Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pod całodobowym numerem 116 000 można zgłaszać zaginione dzieci

Ewa BOŻEK
Pod specjalnym numerem telefonu czekają osoby, które mogą pomóc odnaleźć zaginioną osobę.
Pod specjalnym numerem telefonu czekają osoby, które mogą pomóc odnaleźć zaginioną osobę. Archiwum
Co czwarta osoba, która zaginęła w ubiegłym roku na Podkarpaciu to kilkuletnie dziecko, lub nastolatek. Część z nich odnajduje się jeszcze tego samego dnia, ale zdarzają się również zaginięcia, w których nie udaje się szybko odnaleźć dziecka.

Policja podkreśla, że w poszukiwaniu zaginionych, nieoceniona jest każda pomoc. Teraz, specjalnie do przyjmowania zgłoszeń o zaginięciu dziecka oraz wszelkich informacji na temat poszukiwanych, uruchomiono specjalny numer telefonu - 116 000.

- Bezpłatny, całodobowy telefon powstał z myślą o rodzicach i opiekunach, którym zaginęło dziecko. Jest on także przeznaczony dla wszystkich osób, które mogą pomóc w poszukiwaniach i odnalezieniu zaginionych dzieci. Na ten numer mogą także dzwonić same dzieci. Przy telefonie dyżurują psychologowie, którzy udzielają rodzinom wsparcia o każdej porze dnia i nocy - mówi Zuzanna Ziajko z Centrum Poszukiwania Ludzi Zaginionych ITAKA, które zajmuje się obsługą tego numeru.

- 116 000 działa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Można się do nas dodzwonić z całego kraju, z każdej komórki i z każdego telefonu stacjonarnego - podkreśla.
ITAKA już od dziesięciu lat poszukuje zaginionych, zbiera i analizuje sygnały od informatorów, weryfikuje je i w razie uzasadnionej konieczności przekazuje policji.
Bartosz Wilk, z biura prasowego podkarpackiej policji przyznaje, że funkcjonariusze korzystają z bardzo różnych metod w poszukiwaniu dzieci.

- Cenna, jest również współpraca z różnymi organizacjami. Duża rolę odgrywa tu także ITAKA, która posiada własną stronę internetową z wizerunkami wszystkich zaginionych. Wiemy, że organizacja po uzyskaniu zgody rodziny przekazuje do mediów zdjęcie zaginionego dziecka i stara się maksymalnie nagłośnić jego zniknięcie. Tego typu zabiegi zwiększają wrażliwość innych osób na zaginięcia. Być może dzięki temu, ktoś zwróci uwagę na osoby w otoczeniu i rozpozna zaginionego ze zdjęcia - mówi Wilk.

Teraz, po uruchomieniu tego specjalnego numeru telefonu przekazanie informacji będzie jeszcze prostsze.

Warto dodać, że powstanie tego numeru telefonu to zalecenie Komisji Europejskiej. Polska jest szóstym krajem członkowskim Unii Europejskiej, który zgodnie z dyrektywami unijnymi wprowadza numer 116 000 u siebie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie