Broker informacji - kto nadaje się do takiej pracy?

  Broker informacji - kto nadaje się do takiej pracy?

  Agnieszka Domka-Rybka, <a href="http://www.pomorska.pl">Gazeta Pomorska</a>

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Podstawowym narzędziem pracy infobrokera jest Internet.

  Podstawowym narzędziem pracy infobrokera jest Internet. ©www.sxc.hu

  Czym zajmuje się broker informacji? Krótko mówiąc to ktoś, kto wykona zadanie dużo lepiej niż sekretarka. Wyszukanie informacji o potencjalnych konkurentach, produktach, usługach, dostawcach czy kontrahentach w firmach najczęściej zleca się sekretarce.
  Podstawowym narzędziem pracy infobrokera jest Internet.

  Podstawowym narzędziem pracy infobrokera jest Internet. ©www.sxc.hu

  Przyszłość należy do wolnych strzelców

  Jednak są specjaliści, którzy dzięki swoim umiejętnościom i dostępie do wyspecjalizowanych baz danych, mogą zrobić to lepiej, a dodatkowo wyselekcjonować, ocenić i zanalizować potrzebne informacje. Takim specjalistą jest właśnie broker informacji.

  Infobrokerem można zostać stając się niezależnym freelancerem (patrz ramka!) wykonującym projekty na zlecenie agencji infobrokerskich.
  Zawód ten z pewnością należy do ludzi młodych, którzy dzięki przedsiębiorczości i możliwości szybkiego oswojenia się z wszelkimi nowinkami technicznymi mogą szybko opanować profesjonalne metody wyszukiwania. Może, więc i u nas już niedługo zaczną powstawać kierunki studiów kształcące brokerów informacji.

  Informacja w dzisiejszych czasach staje się najcenniejszym zasobem gospodarki. Jesteśmy otoczeni przez wszechobecne media, internet i powszechną informatyzację. Głównym problemem ery globalizacji nie jest, więc niedobór informacji, lecz jej nadmiar, a co za tym idzie coraz większe trudności w dotarciu, w tym gąszczu, do potrzebnych nam danych.

  Freelancer (ang.)

  Freelancer (ang.)


  Wolny strzelec - osoba pracująca bez etatu, realizująca projekty na zlecenie, najczęściej specjalizująca się w danej dziedzinie. Do profesji szczególnie popularnych wśród wolnych strzelców należą: fotografia, dziennikarstwo, programowanie, grafika i inne zawody. Do rozwoju tej dziedziny przyczynił się Internet.  20 firm w Polsce

  Przeciętny użytkownik Internetu ma dostęp do zaledwie 30 proc. wszystkich jej zasobów.

  Agencje infobrokerskie i samodzielni infobrokerzy wykorzystują w swojej działalności m.in. komercyjne bazy danych, płatne serwisy internetowe, wyspecjalizowane narzędzia wyszukujące, jak również wywiad telefoniczny czy tradycyjnie zasoby bibliotek.

  W Polsce obecnie działa około 20 firm zajmujących się tą działalnością - dla porównania na rynku niemieckim jest ich już ponad 4 tysiące.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo