Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezrobotnych więcej, a zasiłek bez zmian

Wioletta WOJTKOWIAK
Na koniec lutego w rejestrach tarnobrzeskiego urzędu pracy było 3279 bezrobotnych.
Na koniec lutego w rejestrach tarnobrzeskiego urzędu pracy było 3279 bezrobotnych. W. Wojtkowiak
Bardziej restrykcyjne przepisy sprawiły, że bezrobotni z powiatów stalowowolskiego i tarnobrzeskiego, gdzie dochodzi do masowych zwolnień, będą otrzymywać zasiłek dla bezrobotnych przez sześć miesięcy, tak jak wtedy, gdy sytuacja na rynku pracy nie była aż tak kryzysowa.

Szczęśliwcami mogli się nazwać tylko ci, którzy zarejestrowali się w tarnobrzeskim "pośredniaku" do końca stycznia. Zasiłek będą otrzymywać przez 12 miesięcy. Tym, którzy status bezrobotnego uzyskali w lutym, szansę korzystania z dłuższego zasiłku odebrała nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia.

Od 1 lutego przepisy są bardziej surowe. Zasiłek jest wypłacany przez rok, gdy stopa bezrobocia w mieście lub powiecie, liczona na 30 czerwca roku poprzedzającego, przekroczy 150 procent średniej stopy bezrobocia w kraju. Wcześniej wystarczyło, żeby stopa bezrobocia w powiecie przekroczyła 125 procent.

Zróbcie coś, to krzywdzące

A przecież bezrobocie lawinowo rośnie. Kryzys zabrał pracę tysiącom mieszkańców Stalowej Woli. W powiecie tarnobrzeskim najbardziej daje się we znaki w gminie Gorzyce. Związkowcy z firmy Federal Mogul uważają, że nowa ustawa jest krzywdząca.
- Konieczne są zmiany, by zasiłek był dłuższy. Nowe przepisy nie mają nic wspólnego z rzeczywistością, w jakiej znalazły się osoby bez pracy - mówi Henryk Kiciński z Solidarności.

Na ten paradoks zwrócił uwagę starosta stalowowolski podczas posiedzenia wojewódzkiej komisji dialogu społecznego. Posłanka Platformy Obywatelskiej Renata Butryn chce dzisiaj porozmawiać o zasiłkach z pełnomocnikiem rządu do spraw Stalowej Woli. - Ale warto się zastanowić, czy zamiast wydłużać czas pobierania zasiłków, nie lepiej przeznaczyć pieniądze na aktywizację bezrobotnych, pomoc w tworzeniu nowych miejsc pracy.

DŁUŻEJ PO PIĘĆDZIESIĄTCE

Przepisy nowej ustawy robią dwa wyjątki. Zasiłek przysługuje przez 12 miesięcy osobom powyżej 50 roku życia, które wykażą minimum 20-letni staż pracy.
Zasiłek mogą pobierać także osoby, mające na utrzymaniu przynajmniej jedno dziecko do 15 roku życia, których małżonek również jest bezrobotny i utracił prawo do pobierania zasiłku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie