Zamiast ziemniaków jedz ryż

  Zamiast ziemniaków jedz ryż

  Marzena SMORĘDA

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Ryż jest lekkostrawny i zawiera dużo wartości odżywczych. Jest to zboże najbogatsze w białko i witaminy.

  Ryż jest lekkostrawny i zawiera dużo wartości odżywczych. Jest to zboże najbogatsze w białko i witaminy. ©Archiwum

  Zimą mamy ochotę na dania bardziej kaloryczne i obfite niż zwykle, ponieważ nasz organizm potrzebuje większej dawki energii.
  Ryż jest lekkostrawny i zawiera dużo wartości odżywczych. Jest to zboże najbogatsze w białko i witaminy.

  Ryż jest lekkostrawny i zawiera dużo wartości odżywczych. Jest to zboże najbogatsze w białko i witaminy. ©Archiwum

  Pamiętajmy jednak, że nasze zapotrzebowanie kaloryczne nie różni się zbyt wiele od letniego.

  W zimowym jadłospisie powinny znaleźć się produkty energetyczne, ale nie tuczące. Wśród dań idealnych na tę porę roku jest ryż, który jest lekkostrawny i zawiera dużo wartości odżywczych. Jest to zboże najbogatsze w białko i witaminy.

  Dietetycy przekonują, aby zamiast ziemniaków jeść ryż. Jest to zboże lekkostrawne, zawiera mnóstwo witamin, dostarcza sporej dawki energii, a nie tuczy.

  RYŻ W KUCHNI

  Można z niego stworzyć prawie wszystko - od deserów, poprzez najprzeróżniejsze dodatki, po tak sławne potrawy, jak risotto czy paella.
  Najczęściej ryż stosuje się jako dodatek do potraw z mięsa, ryb, drobiu czy warzyw. Ryż można podawać na ostro - z dodatkiem chili i cebuli, na sposób arabski - z orzechami i rodzynkami bądź z owocami.

  Jest bardzo uniwersalnym zbożem i ma szerokie zastosowanie. Z ziarna produkuje się mąkę ryżową i napoje alkoholowe, otręby stosowane są jako pasza, a słoma służy do wyrobu bibułki ryżowej.

  Ryż powinni jeść alergicy, uczuleni na różne składniki pożywienia, osoby, które nie mogą spożywać glutenu. Jest on także idealny dla tych, którzy z różnych powodów muszą stosować lekkostrawną dietę.

  RODZAJE RYŻU

  Najpopularniejszą odmianą jest ryż długoziarnisty. Ziarno tego ryżu jest długie i smukłe. Po ugotowaniu jest sypki, lekki, puszysty i rozdziela się na poszczególne ziarenka. Jest doskonały do sałatek, mięsa i drobiu. Delikatniejszą strukturę ma ryż krótkoziarnisty, który po ugotowaniu jest kleisty - świetny do deserów, słodkich zapiekanek i sufletów.

  Dość drogi ze względu na trudny zbiór jest ryż dziki. Gotuje się go dość długo. Ma szarobrązowy kolor, po ugotowaniu staje się purpurowy, a jego smak przez niektórych jest porównywany do karczochów.

  Bardzo zdrowym ryżem jest ciemny lub brązowy. Po ominięciu procesów oczyszczania zawiera więcej białka, żelaza, wapnia i witamin z grupy B. Pasuje do mięs i drobiu. Jest niezastąpiony do egzotycznych dań. Ze względu na nieco ostrzejszy smak nie nadaje się do deserów.

  GOTOWANIE RYŻU

  Ryż może być gotowany na różne sposoby: metodą absorpcji wody, w mikrofalówce, w naczyniu do gotowania ryżu lub w rondlu. Może być najpierw podgotowany w wodzie, a na końcu na parze.

  Komentarze (8)

  Wszystkie komentarze (8) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo