Sposoby na chrapanie

  Sposoby na chrapanie

  Anna Miszczyk, Głos Koszaliński

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Sposoby na chrapanie

  ©archiwum

  Wręcz niewiarygodne! Głośność chrapania może dochodzić do 70 decybeli. Czy to dużo? Tak mocny dźwięk wywołuje młot pneumatyczny lub pracujący traktor!
  Sposoby na chrapanie

  ©archiwum

  Kiedy człowiek śpi, leżąc na plecach, jego język cofa się, a usta się otwierają. Następuje wtedy zwężenia kanału nosogardła i gardła, co sprawia, że powietrze z trudem przeciska się do płuc, wywołując drgania a tym samym charakterystyczny i nieprzyjemny dla ucha efekt akustyczny.

  Stres i napięcia

  Chrapanie to najczęstsza dolegliwość występująca w czasie snu i zarazem najważniejszy zakłócający go czynnik. Wywołuje stres u osoby chrapiącej, doprowadza do szału pozostałych domowników, rodząc niekiedy poważne napięcia.

  Statystycznie częściej chrapią mężczyźni. Szacuje się, że aż około 70 procent z nich. Oznacza to, że w Polsce problem ten dotyczy co najmniej 8 milionów dorosłych ludzi. Większość z nich wydaje tylko irytujące dźwięki o różnym natężeniu, które mogą być przerywane zmianą pozycji ciała. Inni chrapią zawsze i w każdej pozycji.
  Gorsze dotlenienie organizmu...

  Chrapanie stanowi istotny problem nie tylko rodzinny ale i medyczny. Bo przede wszystkim znacząco przyczynia się do pogorszenia zdrowia i jakości życia pacjenta. Następstwem chrapania jest gorsze dotlenienie organizmu.

  Po przebudzeniu osoba chrapiąca odczuwa poranne bóle głowy, ogólne osłabienie, przygnębienie i zmęczenie.

  Po dłuższym czasie przypadłość ta może być nawet przyczyną kłopotów z koncentracją i zapamiętywaniem, senności w ciągu dnia, osłabienia libido, depresji, obniżenia wydajności pracy. W konsekwencji zwiększa także ryzyko spowodowania wypadku...

  To może być groźna choroba

  Chrapanie może się także przyczynić do zaburzeń w układzie oddechowo-krążeniowym, jak na przykład: nadciśnienie tętnicze czy przerost prawej komory serca. Może być ono również początkiem wielu groźnych chorób.

  Dlatego też nie należy chrapania lekceważyć, ale zgłosić się do lekarza specjalisty - zwłaszcza jeśli chrapaniu towarzyszą chwilowe przerwy w oddychaniu, świadczące o rozpoczynającym się bezdechu śródsennym.

  To się powinno leczyć!

  Chrapania można się pozbyć dzięki zabiegowi RFITT: Energia bipolarna Celon. Uzupełnia go zastosowanie tak zwanej techniki harmonicznej. Zabieg wykonywany jest ambulatoryjnie w znieczuleniu miejscowym. Jest on mało inwazyjny, bezbolesny i bezkrwawy. Polega na użyciu bipolarnej elektrody - wykorzystującej fale radiowe oraz ultradźwięki. Najogólniej można powiedzieć, że przenoszą one drgania mechaniczne wywołując pożądany efekt.

  Podczas zabiegu lekarz wprowadza w tkankę podniebienia miękkiego specjalną, delikatną końcówkę i pozostawia ją na kilka sekund, dzięki czemu uzyskiwany jest efekt zmiany kształtu podniebienia, a co za tym idzie, usuwana jest główna przyczyna chrapania.

  Wystarczy tylko niecała godzina

  Cały zabieg trwa od 30 do 45 minut, a po jego zakończeniu pacjent może wrócić do domu lub pracy. Wielu pacjentom zabieg przypomina wizytę kontrolną w gabinecie stomatologicznym. Uczucie dyskomfortu i ból po zabiegu są bardzo nieznaczne, trwają 2 - 4 dni i można je łatwo wyeliminować, używając powszechnie dostępnych leków przeciwbólowych. Proces gojenia się podniebienia oraz związany z tym okres oczekiwania na pełne efekty trwa 4 - 5 tygodni. Zabieg kosztuje 1.500 - 2.500 zł.
  Źródło: Głos Koszaliński “Co oznacza chrapanie i jak sobie z nim radzić?"

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo