Bezrobotnych więcej, a zasiłek bez zmian

  Bezrobotnych więcej, a zasiłek bez zmian

  Wioletta WOJTKOWIAK

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Na koniec lutego w rejestrach tarnobrzeskiego urzędu pracy było 3279 bezrobotnych.

  Na koniec lutego w rejestrach tarnobrzeskiego urzędu pracy było 3279 bezrobotnych. ©W. Wojtkowiak

  Bardziej restrykcyjne przepisy sprawiły, że bezrobotni z powiatów stalowowolskiego i tarnobrzeskiego, gdzie dochodzi do masowych zwolnień, będą otrzymywać zasiłek dla bezrobotnych przez sześć miesięcy, tak jak wtedy, gdy sytuacja na rynku pracy nie była aż tak kryzysowa.
  Na koniec lutego w rejestrach tarnobrzeskiego urzędu pracy było 3279 bezrobotnych.

  Na koniec lutego w rejestrach tarnobrzeskiego urzędu pracy było 3279 bezrobotnych. ©W. Wojtkowiak

  Szczęśliwcami mogli się nazwać tylko ci, którzy zarejestrowali się w tarnobrzeskim "pośredniaku" do końca stycznia. Zasiłek będą otrzymywać przez 12 miesięcy. Tym, którzy status bezrobotnego uzyskali w lutym, szansę korzystania z dłuższego zasiłku odebrała nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia.

  Od 1 lutego przepisy są bardziej surowe. Zasiłek jest wypłacany przez rok, gdy stopa bezrobocia w mieście lub powiecie, liczona na 30 czerwca roku poprzedzającego, przekroczy 150 procent średniej stopy bezrobocia w kraju. Wcześniej wystarczyło, żeby stopa bezrobocia w powiecie przekroczyła 125 procent.

  Zróbcie coś, to krzywdzące

  A przecież bezrobocie lawinowo rośnie. Kryzys zabrał pracę tysiącom mieszkańców Stalowej Woli. W powiecie tarnobrzeskim najbardziej daje się we znaki w gminie Gorzyce. Związkowcy z firmy Federal Mogul uważają, że nowa ustawa jest krzywdząca.
  - Konieczne są zmiany, by zasiłek był dłuższy. Nowe przepisy nie mają nic wspólnego z rzeczywistością, w jakiej znalazły się osoby bez pracy - mówi Henryk Kiciński z Solidarności.

  Na ten paradoks zwrócił uwagę starosta stalowowolski podczas posiedzenia wojewódzkiej komisji dialogu społecznego. Posłanka Platformy Obywatelskiej Renata Butryn chce dzisiaj porozmawiać o zasiłkach z pełnomocnikiem rządu do spraw Stalowej Woli. - Ale warto się zastanowić, czy zamiast wydłużać czas pobierania zasiłków, nie lepiej przeznaczyć pieniądze na aktywizację bezrobotnych, pomoc w tworzeniu nowych miejsc pracy.

  DŁUŻEJ PO PIĘĆDZIESIĄTCE

  Przepisy nowej ustawy robią dwa wyjątki. Zasiłek przysługuje przez 12 miesięcy osobom powyżej 50 roku życia, które wykażą minimum 20-letni staż pracy.
  Zasiłek mogą pobierać także osoby, mające na utrzymaniu przynajmniej jedno dziecko do 15 roku życia, których małżonek również jest bezrobotny i utracił prawo do pobierania zasiłku.

  Komentarze (1)

  Anonim

  Wszystkie komentarze (1) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo