Pracowałeś legalnie za oceanem? Wlicz ten okres do swojej...

  Pracowałeś legalnie za oceanem? Wlicz ten okres do swojej emerytury

  Anna NIEDZIELSKA niedzielska@echodnia.eu

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Pracowałeś legalnie za oceanem? Wlicz ten okres do swojej emerytury
  Od marca do polskiej emerytury będzie można doliczyć legalna pracę w Stanach Zjednoczonych.
  Pracowałeś legalnie za oceanem? Wlicz ten okres do swojej emerytury
  Od marca wchodzi w życie umowa o zabezpieczeniu społecznym między Polską a Stanami Zjednoczonymi. Oznacza to, że jeśli ktoś pracował legalnie za oceanem, będzie mógł wliczyć ten okres do swojej emerytury.

  Umowa jest ważna dla wszystkich tych osób, które korzystają lub będą chciały skorzystać ze świadczeń emerytalno-rentowych zarówno w Polsce, jak i w Stanach Zjednoczonych. Skorzystają na niej osoby, które jednym z krajów nie miały wypracowanego okresu ubezpieczenia wystarczającego do nabycia prawa do świadczenia, a warunek ten spełnią po uwzględnieniu zagranicznych okresów ubezpieczenia w drugim państwie. W takich przypadkach dla celów przyznania emerytury lub renty czy to w Polsce, czy też w USA, zsumowane zostaną lata pracy i ubezpieczenia w obu państwach.

  Gdzie po informacje?

  Gdzie po informacje?


  Nie każdy oddział terenowy ZUS zajmuje się świadczeniami zagranicznymi. Wszelkich informacji oraz pomocy osobom zainteresowanym uzyskaniem polskiej emerytury lub renty z tytułu okresów ubezpieczenia przebytych w Polsce w systemie powszechnym i USA udzielić może Zakład Ubezpieczeń Społecznych, I Oddział w Warszawie, Wydział Realizacji Umów Międzynarodowych, ul. Kasprowicza 151, 01-949 Warszawa, telefony: + 48 (22) 569-36-74, + 48 (22) 569-36-04



  Wiele osób może skorzystać także finansowo, bo oświadczenia emerytalno-rentowe można ubiegać się w każdym z państw, w którym było się ubezpieczonym. Osoba, która dzięki umowie spełniła warunki do świadczeń w obu państwach uzyska odrębne świadczenia z Polski i ze Stanów Zjednoczonych w wysokości odpowiadającej stosunkowi długości przebytych okresów ubezpieczenia w danym państwie do łącznej długości okresów ubezpieczenia w obu państwach.

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił na swojej stronie internetowej serwis informacyjny (www.zus.pl/usa) dla osób zainteresowanych uzyskaniem świadczeń emerytalno-rentowych na podstawie wchodzącej jednostkach życie umowy. W naszych regionalnych jednostkach terenowych ZUS lada dzień pojawia się ulotki informacyjne dla osób zainteresowanych uzyskaniem emerytury lub renty z zastosowaniem umowy polsko - amerykańskiej.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo