Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Podkarpaciu żyje się najgorzej

Wioletta Wojtkowiak
Drożyzna. Trzeba pilnować portfela. Po opłaceniu rachunków i kupieniu lekarstw niewiele zostaje na życie - mówi pani Maria Kryczka z Tarnobrzega.
Drożyzna. Trzeba pilnować portfela. Po opłaceniu rachunków i kupieniu lekarstw niewiele zostaje na życie - mówi pani Maria Kryczka z Tarnobrzega.
Mamy najniższe pensje w kraju. Według statystyk, standard życia w naszym regionie należy do najniższych w Polsce.

W wyliczeniach "Rzeczpospolitej", która na podstawie tak zwanych twardych danych (stopa bezrobocia, średnia płaca, wzrost cen) zastosowała wskaźnik dobrobytu liderem jest Śląsk, a Podkarpacie znów na szarym końcu.

Mało zarabiamy, a ceny szybują

Jak wynika z raportu Centrum Badania Opinii Społecznej "Jak się żyje na Podkarpaciu" połowa mieszkańców jest niezadowolona ze swoich dochodów.

Pod koniec 2008 roku płaca brutto na Podkarpaciu wynosiła 2568 złotych. To niemal o 1500 złotych mniej od najlepiej zarabiających w kraju mieszkańców Mazowsza. Gorzej od nas zarabiają w Polsce tylko mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego.

Ale to znów tylko statystyka. Na średnią GUS wpływają kominy płacowe, czyli zarobki prezesów firm. W rzeczywistości trudno o płacę na poziomie 2 tysięcy netto. - Zarabiam 952 złote na rękę - mówi sprzedawczyni Agnieszka Sadowska. - I nie dość, że zarobki mamy niskie to jeszcze w sklepach prawie za wszystko płacimy więcej.

Przez dziewięć miesięcy ubiegłego roku ceny towarów i usług konsumpcyjnych na Podkarpaciu skoczyły o 4,8 procent plasując region w czołówce województw, gdzie wzrost cen był najwyższy.

Co czwartemu żyje się lepiej

Z tego samego raportu wynika, że co czwartemu mieszkańcowi Podkarpacia żyje się lepiej. - Z jednej strony narzekamy na płace, ale z drugiej patrząc na poziom wydatków konsumpcyjnych na Podkarpaciu należy on do najwyższych w kraju - zauważa Piotra Klimczak, ekonomista z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
Co roku nasza siła nabywcza jest większa. To też zasługa częstych wyjazdów za granicę. - Z badań, które prowadzi nasz instytut wynika, że coraz częściej mamy oszczędności - mówi Klimczok. Niewiele osób wie, że w oddziale narodowego banku na Podkarpaciu wymieniono najwięcej dolarów na złotówki w porównaniu do innych oddziałów w Polsce.

Podregion tarnobrzeski atrakcyjny dla inwestorów

Podkarpacie zajmuje miejsce poniżej przeciętnej w rankingu atrakcyjności inwestycyjnej województw za 2008 rok. Ale ponieważ inwestorzy zwracają uwagę na różne czynniki ocena na poziomie województwa jest zbyt uogólniona - uznali ekonomiści z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. Wyróżnili więc podregiony.
I tu niespodzianka. Na piątym miejscu w Polsce pod względem najwyższej atrakcyjności inwestycyjnej dla działalności przemysłowej jest podregion tarnobrzeski (obejmuje powiaty tarnobrzeski, stalowowolski, niżański i mielecki).

Nasze mocne strony jest to, że nie brakuje nam wykwalifikowanych pracowników ani terenów w specjalnych strefach ekonomicznych. Słabą stroną jest dostępność komunikacyjna, czyli brak dobrych dróg.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie