W jaki sposób połączyć ze sobą sprzęt radiowo-telewizyjny

  W jaki sposób połączyć ze sobą sprzęt radiowo-telewizyjny

  Robert FELCZAK

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Rodzaje połączeń stosowanych w urządzeniach RTV.

  Rodzaje połączeń stosowanych w urządzeniach RTV.

  Nowe telewizory, odtwarzacze DVD, czy też kamery warto łączyć ze sobą nowoczesnymi przewodami.
  Rodzaje połączeń stosowanych w urządzeniach RTV.

  Rodzaje połączeń stosowanych w urządzeniach RTV.

  Dzięki temu jakość obrazu i dźwięku będzie znacznie wyższa, a dodatkowo zyskamy komfort użytkowania tych urządzeń.

  Do niedawna w celu podłączenia magnetowidu do telewizora najczęściej stosowane były przewody popularnie zwane "cinch", które zastąpiły kable o potocznej nazwie "euro". Wraz z pojawieniem się cyfrowych źródeł dźwięku i obrazu - w szczególności po tym jak popularne stały się telewizory LCD - na rynku sprzętu rtv zadebiutowały nowe rodzaje złącz (przewodów).

  Szczególnie godnym uwagi jest standard HDMI, który powstał specjalnie z myślą o przesyłaniu sygnału audio i wideo wysokiej jakości.
  To rozwiązanie jest niezbędne w przypadku łączenia ze sobą urządzeń, w których ważna jest wysoka jakość obrazu. Jeśli bowiem na przykład połączymy ze sobą telewizor HD (High Definition; wysokiej rozdzielczości) z tunerem telewizji cyfrowej kablem innym niż HDMI nie zauważymy różnicy pomiędzy standardową jakością obrazu, a tą, jaką gwarantuje technologia HD. Tymczasem różnice są spore, ponieważ standardowa rozdzielczość obrazu wyświetlanego na ekranie telewizora wynosi 720x576 pikseli, podczas gdy w technologii HD jest to 1280×720 pikseli, a Full HD 1920x1080 pikseli. A im więcej pikseli, tym więcej jest widocznych szczegółów.

  Pod względem jakości przesyłanego sygnału jedyną alternatywą dla interfejsu HDMI jest sposób podłączenia o nazwie "Component video". W takim przypadku oprócz trzech dwużyłowych przewodów, którymi przesyłany jest obraz, konieczny jeszcze minimum jeden kabel przesyłający dźwięk. A to w przypadku łączenia ze sobą wielu urządzeń (magnetowid, odtwarzacz DVD, amplituner kina domowego, tuner telewizji satelitarnej lub kablowej) jest mało komfortowym rozwiązaniem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo