Wiosenne przesadzanie

  Wiosenne przesadzanie

  Aleksandra KOS kos@echodnia.eu

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Wiosenne przesadzanie

  ©archiwum

  Rośliny po zimie potrzebują większego pojemnika i świeżej porcji ziemi Przesadzanie roślin doniczkowych to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, który zapewnia im dobry wzrost i rozwój. Podpowiadamy, w jaki sposób należy to robić, aby kwiaty pięknie i zdrowo rosły.
  Wiosenne przesadzanie

  ©archiwum

  Odpowiedni okres na przesadzanie roślin doniczkowych to wczesna wiosna, czyli czas przed rozpoczęciem wegetacji. Kwiaty należy jednak przesadzać dopiero wówczas, gdy widzimy, że słabiej rosną, bardzo się rozrosły lub z ziemi zaczynają wychodzić im korzenie.

  DOBÓR DONICZKI I ZIEMI
  Odpowiednia doniczka powinna być od poprzedniej o jeden lub dwa rozmiary większa, w zależności od wielkości rośliny.

  - Naczynie nie może też być zbyt duże, gdyż spowoduje to wzrost masy korzeniowej i roślina nie będzie prawidłowo rosnąć. Doniczka powinna mieć w spodzie otwór do odpływu nadmiaru wody - informuje Piotr Gorzelak z Agrocentrum.

  Pojemniki, które będziemy wykorzystywać powtórnie, należy dokładnie wymoczyć w ciepłej wodzie, aby nie miały resztek ziemi i jasnych osadów wapnia na ściankach. To samo należy także zrobić z nowymi ceramicznymi donicami, aby usunąć z nich szkodliwe substancje, które mogły powstać podczas wypalania.

  Po dokładnym osuszeniu na dno pojemnika wysypujemy warstwę drenażu, na przykład tłuczone cegły, kamienie lub żwir. Do tak przygotowanej doniczki przesadzamy roślinę.
  - Bardzo ważne jest także odpowiednie podłoże. Większość kwiatów lubi ziemię próchniczną, dobrze przepuszczalną i przewiewną, o odczynie lekko kwaśnym. Są to typowe mieszanki uniwersalne, które możemy bez problemu kupić w kwiaciarni lub sklepie ogrodniczym - dodaje nasz rozmówca

  PRZESADZANIE
  Na kilka godzin przed "przeprowadzką" powinniśmy roślinę obficie podlać i pozwolić glebie przez kilka godzin namoknąć. To ułatwi nam wyjęcie rośliny ze starego naczynia. Przy wyciąganiu mniejszej rośliny możemy odwrócić doniczkę do góry dnem, chwycić ręką łodygę i delikatnie wykręcić wraz z bryłą korzeniową. Po wyciągnięciu rośliny z naczynia należy dokładnie sprawdzić stan korzeni i usunąć te, które są zgniłe lub uschnięte.

  Następny krok to posadzenie bryły korzeniowej w nowej doniczce. Po odpowiednim ustawieniu i wsypaniu podłoża należy lekko ugnieść ziemię wzdłuż boków doniczki, aby nie była zbyt luźna. Naczynie wypełniamy ziemią w całości. Gdy roślina będzie wymagać podpory, należy ją włożyć uważając, aby nie uszkodzić korzeni.
  Po takim zabiegu podlewamy roślinę i stawiamy na kilka dni w miejscu mniej nasłonecznionym. Świeżo przesadzoną roślinę należy nawozić dopiero po czterech tygodniach.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo