wypatruje w tłumie osób, które wyglądają na roztargnione i nieostrożne, bo wtedy łatwiej je okraść.
Pamiętajmy, że złodziej wypatruje w tłumie osób, które wyglądają na roztargnione i nieostrożne, bo wtedy łatwiej je okraść. E. Bożek
Przedświąteczny okres to czas żniw dla kieszonkowców. Policja radzi jak zminimalizować ryzyko, żeby nie zostać okradzionym.

Święta Bożego Narodzenia coraz bliżej, coraz ciaśniej w sklepach, na bazarach i ulicach. Przygotowania do świąt to gorączka - spieszymy się, jesteśmy roztargnieni i mniej ostrożni. To doskonały czas dla złodziei, którzy doskonale wykorzystują naszą nieuwagę i zaangażowanie przy zakupach.

Policjanci radzą co zrobić, żeby nie stać się ofiarą kieszonkowców, ale także jak uchronić nasze mieszkanie przed włamaniem podczas nieobecności w czasie świąt.

- W tym czasie na ulicach miast pojawi się więcej patroli policyjnych, a wszystko po to, aby zwiększyć nasze bezpieczeństwo w czasie wielkiej świątecznej gonitwy. Będą tam policjanci w mundurach i funkcjonariusze po cywilnemu. Pod specjalnym nadzorem znajdą się centra handlowe, sklepy, parkingi, bazary, przystanki autobusowe i kolejowe - mówi Mariusz Skiba, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Komendy Policji w Rzeszowie.

Ale obecność policjantów nie przyniesie efektów jeśli my sami nie będziemy ostrożni. Jak mówią mundurowi to okazja czyni złodzieja, więc nie dajmy złodziejom szansy na kradzież.

BEZPIECZNE ZAKUPY

Większość z nas pochłonięta jest robieniem w pośpiechu zakupów i nie zwraca uwagi na to, co dzieje się wokół. A taki moment to wspaniałe warunki do działania dla kieszonkowców, którzy wykorzystują tłok i nasze rozkojarzenie.

- Spośród otaczających osób wybierają swoją ofiarę i przyglądają jej się przez pewien czas. Obserwują, gdzie chowa pieniądze, a następnie podchodzą blisko i przypadkowo dotykają, sprawdzając czy będzie reagować w sytuacji opróżniania kieszeni. Ich zadanie jest ułatwione, gdy osoba ma na sobie grubą kurtkę, czy płaszcz. Wówczas bardzo trudno jest wyczuć moment opróżniania kieszeni - usłyszeliśmy od policjantów. - Poważną przeszkodą dla złodzieja, będzie schowanie pieniędzy do wewnętrznej kieszeni. Jeżeli włożymy portfel, czy telefon komórkowy do torebki, bądź plecaka, to pamiętajmy, by je zamykać i nosić przed sobą - radzą funkcjonariusze.

BEZPIECZNE MIESZKANIE

Wyjeżdżając na święta do rodziny powinniśmy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie mieszkania.

- Oczywiście nie ma idealnego zabezpieczenia, ale możemy ograniczyć ryzyko włamania do minimum - mówi Skiba. Przede wszystkim ważne są dobre zamki, jednakże nie spełnią one swojej roli, jeżeli zamocowane zostaną do słabych drzwi. A zatem dobre drzwi wejściowe do mieszkania to podstawa. - Ponadto nie informujmy wszystkich, że wyjeżdżamy i nie będzie nas w domu przez dłuższy czas. Nie zostawiajmy także wiadomości na automatycznej sekretarce z informacją, że zaplanowaliśmy dłuższy wyjazd. Pozostawianie kluczy pod wycieraczką jest nierozsądne, nawet gdy wychodzimy tylko na chwilę. Jeśli istnieje taka potrzeba, to powierzmy komplet kluczy zaufanym sąsiadom lub znajomym, którzy mogliby wejść do naszego mieszkania, otworzyć okno, czy zapalić światło od czasu do czasu. To będzie wyraźny sygnał, że mieszkanie nie jest pozostawione bez opieki - usłyszeliśmy w komendzie wojewódzkiej.

BEZPIECZNE KONTAKTY

Policjanci apelują by zwracać również uwagę na mieszkania naszych sąsiadów. Podczas ich nieobecności interesujmy się ludźmi stojącymi pod ich drzwiami, zwracajmy uwagę na hałasy, niecodzienne odgłosy dochodzące z klatki schodowej, wynoszenie mebli lub sprzętów domowych przez obce osoby.

- Najważniejsze jest zachowanie ostrożności już dużo wcześniej, a nie dopiero przed planowanym wyjazdem. Z policyjnych ustaleń wynika, że prawie połowa kradzieży swój początek miała we wcześniej nawiązywanych kontaktach, na przykład z osobami, które przyszły nam coś sprzedać. Niekoniecznie jest tak, że to oni są sprawcami kradzieży, ale mogą przeprowadzić tak zwany złodziejski wywiad, a potem podzielić się zebranymi informacjami z grupą dokonującą włamań. Nie dajmy się zatem nabrać na ich tricki, a święta miną nam wtedy w przyjemnej i spokojnej atmosferze - wyjaśniają na koniec w biurze prasowym komendy Głównej Policji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie