Na Podkarpaciu żyje się najgorzej

  Na Podkarpaciu żyje się najgorzej

  Wioletta Wojtkowiak

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Mamy najniższe pensje w kraju. Według statystyk, standard życia w naszym regionie należy do najniższych w Polsce.
  Drożyzna. Trzeba pilnować portfela. Po opłaceniu rachunków i kupieniu lekarstw niewiele zostaje na życie - mówi pani Maria Kryczka z Tarnobrzega.

  Drożyzna. Trzeba pilnować portfela. Po opłaceniu rachunków i kupieniu lekarstw niewiele zostaje na życie - mówi pani Maria Kryczka z Tarnobrzega.

  W wyliczeniach "Rzeczpospolitej", która na podstawie tak zwanych twardych danych (stopa bezrobocia, średnia płaca, wzrost cen) zastosowała wskaźnik dobrobytu liderem jest Śląsk, a Podkarpacie znów na szarym końcu.

  Mało zarabiamy, a ceny szybują

  Jak wynika z raportu Centrum Badania Opinii Społecznej "Jak się żyje na Podkarpaciu" połowa mieszkańców jest niezadowolona ze swoich dochodów.

  Pod koniec 2008 roku płaca brutto na Podkarpaciu wynosiła 2568 złotych. To niemal o 1500 złotych mniej od najlepiej zarabiających w kraju mieszkańców Mazowsza. Gorzej od nas zarabiają w Polsce tylko mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego.

  Ale to znów tylko statystyka.
  Na średnią GUS wpływają kominy płacowe, czyli zarobki prezesów firm. W rzeczywistości trudno o płacę na poziomie 2 tysięcy netto. - Zarabiam 952 złote na rękę - mówi sprzedawczyni Agnieszka Sadowska. - I nie dość, że zarobki mamy niskie to jeszcze w sklepach prawie za wszystko płacimy więcej.

  Przez dziewięć miesięcy ubiegłego roku ceny towarów i usług konsumpcyjnych na Podkarpaciu skoczyły o 4,8 procent plasując region w czołówce województw, gdzie wzrost cen był najwyższy.

  Co czwartemu żyje się lepiej

  Z tego samego raportu wynika, że co czwartemu mieszkańcowi Podkarpacia żyje się lepiej. - Z jednej strony narzekamy na płace, ale z drugiej patrząc na poziom wydatków konsumpcyjnych na Podkarpaciu należy on do najwyższych w kraju - zauważa Piotra Klimczak, ekonomista z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
  Co roku nasza siła nabywcza jest większa. To też zasługa częstych wyjazdów za granicę. - Z badań, które prowadzi nasz instytut wynika, że coraz częściej mamy oszczędności - mówi Klimczok. Niewiele osób wie, że w oddziale narodowego banku na Podkarpaciu wymieniono najwięcej dolarów na złotówki w porównaniu do innych oddziałów w Polsce.

  Podregion tarnobrzeski atrakcyjny dla inwestorów

  Podkarpacie zajmuje miejsce poniżej przeciętnej w rankingu atrakcyjności inwestycyjnej województw za 2008 rok. Ale ponieważ inwestorzy zwracają uwagę na różne czynniki ocena na poziomie województwa jest zbyt uogólniona - uznali ekonomiści z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. Wyróżnili więc podregiony.
  I tu niespodzianka. Na piątym miejscu w Polsce pod względem najwyższej atrakcyjności inwestycyjnej dla działalności przemysłowej jest podregion tarnobrzeski (obejmuje powiaty tarnobrzeski, stalowowolski, niżański i mielecki).

  Nasze mocne strony jest to, że nie brakuje nam wykwalifikowanych pracowników ani terenów w specjalnych strefach ekonomicznych. Słabą stroną jest dostępność komunikacyjna, czyli brak dobrych dróg.

  Komentarze (7)

  Wszystkie komentarze (7) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo