Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzy szkoły z naszego regionu w rankingu "Rzeczpospolitej"

Ewa BOŻEK
Do sukcesu stalowowolskiego Liceum Ogólnokształcącego imienia Komisji Edukacji Narodowej niewątpliwie przyczyniła się Magda Medyńska, ubiegłoroczna maturzystka, która była finalistką centralnego etapu Olimpiady wiedzy o Polsce i świecie współczesnym.
Do sukcesu stalowowolskiego Liceum Ogólnokształcącego imienia Komisji Edukacji Narodowej niewątpliwie przyczyniła się Magda Medyńska, ubiegłoroczna maturzystka, która była finalistką centralnego etapu Olimpiady wiedzy o Polsce i świecie współczesnym. E. Bożek
Trzy szkoły z naszego regionu znalazły się w rankingu najlepszych szkół ponadgimanzjalnych "Rzeczpospolitej".

Najwyżej, na 64 pozycji uplasowało się Liceum Ogólnokształcące imienia Komisji Edukacji Narodowej przy ulicy Stanisława Staszica w Stalowej Woli.

To jedyna szkoła z tego miasta, która znalazła się na liście. Z naszej części województwa znalazły się jeszcze Regionalne Centrum Edukacji Zawodowe w Nisku na 92 pozycji i II Liceum Ogólnokształcące imienia Mikołaja Kopernika w Mielcu na 186 miejscu. Na liście nie znalazła się ani jedna szkoła z Tarnobrzega.

SPORNE KRYTERIA

Magdalena Świszcz, wicedyrektorka tarnobrzeskiego LO imienia Mikołaja Kopernika, nie ukrywa, że jej zdaniem kryteria, które są przyjmowane w rankingu "Rzeczpospolitej", nie do końca odzwierciedlają poziom szkół.

- Tutaj za kryterium przyjmuje się liczbę laureatów i finalistów ogólnopolskich konkursów przedmiotowych w odniesieniu do ogólnej liczby uczniów. Wydaje mi się, że lepszym miernikiem oceny poziomu nauczania w szkołach byłyby wyniki uzyskane przez uczniów na egzaminie maturalnym oraz na jakie uczelnie się oni dostali - mówi wicedyrektorka Świszcz.

Nie ukrywa, że wśród uczniów spada zainteresowanie do udziału w tego typu konkursach, ponieważ tylko ci, którzy dostają się do szczebla ogólnopolskiego mogą mówić o namacalnych korzyściach, czyli na przykład zwolnieniu na maturze z określonego przedmiotu.

- Uczniowie wolą przygotowywać się do matury i zwiększać szanse na zdobycie maksymalnej liczby punktów na tym egzaminie niż przygotowywać się do konkursu, który ostatecznie nie pomoże w znacznym stopniu na maturze - dodaje.

CHĘTNYCH ZAWSZE WIĘCEJ NIŻ MIEJSC

Zbigniew Rzeźnik, dyrektor mieleckiego liceum, które znalazło się w rankingu gazety, nie ukrywa, że jest to powód do zadowolenia.

- Oczywiście cieszy nas fakt, że znaleźliśmy się w grupie elitarnych szkół z całej Polski. W poprzednich latach raz byliśmy w pierwszej "setce", raz poza nią, ale zawsze byliśmy na tej liście. Muszę jednak zaznaczyć, że każde rankingi rządzą się swoimi prawami. Kryteria są różne i z tego powodu wyniki są również odmienne. Choć przyznam, że bez względu na kryteria przyjęte w różnych rankingach, nasza szkoła zawsze trafia na listy najlepszych szkół - mówi Zbigniew Rzeźnik.
Szefowie wyróżnionych szkół nie ukrywają, że między innymi dzięki tego typu rankingom ich placówki nie mogą narzekać na brak chętnych do nauki.

- Zawsze mamy więcej podań uczniów niż wolnych miejsc. To oznacza, że do szkoły przyjmujemy najlepszych, a to z kolei przekłada się na dobre wyniki edukacyjne szkoły - mówi dyrektor mieleckiego ogólniaka.

Jeśli bralibyśmy pod uwagę szkoły tylko z naszego województwa, to dwa pierwsze miejsca należą do rzeszowskich szkół, trzecie do wspomnianego stalowowolskiego ogólniaka, szóste do niżańskiego RCEZ i 11 do mieleckiego LO.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie