Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiosenne przesadzanie

Aleksandra KOS [email protected]
archiwum
Rośliny po zimie potrzebują większego pojemnika i świeżej porcji ziemi Przesadzanie roślin doniczkowych to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, który zapewnia im dobry wzrost i rozwój. Podpowiadamy, w jaki sposób należy to robić, aby kwiaty pięknie i zdrowo rosły.

Odpowiedni okres na przesadzanie roślin doniczkowych to wczesna wiosna, czyli czas przed rozpoczęciem wegetacji. Kwiaty należy jednak przesadzać dopiero wówczas, gdy widzimy, że słabiej rosną, bardzo się rozrosły lub z ziemi zaczynają wychodzić im korzenie.

DOBÓR DONICZKI I ZIEMI
Odpowiednia doniczka powinna być od poprzedniej o jeden lub dwa rozmiary większa, w zależności od wielkości rośliny.

- Naczynie nie może też być zbyt duże, gdyż spowoduje to wzrost masy korzeniowej i roślina nie będzie prawidłowo rosnąć. Doniczka powinna mieć w spodzie otwór do odpływu nadmiaru wody - informuje Piotr Gorzelak z Agrocentrum.

Pojemniki, które będziemy wykorzystywać powtórnie, należy dokładnie wymoczyć w ciepłej wodzie, aby nie miały resztek ziemi i jasnych osadów wapnia na ściankach. To samo należy także zrobić z nowymi ceramicznymi donicami, aby usunąć z nich szkodliwe substancje, które mogły powstać podczas wypalania.

Po dokładnym osuszeniu na dno pojemnika wysypujemy warstwę drenażu, na przykład tłuczone cegły, kamienie lub żwir. Do tak przygotowanej doniczki przesadzamy roślinę.
- Bardzo ważne jest także odpowiednie podłoże. Większość kwiatów lubi ziemię próchniczną, dobrze przepuszczalną i przewiewną, o odczynie lekko kwaśnym. Są to typowe mieszanki uniwersalne, które możemy bez problemu kupić w kwiaciarni lub sklepie ogrodniczym - dodaje nasz rozmówca

PRZESADZANIE
Na kilka godzin przed "przeprowadzką" powinniśmy roślinę obficie podlać i pozwolić glebie przez kilka godzin namoknąć. To ułatwi nam wyjęcie rośliny ze starego naczynia. Przy wyciąganiu mniejszej rośliny możemy odwrócić doniczkę do góry dnem, chwycić ręką łodygę i delikatnie wykręcić wraz z bryłą korzeniową. Po wyciągnięciu rośliny z naczynia należy dokładnie sprawdzić stan korzeni i usunąć te, które są zgniłe lub uschnięte.

Następny krok to posadzenie bryły korzeniowej w nowej doniczce. Po odpowiednim ustawieniu i wsypaniu podłoża należy lekko ugnieść ziemię wzdłuż boków doniczki, aby nie była zbyt luźna. Naczynie wypełniamy ziemią w całości. Gdy roślina będzie wymagać podpory, należy ją włożyć uważając, aby nie uszkodzić korzeni.
Po takim zabiegu podlewamy roślinę i stawiamy na kilka dni w miejscu mniej nasłonecznionym. Świeżo przesadzoną roślinę należy nawozić dopiero po czterech tygodniach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wiosenne przesadzanie - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie