Co trzeci kierowca na Podkarpaciu nie płaci mandatów....

  Co trzeci kierowca na Podkarpaciu nie płaci mandatów. Wkrótce może stracić prawo jazdy

  Ewa BOŻEK bozek@echodnia.eu

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Kierowca zatrzymany za przekroczenie prędkości po wprowadzeniu zmian w prawie o ruchu drogowym zapłaci dużo wyższy mandat.

  Kierowca zatrzymany za przekroczenie prędkości po wprowadzeniu zmian w prawie o ruchu drogowym zapłaci dużo wyższy mandat. ©E.Bozek

  Gdyby planowane zmiany w prawie o ruchu drogowym weszły w życie już dziś, to w całym Podkarpaciu prawo jazdy straciłoby ponad 65 tysięcy kierowców! To lista dłużników, którzy zwlekają z zapłaceniem mandatów karnych za 2008 rok.
  Kierowca zatrzymany za przekroczenie prędkości po wprowadzeniu zmian w prawie o ruchu drogowym zapłaci dużo wyższy mandat.

  Kierowca zatrzymany za przekroczenie prędkości po wprowadzeniu zmian w prawie o ruchu drogowym zapłaci dużo wyższy mandat. ©E.Bozek

  Poprawki, które już przegłosowano w Sejmie, zakładają, że kierowca, który nie płaci mandatów, może stracić prawo jazdy nawet na rok. Wszystko zależy od wysokości zaległych kar. Teraz analizą poprawek do przepisów zajmie się Senat. Jeśli wejdą one w życie, to zwiększą się także kary za przekroczenie prędkości.

  WYSOKIE MANDATY

  Będą one mniej więcej o 100 procent wyższe od dotychczas obowiązujących.
  Jeśli dziś przekroczymy prędkość od 5 do 10 kilometrów powyżej dozwolonej, to zapłacimy mandat maksymalnie 50-złotowy, w przyszłości będzie to 100 złotych. Teraz za jazdę powyżej 50 kilometrów ponad dozwoloną możemy się liczyć z mandatem 500-złotowym, po sejmowych poprawkach nawet 900 złotych!

  Jak mówią pomysłodawcy projektu, nowe stawki to bat na piratów drogowych, który w konsekwencji ma zmniejszyć liczbę wypadków drogowych i śmierci na drodze. Jak wynika ze statystyk, przodujemy w całej Europie jeśli chodzi o liczbę wypadków.
  Anna Klee z biura prasowego podkarpackiej policji przyznaje, że co trzeci wypadek w naszym regionie jest spowodowany nadmierną prędkością.

  KOLEKCJONERZY PUNKTÓW

  Nie brakuje także kierowców, którzy nagminnie łapią punkty karne za zbyt szybką jazdę.

  Tylko w powiecie stalowowolskim w ubiegłym roku odebrano prawo jazdy 700 kierowcom.

  - Większość z nich przekroczyła limit 24 punktów karnych i nie zdała ponownego egzaminu sprawdzającego na prawo jazdy. Ale w tej grupie są także osoby, które prowadziły auto po alkoholu - mówi Krzysztof Żminda, kierownik Wydziału Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Stalowej Woli.

  W powiecie tarnobrzeskim prawo jazdy za punkty karne traci kilka osób tygodniowo, w niżańskim kilka na miesiąc.

  - O ile cofnięcie prawa jazdy za przekroczenie limitu punktów karnych i niezdany powtórny egzamin wydaje mi się uzasadnione, to przyznam, sceptycznie podchodzę do pomysłu zabrania prawa jazdy osobie, która nie płaci mandatów. W pierwszym przypadku utrata tego dokumentu może być konsekwencją nieznajomości przepisów. W drugim przypadku nie istnieje żaden logiczny związek, który uzasadniałby taką decyzję. To pomysł na granicy prawa - mówi Krzysztof Idźkowski, naczelnik Wydziału Komunikacji w tarnobrzeskim starostwie. - To tak, jakby ktoś odebrał mi uprawnienia inżynierskie dlatego, że nie płacę podatków, to nielogiczne - uzasadnia.

  Ale walka i szukanie sposobów na wyegzekwowanie pieniędzy za mandaty jest warta świeczki. Z danych na ten temat wynika, że co trzeci kierowca nie płaci mandatów. Tylko w naszym regionie kierowcy-piraci są winni państwu prawie 11 milionów złotych!

  Komentarze (3)

  Wszystkie komentarze (3) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo