Kaloryczna kawa

  Anna NIEDZIELSKA

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Poranna kawa może zawierać nawet jedną piątą dziennej dawki potrzebnych nam kalorii!
  Za kaloryczność kawy, która sama w sobie jest napojem bez kalorii, odpowiadają dodatki - tłuste mleko, śmietanka, cukier i czekolada.

  Za kaloryczność kawy, która sama w sobie jest napojem bez kalorii, odpowiadają dodatki - tłuste mleko, śmietanka, cukier i czekolada. ©Archiwum

  Za kaloryczność kawy, która sama w sobie jest napojem bez kalorii, odpowiadają dodatki - tłuste mleko, śmietanka, cukier i czekolada. Mała czarna może więc okazać się lepsza od białej kawy.

  Ile kalorii ma kawa? Klasyczna mała czarna bez cukru i bez śmietanki nie ma ich praktycznie w ogóle. Jeśli jednak dolejemy do niej porządny chlust śmietanki i dosypiemy ze dwie łyżeczki cukru, to kawa będzie jeszcze bardziej kaloryczna niż zjedzony do niej nadziewany rogalik z francuskiego ciasta. Takie szybkie śniadanie może mieć razem nawet 600 kilokalorii!

  WAŻNE KALORIE

  Jest to dużo, jeśli weźmie się pod uwagę, że zgodnie z zaleceniami dietetyków dzienna norma spożycia kalorii wynosi około 2000 kilokalorii dla średnio aktywnej kobiety i 2500 kilokalorii dla średnio aktywnego mężczyzny.

  Warto więc orientować się, jak kaloryczna jest nasza kawa.
  Najbardziej kaloryczny napój piją osoby preferujące kawę z dodatkiem pełnotłustego mleka - duża biała latte to około 400 kilokalorii. Na drugim miejscu znajduje się kawa z mlekiem odtłuszczonym, ale za to z kleksem tłustej bitej śmietany - około 330 kilokalorii. Mała kawka z mleczkiem i czekoladą na wierzchu to też prawie 300 kilokalorii.

  CZARNA NIE TUCZY

  Co więc nas nie utuczy? Na pewno klasyczna mała czarna parzona w ekspresie czy włoskiej kafeterze, bo ona kalorii prawie nie ma. Warte polecenia są kawy z chudym mlekiem - choćby kawa latte z dodatkiem mleka odtłuszczonego to niespełna 100 kilokalorii, a "chude" cappuccino z większą ilością pianki niż mleka tylko około 30 kilokalorii. Oczywiście jeśli pijemy je bez cukru.

  Warto również pamiętać, że poranna kawa nie może wyeliminować najważniejszego posiłku w ciągu dnia, czyli śniadania. To trzeba zjeść, nawet jeśli wypijamy do niego 400 kilokalorii w jednym kubku kawki.

  Komentarze (2)

  Wszystkie komentarze (2) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo