Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamiast ziemniaków jedz ryż

Marzena SMORĘDA
Ryż jest lekkostrawny i zawiera dużo wartości odżywczych. Jest to zboże najbogatsze w białko i witaminy.
Ryż jest lekkostrawny i zawiera dużo wartości odżywczych. Jest to zboże najbogatsze w białko i witaminy. Archiwum
Zimą mamy ochotę na dania bardziej kaloryczne i obfite niż zwykle, ponieważ nasz organizm potrzebuje większej dawki energii.

Pamiętajmy jednak, że nasze zapotrzebowanie kaloryczne nie różni się zbyt wiele od letniego.

W zimowym jadłospisie powinny znaleźć się produkty energetyczne, ale nie tuczące. Wśród dań idealnych na tę porę roku jest ryż, który jest lekkostrawny i zawiera dużo wartości odżywczych. Jest to zboże najbogatsze w białko i witaminy.

Dietetycy przekonują, aby zamiast ziemniaków jeść ryż. Jest to zboże lekkostrawne, zawiera mnóstwo witamin, dostarcza sporej dawki energii, a nie tuczy.

RYŻ W KUCHNI

Można z niego stworzyć prawie wszystko - od deserów, poprzez najprzeróżniejsze dodatki, po tak sławne potrawy, jak risotto czy paella. Najczęściej ryż stosuje się jako dodatek do potraw z mięsa, ryb, drobiu czy warzyw. Ryż można podawać na ostro - z dodatkiem chili i cebuli, na sposób arabski - z orzechami i rodzynkami bądź z owocami.

Jest bardzo uniwersalnym zbożem i ma szerokie zastosowanie. Z ziarna produkuje się mąkę ryżową i napoje alkoholowe, otręby stosowane są jako pasza, a słoma służy do wyrobu bibułki ryżowej.

Ryż powinni jeść alergicy, uczuleni na różne składniki pożywienia, osoby, które nie mogą spożywać glutenu. Jest on także idealny dla tych, którzy z różnych powodów muszą stosować lekkostrawną dietę.

RODZAJE RYŻU

Najpopularniejszą odmianą jest ryż długoziarnisty. Ziarno tego ryżu jest długie i smukłe. Po ugotowaniu jest sypki, lekki, puszysty i rozdziela się na poszczególne ziarenka. Jest doskonały do sałatek, mięsa i drobiu. Delikatniejszą strukturę ma ryż krótkoziarnisty, który po ugotowaniu jest kleisty - świetny do deserów, słodkich zapiekanek i sufletów.

Dość drogi ze względu na trudny zbiór jest ryż dziki. Gotuje się go dość długo. Ma szarobrązowy kolor, po ugotowaniu staje się purpurowy, a jego smak przez niektórych jest porównywany do karczochów.

Bardzo zdrowym ryżem jest ciemny lub brązowy. Po ominięciu procesów oczyszczania zawiera więcej białka, żelaza, wapnia i witamin z grupy B. Pasuje do mięs i drobiu. Jest niezastąpiony do egzotycznych dań. Ze względu na nieco ostrzejszy smak nie nadaje się do deserów.

GOTOWANIE RYŻU

Ryż może być gotowany na różne sposoby: metodą absorpcji wody, w mikrofalówce, w naczyniu do gotowania ryżu lub w rondlu. Może być najpierw podgotowany w wodzie, a na końcu na parze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zamiast ziemniaków jedz ryż - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie