Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nareszcie będzie łatwiej dla przedsiębiorców

Janusz PETZ
Działalność gospodarczą będzie można otworzyć, załatwiając formalności przy jednym okienku wnioski i załatwić formalności w jednym okienku.
Działalność gospodarczą będzie można otworzyć, załatwiając formalności przy jednym okienku wnioski i załatwić formalności w jednym okienku. archiwum
Osoba chcąca zarejestrować działalność gospodarczą będzie musiała wypełnić jeden, a nie jak dotychczas cztery wnioski i załatwić formalności w jednym okienku. Z kolei firma będzie mogła być skontrolowana tylko w sprawny sposób bez zakłócania jej działalności.

To najważniejsze zmiany w nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, którą uchwalił Sejm i podpisał prezydent. Jest to drugi z trzech etapów nowelizacji mających na celu wprowadzenie radykalnych ułatwień w prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce.

Przepisy z I etapu weszły w życie 20 września 2008. Wprowadziły między innymi ułatwienia w zawieszaniu działalności gospodarczej i obowiązek przyjęcia przez urząd nawet niekompletnych dokumentów, rozszerzyły możliwość wydawania wiążących interpretacji prawa oraz zniosły możliwość żądania dokumentów nie przewidzianych prawem.

- W kwestii prowadzenia kontroli zmiana przepisów pozwoli uniknąć sytuacji, gdy trwanie czynności kontrolnych paraliżuje działalność firmy. Kluczowa zmiana dotyczy przede wszystkim określenia przedmiotu kontroli - ustawa wskazuje, że nie powinien być nim przedsiębiorca, a jedynie wykonywana przez niego działalność gospodarcza - mówi poseł Radosław Witkowski.

Główne założenia dotyczące kontroli w firmach sprowadzają się między innymi do skrócenia czasu trwania, wprowadzenia zakazu jednoczesnego prowadzenia więcej niż jednej kontroli u przedsiębiorcy, a także wprowadzenia sankcji wobec urzędu, w przypadku kontroli niezgodnej z prawem. Przedsiębiorca będzie powiadamiany o kontroli co najmniej 7 dni wcześniej.

Zupełną nowością jest wyposażenie przedsiębiorcy w prawo do sprzeciwu wobec miejsca, czasu, trybu i sposobu kontrolowania jego firmy, jeśli uzna, że w tych sprawach instytucja kontrolna łamie prawo. Sprzeciw będzie wstrzymywał kontrolę do czasu jego rozpatrzenia przez instytucję kontrolną. Dotychczas osoby prowadzące działalność gospodarczą, nie dysponowały żadnymi środkami prawnymi, które służyły ochronie ich interesów w przypadku złamania prawa podczas przeprowadzania kontroli.

Ustawa zakazuje jednocześnie prowadzenia więcej niż jednej kontroli u tego samego przedsiębiorcy przez różne instytucje kontrolne w tym samym czasie.
W przypadku bezprawnej kontroli urząd będzie narażony na sankcje, między innymi odpowiedzialność odszkodowawczą Skarbu Państwa i odpowiedzialność odszkodowawczą samych kontrolerów. Wkrótce kolejny odcinek o pozytywnych zmianach dla przedsiębiorców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie