Pozycja kobiet w pracy się poprawia

  Pozycja kobiet w pracy się poprawia

  d-ka, <a href="http://www.gs24.pl>Głos Szczeciński</a>

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Pozycję kobiety w polskim społeczeństwie nadal charakteryzuje się przez pryzmat jej roli społecznej - żony i matki.

  Pozycję kobiety w polskim społeczeństwie nadal charakteryzuje się przez pryzmat jej roli społecznej - żony i matki. ©archiwum

  Polityka UE ma w swoich priorytetowych celach doprowadzenie do wyrównania szans kobiet zarówno w dostępie do zatrudnienia, jak i procesie awansów.
  Pozycję kobiety w polskim społeczeństwie nadal charakteryzuje się przez pryzmat jej roli społecznej - żony i matki.

  Pozycję kobiety w polskim społeczeństwie nadal charakteryzuje się przez pryzmat jej roli społecznej - żony i matki. ©archiwum

  Jednak kobiety wciąż mniej zarabiają, rzadziej obejmują kierownicze stanowiska. Polska ma też jeden z najniższych w Unii Europejskiej wskaźników zatrudnienia kobiet.

  Pozycję kobiety w polskim społeczeństwie nadal charakteryzuje się przez pryzmat jej roli społecznej - żony i matki. Pomimo obowiązujących uregulowań i polityki społecznej, które walczą z dyskryminacją kobiet na rynku pracy, panie mają gorszą pozycję zawodową niż mężczyźni: mniej zarabiają, rzadziej obejmują kierownicze stanowiska.

  Odpowiedzialne i punktualne

  Przedsiębiorcy obawiają się, że zatrudniając kobietę z dzieckiem nie zyskają wartościowego pracownika, ale dodatkowy kłopot.
  Szczególnie widoczne jest to w sektorze mikro, małych i średnich firm. W małych przedsiębiorstwach pracownik często wykonuje wiele zadań, które w korporacjach rozłożone są na kilka stanowisk. Dlatego nieobecność jednego pracownika oznacza zaniedbania w kilku obszarach.

  Pracodawcom młoda matka kojarzy się ze zwolnieniami lekarskimi, roztargnieniem i małym zaangażowaniem w pracę. Stereotypy dotyczące pracujących matek są tak silne, że macierzyństwo często oznacza koniec kariery. Według badań ekspertów Akademii PARP co szósta kobieta wracająca po urlopie macierzyńskim do pracy zostaje zwolniona lub nakłoniona do odejścia. A prawda jest zupełnie inna. Młode matki są dobrze zorganizowane, odpowiedzialne i punktualne. Starają się wykonywać zadania terminowo i jak najefektywniej, aby nie musieć pracować po godzinach.

  Tym samym pracodawca nie martwi się o wypłacanie dodatkowego wynagrodzenia za nadgodziny.

  W ostatnim czasie sytuacja młodych matek zmieniła się na lepsze. Spadek bezrobocia i brak rąk do pracy skłonił pracodawców do poszukiwania pracowników wśród grup, które nie cieszyły popularnością - wśród matek, niepełnosprawnych, kadry 50+. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Komisję Europejską w 2007 roku, w Polsce różnica między zarobkami pań i panów jest mniejsza niż w innych krajach Europy - wynosi 10%.
  Sztywny kodeks

  Nie tylko środowisko zewnętrzne stanowi utrudnienie w powrocie kobiet do pracy. Zapatrywania na powrót do pracy po porodzie zmieniają się diametralnie. Młode matki nie mają ochoty rozstawać się ze swoimi dziećmi. Tylko nieliczne deklarują chęć ponownego rozpoczęcia pracy po 5 miesiącach od porodu. Większość jest zdania, że w domu powinno się zostać przynajmniej rok. Takie poglądy to nie tylko wynik tradycyjnego sposobu myślenia, ale przede wszystkim trudności z zapisaniem dziecka do żłobka, czy przedszkola.

  - Ze względu na sztywny kodeks pracy mało popularne są elastyczne formy zatrudnienia, które dla młodych matek byłyby korzystnym rozwiązaniem - mówi Aneta Grzyb-Hejduk, ekspert ds. szkoleń Akademii PARP.

  Dlatego kobiety bardziej przedsiębiorcze biorą sprawy w swoje ręce i same zapewniają sobie miejsce pracy. Otwierają własne firmy, w których łatwiej im pogodzić pracę z opieką nad dzieckiem. Przeszkodą może być jednak brak doświadczenia w prowadzeniu własnej działalności.

  Z pomocą takim paniom przychodzą szkolenia Akademii PARP. Jest to cykl bezpłatnych szkoleń w systemie e-learning, które pomagają w starcie i rozwoju własnego biznesu. Szkolenia internetowe Akademii PARP zostały przygotowane przez wysokiej klasy ekspertów i są przystosowane do realiów naszego rynku.

  Pod adresem www.akademiaparp.gov.pl zamieszczono 11 szkoleń internetowych, które dostępne są dla wszystkich przedsiębiorców, prowadzących swoją działalność gospodarczą lub będących w trakcie załatwiania formalności. Szkolenia Akademii PARP poparte są wieloma praktycznymi przykładami, z którymi borykają się polscy przedsiębiorcy. Każdy absolwent szkoleń Akademii PARP otrzymuje certyfikat, potwierdzający zdobytą wiedzę.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo