Futurystyczny ford iosis MAX

  Futurystyczny ford iosis MAX

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  W przedniej części Forda iosis MAX dominuje wyraźny otwór dolnej kraty wlotu powietrza mającej kształt trapezu. Ten element jest już znakiem rozpoznawczym

  W przedniej części Forda iosis MAX dominuje wyraźny otwór dolnej kraty wlotu powietrza mającej kształt trapezu. Ten element jest już znakiem rozpoznawczym nowej generacji modeli Forda. ©Fot. Ford

  Podczas tegorocznego Salonu Samochodowego w Genewie Ford zaprezentował trzeci specjalnie opracowany model z serii efektownych samochodów koncepcyjnych noszących nazwę Ford iosis.
  W przedniej części Forda iosis MAX dominuje wyraźny otwór dolnej kraty wlotu powietrza mającej kształt trapezu. Ten element jest już znakiem rozpoznawczym

  W przedniej części Forda iosis MAX dominuje wyraźny otwór dolnej kraty wlotu powietrza mającej kształt trapezu. Ten element jest już znakiem rozpoznawczym nowej generacji modeli Forda. ©Fot. Ford

  Deska rozdzielcza sięga daleko na boki nadwozia, jej końce są zawieszone nad podłogą. Konsola środkowa pełni funkcję wyświetlacza dotykowego, umożliwiającego sterowanie samochodowymi systemami informacji i rozrywki. Fot. Ford

  Deska rozdzielcza sięga daleko na boki nadwozia, jej końce są zawieszone nad podłogą. Konsola środkowa pełni funkcję wyświetlacza dotykowego, umożliwiającego sterowanie samochodowymi systemami informacji i rozrywki.
  (fot. Fot. Ford)

  Ford iosis MAX zwraca uwagę uderzającą linią nadwozia i nie mniej odważnie wystylizowanym wnętrzem, które zaprojek-towano śmiało interpretując na nowo znane z innych konstrukcji Forda założenia stylistyczne kinetic design. W efekcie powstał dynamiczny, oryginalny minivan klasy MAV, charakteryzujący się efektywnym wykorzystaniem przestrzeni i daleko idącą wszechstronnością.
  Efektowną, odważną linię nadwozia uzupełnia szereg no-watorskich rozwiązań, które zwiększają praktyczne walory po-jazdu i zarazem czynią go bardziej ekologicznym. Wśród nich są takie rozwiązania jak nowatorski sposób otwierania drzwi, szerokie zastosowanie lekkich materiałów, zaawansowane roz-wiązania poprawiające aerodynamikę a także - prezentowana po raz pierwszy - zapowiedź nowej rodziny silników benzyno-wych EcoBoost opracowywanych w Europie na potrzeby modeli Forda, które będą oferowane na wszystkich rynkach świata po-cząwszy od 2010 roku.


  Tak jak w przypadku wszystkich samochodów zaprojekto-wanych do tej pory w duchu stylistyki kinetic design, przyciąga-jąca wzrok linia nadwozia Forda iosis MAX zdaje się wyrażać "energię uchwyconą w ruchu", przede wszystkim dzięki połą-czeniu "atletycznej" sylwetki i powierzchni nadwozia, które sprawiają wrażenie jak gdyby prężyły się pod nimi napięte mię-śnie.
  Zespół projektantów również starał się stworzyć silne wra-żenie lekkości i zarazem zwartości konstrukcji. Efekt ten uzy-skano przede wszystkim dzięki smukłemu i aerodynamicznemu kształtowi boków nadwozia, które wskazują na sportowy cha-rakter samochodu. Pod tym względem koncepcyjny Ford silnie kontrastuje z wieloma innymi kompaktowymi minivanami mają-cymi bardziej pudełkowaty kształt nadwozia.
  Wrażenie lekkości potęguje duża powierzchnia przeszklo-na. Imponujące wrażenie robi stromo pochylona przednia szy-ba, która biegnie nieprzerwanie ku tyłowi samochodu, przecho-dząc w tylną szybę i ukazując znajdującą się pod spodem szkieletową strukturę nośną dachu.


  W przedniej części Forda iosis MAX dominuje wyraźny otwór dolnej kraty wlotu powietrza mającej kształt trapezu. Ten element stał się już znakiem rozpoznawczym nowej generacji modeli Forda. Jednak w tym przypadku dolny wlot powietrza po raz pierwszy otrzymał nowe wykończenie, z trzema poziomymi chromowanymi poprzeczkami. W efekcie przód zyskał bardziej dynamiczny i bardziej efektowny wygląd.
  Swój dynamiczny wygląd nadwozie koncepcyjnego Forda zawdzięcza przede wszystkim kształtowi boków, wyraźnie na-wiązującemu do samochodów typu coupé, z przyciągającą wzrok linią bocznych szyb i silnie pochylonymi słupkami tylnymi.
  Oryginalnie zaprojektowane tylne słupki, nawiązujące pro-filem i sposobem ustawienia do architektonicznych przypór o kształcie łęku, mają także ważne znaczenie funkcjonalne. Słup-ki spełniają przede wszystkim funkcję spojlerów, kierując stru-mień powietrza jak najbliżej tylnej szyby, co poprawia parametry aerodynamiczne nadwozia.
  Z każdej strony w oko wpadają detale stylistyczne zapro-jektowane w wyobraźnią i inwencją. Nie można nie zauważyć na przykład nowego kształtu kloszy przednich reflektorów i tyl-nych świateł zespolonych, efektownych pasków świetlnych utworzonych przez diody LED wzdłuż obu progów, czy raso-wych 19-calowych aluminiowych obręczy kół mających lekką, dwuczęściową konstrukcję.


  Intrygująca zewnętrzna szata nadwozia ma swoją konty-nuację we wnętrzu, gdzie dominują wyraziste, dynamiczne kon-tury. Również w kabinie widać wiele elementów wystylizowa-nych w konwencji kinetic design, ze skomplikowanymi kształta-mi i elementami graficznymi, które udanie nawiązują do stylu dominującego na zewnątrz nadwozia.
  Zastosowanie nowoczesnych, zaawansowanych technolo-gicznie materiałów połączono z nowatorskimi rozwiązaniami. Jednym z nich jest konstrukcja nośna foteli, dzięki której kie-rowca i pasażerowie wydają się "płynąć w powietrzu".

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo