Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praca w biurze naraża nasze zdrowie na szwank

kos, <a href="http://www.gp24.pl">Głos Pomorza</a>
Nieergonomiczne biura są w Polsce zjawiskiem powszechnym.
Nieergonomiczne biura są w Polsce zjawiskiem powszechnym. www.sxc.hu
Pracodawcy wbrew przepisom prawa nie dbają o prawidłową organizację i wyposażenie stanowiska pracy.

Tak pokazują wyniki trzeciej edycji ogólnopolskiej kampanii Ergotest. Ponad połowa biur (55%) nie spełnia większości wymogów ergonomii.

Mimo niezadowalającego stanu biur, Polacy są coraz bardziej zainteresowani zdrowymi i bezpiecznymi warunkami pracy.

- Ankieta Ergotest. pl cieszy się coraz większym zainteresowaniem, o czym świadczy liczba respondentów - ponad dwuipółkrotnie większa niż w roku ubiegłym. Mimo obowiązującego już od 10 lat Rozporządzenia Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej dotyczącego bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach z monitorami, tylko 1 proc. ankietowanych stanowisk spełnia wszystkie minimalne wymagania rozporządzenia, natomiast ponad połowa nie spełnia większości z nich - podsumowuje tegoroczne wyniki badań Zbigniew Jóźwiak z Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi.

Wśród respondentów, którzy deklarują, że ich stanowiska komputerowe spełniają część warunków "zdrowego miejsca pracy", najwięcej jest samozatrudniających się (54 proc.), a ponad 2 proc. z nich ma w pełni ergonomiczne miejsca pracy. Ponadto, ponad połowa stanowisk biurowych w zagranicznych firmach (52 proc.) spełnia częściowo warunki ergonomii.

W najgorszej sytuacji znajdują się pracownicy samorządowi. Prawie dwie trzecie (65 proc.) z nich pracuje w warunkach zagrażających ich zdrowiu. W takiej samej sytuacji znajduje się ponad 60 proc. pracowników instytucji państwowych i polskich firm państwowych.

Wśród najczęściej wskazywanych niedoskonałości biurowych stanowisk pracy znajdują się: niewłaściwe umieszczenie monitora względem okna (41 proc.) oraz pracownika (65 proc.) oraz brak wystarczającej przestrzeni wokół biurka (32 proc.) i na stanowisku (22 proc.).
Respondenci narzekają także na nieodpowiednie krzesła - pełną regulację oparcia ma tylko co piąte z nich. Niewygodne fotele wymuszają konieczność przyjmowania niekorzystnych pozycji ciała, wzrost obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego, a w konsekwencji ryzyko wystąpienia bolesnych dolegliwości.

Korzystnym zjawiskiem jest natomiast poprawa jakości sprzętu komputerowego, a zwłaszcza monitorów (monitory typu LCD występują już na 69 proc. stanowisk). Należy jednak pamiętać o właściwym umieszczeniu monitora względem źródeł światła, aby ograniczyć olśnienie i odbicie światła.

Zgodnie z prawem, każdy pracownik pracujący na stanowisku komputerowym ma możliwość skorzystania z pięciominutowej przerwy po każdej godzinie spędzonej przy biurku. Wśród respondentów, którzy wzięli udział w badaniu, z takiej możliwości korzysta niecałe 60 proc. Co trzeci respondent korzysta z przerwy, kiedy czas i obowiązki mu na to pozwalają. 7 proc. pytanych nie korzysta z tego prawa wcale.

Przepisy prawa mówią również, że w przypadku, kiedy pracownik w czasie pracy przy komputerze musi korzystać z okularów korygujących wzrok, pracodawca powinien partycypować w kosztach ich zakupu. Wypowiedzi respondentów wskazują, że rzadko przestrzega się tego punktu - jedynie co czwarty pracodawca uczestniczył w kosztach zakupu okularów.

W obowiązku pracodawcy leży natomiast ocena i redukcja ryzyka zawodowego związanego z wykonywaniem pracy, w tym ryzyka powstania dolegliwości układu mięśniowo-szkieletowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Praca w biurze naraża nasze zdrowie na szwank - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie