Malowanie. Odważne barwy w mieszkaniu

  Malowanie. Odważne barwy w mieszkaniu

  (opr. ab na podstawie materiałów Tikkurila) gp24.pl

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Intensywne kolory co roku pojawiają się w najmodniejszych zestawach barw farb wewnętrznych. Niewielu z nas jednak się na nie decyduje. Czy jesteśmy gotowi na odważne barwy w naszych domach?
  Malowanie. Odważne barwy w mieszkaniu

  ©gp24.pl

  Dobra kompozycja kolorystyczna odpowiada za harmonię nastroju wnętrza. Jednak czy "spójnie" oznacza tylko pastelowo lub pod kolor? Intensywne barwy, użyte na wybranych ścianach lub ich fragmentach, wyraziście dekorują wnętrze i sprawiają, że wydaje się ono bardziej nowoczesne. Zabieg sprawdza się nawet w małych pomieszczeniach.

  Co więcej, odważne barwy wybranych powierzchni "urządzają" i segregują wnętrze równie dobrze jak ażurowe ścianki działowe czy wysokie meble. Trik pomalowania na ciemno krótszych ścian w długim pokoju, sprawi że optycznie zmienimy jego geometrię i będzie się on wydawał bardziej kwadratowy. Podobnie połączenie ciemnej podłogi i ciemnego sufitu optycznie poszerzy i obniży pomieszczenie. Jak "oswoić" mocne barwy?

  Pierwszy krok - wyrazisty detal

  Wzory w intensywnych barwach na tle jaśniejszych ścian to nadal modny zabieg w dekoracji wnętrz. Proste w wykonaniu są te geometryczne kwadraty, prostokąty, koła które można namalować samodzielnie, bez szablonu. Sprawdzonym sposobem jest wykorzystanie kilku odcieni tego samego koloru. Wystarczy pomalować całą ścianę jednym kolorem, np. szarym, a na eksponowanej powierzchni wydzielić wzory, przy pomocy taśmy malarskiej i każdy z nich zamalować innym odcieniem szarości. Warto później powtórzyć kolor ścian w elementach wykończenia.

  Drugi krok - energetyczna ściana

  Kolejnym pomysłem na osiągnięcie efektu "dobrego designu" i intensywnych barw jest pomalowanie na odważny kolor jednej wybranej ściany.

  Jest to zadziwiająco prosty i efektowny sposób na ożywienie lub szybkie odświeżenie wyglądu mieszkania. Sprawdza się on tym bardziej jeśli nasze M jest słabo nasłonecznione. W tym przypadku pomalowanie wybranej ściany np. na pomarańczowo lub w odcieniach czerwieni sprawi, że pomieszczenie stanie się bardziej przytulne, a ściana będzie działać trochę jak kaflowy piec. Zabieg spowoduje także optyczne przybliżenie ściany do centrum pomieszczenia.

  Jednoczesne pomalowanie sąsiednich powierzchni farbami w jasnych barwach zapewni, że wystrój wnętrza zachowa równowagę i będzie w nim dostatecznie dużo światła. Zastosowanie jednej ciemnej barwy na wszystkich ścianach i zachowanie jasnego sufitu bardzo dobrze sprawdza się w pomieszczeniach, w których chcemy osiągnąć atmosferę intymności np. w sypialni czy w domowym gabinecie.

  Trzeci krok - kontrasty

  Wykorzystanie dwóch intensywnych barw w pomieszczeniu wymaga większej wiedzy, ale daje też najbardziej wyraziste aranżacje. Najlepiej sprawdza się zestawienie dwóch mocnych kolorów ciepłego i zimnego. Ogólna zasada mówi, że barwy ciepłe pobudzają, natomiast barwy zimne powodują wyciszenie. Dlatego też, musimy pamiętać aby nie stosować obu barw w równych proporcjach? zawsze jedna z nich musi być dominująca. Inspiracji możemy szukać w naturze lub na pokazach mody. Klasyczna elegancja zestawienia bieli i czerni wciąż wzbudza zachwyt i jest oryginalna, mimo iż znana od lat.

  Użycie ciemnych lub intensywnych barw w pomieszczeniu może wzbudzać wątpliwości: czy wnętrze nie będzie zbyt przygnębiające lub ekstrawaganckie? Niesłusznie. Mocne kolory, chociaż wyjątkowo rzucają się w oczy, użyte w odpowiednich proporcjach stanowią oryginalną aranżację.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo