Zwolnienia w firmie - ekspert podpowiada

  Zwolnienia w firmie - ekspert podpowiada

  /and/

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Głównie praw pracowniczych w trakcie zwolnień z pracy dotyczyły pytania naszych czytelników podczas ostatniego dyżuru eksperta w redakcji "Echa Dnia". Naszym czytelnikom porad udzielała Barbara Kaszycka z Państwowej Inspekcji Pracy w Kielcach. Oto kolejne zagadnienia z dyżuru.
  Nasz ekspert - Barbara Kaszycka - pracuje jako inspektor i rzecznik prasowy w Państwowej Inspekcji Pracy w Kielcach. Od kilkunastu lat zawodowo zajmuje

  Nasz ekspert - Barbara Kaszycka - pracuje jako inspektor i rzecznik prasowy w Państwowej Inspekcji Pracy w Kielcach. Od kilkunastu lat zawodowo zajmuje się kontrolowaniem przestrzegania przepisów prawa pracy oraz poradnictwem z tego zakresu.

  * Firma nie ma zamówień, szef chce wysłać nas na bezpłatne urlopy. Czy ma do tego prawo?
  - Pracodawca nie może "wysłać" pracownika na bezpłatny urlop, bo ten jest udzielany tylko i wyłącznie na pisemne podanie pracownika. To więc od Państwa zależy czy takie podania wypiszecie, czy nie. Musi pan także wiedzieć, że urlop bezpłatny to okres zawieszenia pracownika w jego prawach i obowiązkach. Do praw zalicza się także ubezpieczenie zdrowotne i kłopotliwe bywa, jeśli w trakcie dłuższego urlopu bezpłatnego dochodzi do wypadku czy choroby. Ten okres nie wlicza się również do stażu pracy.

  * Pracuję na umowę o dzieło w ochronie, według grafików dyżurów przynajmniej 200 godzin miesięcznie. Teraz mam lepszą propozycję pracy, więc chciałbym umowę rozwiązać. Jak to zrobić?
  - Umowa o dzieło jest mową cywilnoprawną.
  W jej treści powinien być określony sposób jej rozwiązywania. Jednak z tego co pan mówi, pana praca nosiła wszelkie cechy pracy etatowej. Radziłabym wziąć wszystkie dokumenty i skonsultować je u nas w Okręgowej Inspekcji Pracy w punkcie porad prawnych.
  * Zapowiada się, że w naszej firmie będą redukcje zatrudnienia. To moja pierwsza praca więc nie wiem jakich dokumentów musze przypilnować, żeby nie mieć problemów kolejnej pracy czy w pośredniaku. Jak wygląda taka procedura?

  - Przede wszystkim musi być zachowany właściwy tryb rozwiązywania umowy o pracę. Pracownik nie powinien sam się z niej zwalniać, nawet jeśli to sugeruje pracodawca. Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron skutkuje bowiem tym, że dłużej czeka się na otrzymanie zasiłku w powiatowym urzędzie pracy niż w przypadku gdy jest się zwolnionym przez pracodawcę. Jeśli pracodawca zdecyduje się na rozwiązanie umowy o pracę powinien o tym poinformować pracownika i wyznaczyć mu stosowny do tego na jaki czas jest umowa okres wypowiedzenia. W przypadku zakładów zatrudniających powyżej 20 osób może okazać się, że pracownikowi zwalnianemu z przyczyn ekonomicznych będzie należeć się odprawa - jeśli pracuje mniej niż 2 lata w wysokości jednej pensji, od 2 do 8 lat - 2 pensji, powyżej 8 lat - 3 pensji.

  Po okresie wypowiedzenie, w dniu rozwiązania umowy o pracę pracodawca powinien być rozliczony z pracownikiem, co oznacza że powinien wypłacić pensję oraz - jeśli urlop nie został wykorzystany - ekwiwalent urlopowy. Z kolei pracownik powinien zdać narzędzia i materiały powierzone mu do pracy. Świadectwo pracy powinno być wydane w ciągu 7 dni od rozwiązania umowy. Jeśli pracownik nie może go sam odebrać to pracodawca powinien w tym terminie wysłać je pocztą.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo