Policjanci będą mieli mniej pieniędzy

  Policjanci będą mieli mniej pieniędzy

  Ewa BOŻEK bozek@echodnia.eu

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Policjanci zapewniają, że mimo okrojonego budżetu na paliwo, nie będzie ograniczania wyjazdów do zdarzeń.

  Policjanci zapewniają, że mimo okrojonego budżetu na paliwo, nie będzie ograniczania wyjazdów do zdarzeń. ©E. Bożek

  Na naprawy sprzętu, usługi i paliwo były 52 miliony, teraz tylko 28 milionów złotych Podkarpacka policja zna wreszcie swój budżet na ten rok - będzie mieć do swojej dyspozycji 324 miliony złotych.
  Policjanci zapewniają, że mimo okrojonego budżetu na paliwo, nie będzie ograniczania wyjazdów do zdarzeń.

  Policjanci zapewniają, że mimo okrojonego budżetu na paliwo, nie będzie ograniczania wyjazdów do zdarzeń. ©E. Bożek

  To o 26 milionów mniej, niż wydano w ubiegłym roku. Do tego trzeba jeszcze doliczyć 7 milionów, które z nowego budżetu popłynęły na zapłacenie rachunków z ubiegłego roku.

  Mimo to w policji zapewnia się, że nie będzie zwolnień pracowników etatowych, ani obcinania pensji. Komenda Wojewódzka Policji dostała także konkretne wytyczne, na czym ma polegać oszczędzanie. Teraz trwa dzielenie pieniędzy pomiędzy komendy w powiatach.

  - My traktujemy ten budżet jako prowizoryczny. Liczymy na to, że tak jak co roku będziemy dostawać dodatkowe pieniądze. Zawsze jest tak, że kwota, którą ostatecznie otrzymujemy z centrali jest wyższa niż ta planowana dla nas na początku roku - mówi Mariusz Skiba, rzecznik prasowy podkarpackiej policji.
  TYLKO DLA SZCZEGÓLNIE ZASŁUŻONYCH

  O ile pieniądze na wypłaty, mundurówki czy dodatkowe świadczenia są niemal takie same jak w ubiegłym roku, to zupełnie inaczej wygląda to przy innych wydatkach.
  - Spodziewamy się, że fundusz nagród będzie zdecydowanie ograniczony.

  Zaplanowano też zdecydowanie mniej środków na naprawy sprzętu, usługi i paliwo. W ubiegłym roku mieliśmy na to wszystko 52 miliony złotych, teraz mamy prawie o połowę mniej, bo 28 milionów złotych - usłyszeliśmy w komendzie.

  W jaki sposób policja chce zmieścić się w tym budżecie?

  - Przygotowywane jest już zestawienie samochodów najmniej ekonomicznych. Te najstarsze, których użytkowanie jest najdroższe, a naprawy związane są z dużymi nakładami, będą wycofywane z użytku. Liczymy na oszczędności na używaniu nowych samochodów, których ostatnio trochę dostaliśmy. Auta są ekonomiczne, wyposażone w silniki Diesla. Będą one jeździć na trzy zmiany - wymienia Skiba.
  ETATY NIEZAGROŻONE

  Zapewnia on, że zapowiadane oszczędności w zatrudnieniu nie oznaczają zwolnień etatowych pracowników, a dotyczą nieprzedłużania niektórych umów-zleceń, na przykład z radcami prawnymi czy osobami świadczącymi inne usługi. Jak usłyszeliśmy, tam gdzie będzie to możliwe, umowy będą też wypowiadane.

  - Poszukujemy rezerw wszędzie, gdzie jest to możliwe. Istotą działań jest niedopuszczenie do zadłużenia. Duża część naszych wydatków to także realizowanie poleceń sądów i prokuratur w sprawie konwojowania aresztantów do przesłuchań czy na rozprawy. Będziemy rozmawiać z prezesami sadów, szefami prokuratur, by zmniejszać liczbę tych przejazdów - mówi rzecznik podkarpackiej policji.

  BUDOWA ODROCZONA

  Wstrzymano również wszystkie planowane inwestycje. A to oznacza, że na razie stalowowolska komenda nie ma co marzyć o nowym budynku, którego budowa była już zaplanowana.

  Mariusz Skiba podkreśla, że policja nie dopuści, by sytuacja finansowa w policji nie wpłynęła na bezpieczeństwo.

  - Funkcjonariusze, jeśli będzie potrzeba interwencji, przyjadą na każde wezwanie - zapewnia.

  Nasze województwo dostało za to o trzy miliony złotych więcej niż w ubiegłym roku na remonty i zakupy samochodów. W sumie jest to 40 milionów złotych. Warto dodać, że minister spraw wewnętrznych i administracji podpisał właśnie rozporządzenie w sprawie podwyżek dla policjantów, każdy dostanie średnio o 300 złotych więcej.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo