Ekologiczny i oszczędny start i stop

  Ekologiczny i oszczędny start i stop

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Stosowane w mercedesach klasy A silniki z funkcją ECO Start-Stop, noszące nazwę BlueEFFICIENCY, pozwalają oszczędzić ponad 0,5 litra paliwa na 100 k

  Stosowane w mercedesach klasy A silniki z funkcją ECO Start-Stop, noszące nazwę BlueEFFICIENCY, pozwalają oszczędzić ponad 0,5 litra paliwa na 100 kilometrów. ©Fot. Mercedes

  Koncerny motoryzacyjne poszerzają swoją ofertę o modele samochodów z inteligentnym systemem wyłączania silnika podczas postoju. Rozwiązanie to ma na celu nie tylko ochronę środowiska, ale także zmniejszenie wydatków na paliwo.
  Stosowane w mercedesach klasy A silniki z funkcją ECO Start-Stop, noszące nazwę BlueEFFICIENCY, pozwalają oszczędzić ponad 0,5 litra paliwa na 100 k

  Stosowane w mercedesach klasy A silniki z funkcją ECO Start-Stop, noszące nazwę BlueEFFICIENCY, pozwalają oszczędzić ponad 0,5 litra paliwa na 100 kilometrów. ©Fot. Mercedes  Wprowadzony niedawno przez niektórych producentów aut inteligentny system wyłączania silnika podczas postoju (każdy z koncernów nazywa go nieco inaczej) jest bardzo sprytnym, zaawansowanym technologicznie rozwiązaniem. Podczas postoju samochodu, na przykład na czerwonym świetle lub w korku, system automatycznie wyłącza silnik. A gdy kierowca ponownie zechce odjechać, wrzuci "jedynkę", jednostka napędowa błyskawicznie ożywa.
  System nie tylko przyczynia się do oszczędności paliwa, ale szybciej i ciszej uruchamia silnik niż tradycyjne rozwiązanie umożliwiające wyłączanie silnika podczas postoju. Czas ponownego uruchomienia jest niemal dwa razy krótszy od szybkości działania tradycyjnych systemów, która wynosi prawie 0,5 sekundy.


  Jak działa ten system można się przekonać w przypadku niektórych modeli mercedesa, między innymi Klasy A i B. W przypadku niemieckiego koncernu silniki z funkcją ECO Start-Stop, noszące nazwę BlueEFFICIENCY, pozwalają oszczędzić ponad 0,5 litra paliwa na 100 kilometrów.
  Identyczne rozwiązanie wprowadza właśnie mazda. Japoński koncern deklaruje, że opracowany przez jego inżynierów system SISS (Smart Idle Stop System) zmniejsza zużycie paliwa średnio nawet o 9 procent, a w cyklu miejskim o około 12 procent. Rozwiązanie to ma pojawić się między innymi w najnowszej generacji mazdy3.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo