Wygląd paznokci wiele mówi o stanie zdrowia. Jak dbać o nie...

  Wygląd paznokci wiele mówi o stanie zdrowia. Jak dbać o nie na co dzień

  (kmo), Dziennik Wschodni

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Wygląd paznokci wiele mówi o stanie zdrowia. Jak dbać o nie na co dzień

  ©Dziennik Wschodni

  - Łamały mi się, pękały, widziałam, że mają podłużne prążki - mówi Marta Zakrzewska. - Nakleiłam tipsy i teraz paznokciami mogę drapać tynk - śmieje się. - Takie są mocne!
  Wygląd paznokci wiele mówi o stanie zdrowia. Jak dbać o nie na co dzień

  ©Dziennik Wschodni

  Tylko systematyczna dbałość o paznokcie przynosi efekty.

  Ale czy pod sztucznymi własne są zdrowe? - Taki wygląd paznokci dawałby podejrzenie o zapalenie atopowe - zauważa dr n. med. Dorota Roguś-Skorupska, specjalista dermatolog. - Nie wolno lekceważyć żadnych zmian, bo mogą dotyczyć chorób samej płytki paznokciowej lub też być objawem chorób wewnętrznych.

  Może to bakterie

  Jeśli coś niepokojącego dzieje się z paznokciami, to trzeba najpierw wykonać badania w kierunku obecności grzybów, drożdży, bakterii. Gdy nic nie wskazuje na ich obecność, należy zbadać np. tarczyce, wątrobę.

  Dla pewnych chorób są typowe objawy na płytkach - linie poprzeczne mogą być objawem liszaju płaskiego, podłużne zapalenia atopowego, pod płytką może się rozwijać znamię, które trzeba zbadać, jeszcze inne objawy wskazują na łuszczycę. Każdą zmianę warto pokazać specjaliście. Szybka diagnoza zapobiegnie rozwojowi choroby.


  Jak dbać na co dzień

  Pedicure powinno się robić co dwa tygodnie. Paznokci nie obcinamy, a piłujemy. Przy okazji trzeba je dokładnie obserwować. I w razie takich objawów, jak zmiana barwy, odchodzenie od macierzy, złuszczanie trzeba udać się do dermatologa. Gdy wrastają - smarować specjalnym preparatem.

  Znakomicie zdają egzamin specjalne klamerki odciągające paznokieć w tym miejscu, gdzie wrasta. Paznokcie u nóg obcinamy prosto, tak żeby uzyskały kształt łopatki, ale żeby nie wystawały poza opuszkę. Nierówności wygładzamy pilnikiem tekturowym lub szklanym. Nie stosujemy metalowego, bo tworzą się po nim zadziory. Skórki odsuwamy, lepiej ich nie wycinać, bo zaczną szybko odrastać, staną się też grube i twarde.

  Też się starzeją

  Zmiany w wyglądzie i twardości, a także przezroczystości płytki związane bywają często z wiekiem. Około trzydziestego roku życia pojawiają się na nich irytujące, pionowe prążki.

  Po czterdziestce i w okresie menopauzy/andropauzy stają się suche i łamliwe. Po pięćdziesiątce mogą żółknąć. Żółkną u tych, którzy palą papierosy. Duży wpływ na płytkę paznokciową ma kontakt z detergentami, dlatego że nie stosujemy rękawic do prania i zmywania. Najgorsze jest obgryzanie paznokci - prowadzi do różnych deformacji, do postrzępienia naskórka i wysuszenia skóry wokół jego płytki.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo