Podkarpacie najbezpieczniejsze w Polsce

  Podkarpacie najbezpieczniejsze w Polsce

  Ewa Bożek

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Najbardziej boimy się piratów drogowych. Właśnie z tego powodu policja organizuje różnego typu akcje, mające na celu wykluczyć z ruchu niebezpiecznie

  Najbardziej boimy się piratów drogowych. Właśnie z tego powodu policja organizuje różnego typu akcje, mające na celu wykluczyć z ruchu niebezpiecznie jeżdżących kierowców. ©E. Bożek

  Podkarpacie najbezpieczniejszym regionem w Polsce - tak wyglądają wyniki badania, które na zlecenie Komendy Głównej Policji przeprowadziły trzy ośrodki badawcze.
  Najbardziej boimy się piratów drogowych. Właśnie z tego powodu policja organizuje różnego typu akcje, mające na celu wykluczyć z ruchu niebezpiecznie

  Najbardziej boimy się piratów drogowych. Właśnie z tego powodu policja organizuje różnego typu akcje, mające na celu wykluczyć z ruchu niebezpiecznie jeżdżących kierowców. ©E. Bożek

  Ponad 80 procent ankietowanych z naszego województwa oceniło, że czują się bezpiecznie w swoim najbliższym otoczeniu.

  Z danych policji wynika również, że mieszkańcy Podkarpacia są mniej zagrożeni przestępstwami niż osoby z innych województw. W całym ubiegłym roku o 5 procent zmniejszyła się liczba przestępstw kryminalnych, czyli tych najbardziej uciążliwych dla nas wszystkich. W parze z tymi wynikami idzie ankieta dotycząca zaufania do policji. Prawie trzy czwarte naszego społeczeństwa wystawia policji dobrą ocenę.
  Co ciekawe, daleko za nami na liście bezpiecznych regionów są sąsiadujące z nami województwa lubelskie, małopolskie i świętokrzyskie.

  Siedmiu na dziesięciu

  - W porównaniu do 2007 roku w naszym województwie o kilka procent spadła liczba rozbojów, bójek i pobić, włamań, czy kradzieży. Nadal na bardzo niskim poziomie utrzymują się kradzieże samochodów - mówi Mariusz Skiba, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.

  Skiba dodaje, że policja może pochwalić się dużą skutecznością.
  - Udaje nam się ustalić siedmiu na dziesięciu przestępców - wyjaśnia.

  Pomagają mieszkańcy

  Dużą rolę w pracy policji odgrywają sami mieszkańcy, którzy coraz bardziej dbają o bezpieczeństwo i maja świadomość jak wiele w tym zakresie mogą zrobić sami.

  - W parze z tym idą coraz większe wymagania wobec policji, ale jednocześnie pomoc mundurowym w udaremnianiu czy ściganiu przestępstw. Odczuwamy to w naszej codziennej pracy. Ludzie coraz częściej z nami współpracują. Dzwonią z informacjami o zagrożeniach, zdarzeniach, podejrzanych osobach - dodaje.
  Rzecznik wskazuje, że na wzrost bezpieczeństwa wpływa także dobra współpraca policji z samorządami i innymi służbami mundurowymi. Samorządy finansują dodatkowe patrole, zabezpieczanie imprez masowych i zakładają systemy monitoringu miasta.

  - Nie ukrywam, że kolejnym elementem jest coraz bardziej efektywniejsza praca funkcjonariuszy - wyjaśnia Skiba.

  Policjanci przyznają, że dobra skuteczność w pracy polega na ich obecności w najbardziej niebezpiecznych miejscach. Komendy organizują również różnego typu akcje, które przynoszą wymierne efekty. Wystarczy wspomnieć o akcjach na drogach: "Prędkość", "Alkohol i narkotyki", czy "Trzeźwy poranek".

  Obawiamy się kierowców

  Na Podkarpaciu jest ich tak wiele, ponieważ jak się okazuje w naszym województwie najbardziej obawiamy się niebezpiecznych kierowców na drogach.

  - Między innymi po takich akcjach widzimy, że w społeczeństwie jest coraz mniejsze przyzwolenie na jazdę po alkoholu. maleje tolerancja społeczna dla pijanych kierowców. Jest coraz więcej osób, które dzwonią do nas i informują o podejrzanie zachowujących się na drodze innych kierowcach - usłyszeliśmy w Wojewódzkiej Komendzie Policji.

  Po niebezpiecznej jeździe, która znajduje się na pierwszym miejscu zagrożeń jakich się obawiamy, znajdują się, wandalizm, czy zaczepki przez agresywną młodzież.
  Warto dodać, że w przeliczeniu na 100 tysięcy mieszkańców mamy niewiele ponad 1800 przestępstw, a średnia w kraju to 2839!

  Komentarze (5)

  Wszystkie komentarze (5) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo