Powidła krzeszowskie produktem regionalnym? Trwają starania...

  Powidła krzeszowskie produktem regionalnym? Trwają starania o ich zarejestrowanie

  Rafał ADAMSKI

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Być może już wkrótce powidła krzeszowskie będą wymieniane obok oscypków czy bryndzy podhalańskiej. Fundacja dla Polski chce pomóc w zarejestrowaniu ich w Unii Europejskiej jako produkt regionalny.
  Smakowanie powideł przygotowanych przez Stanisława Kutmana. Kutman w latach dziewięćdziesiątych jako pierwszy rozpoczął przywracanie tradycji smażenia

  Smakowanie powideł przygotowanych przez Stanisława Kutmana. Kutman w latach dziewięćdziesiątych jako pierwszy rozpoczął przywracanie tradycji smażenia powideł. ©Rafał Adamski

  Góralskie wyroby, jako jedne z nielicznych z Polski, już na tej liście są.

  Lista produktów regionalnych zarejestrowanych w Unii Europejskiej obejmuje osiemset wyrobów. Ma zapobiec podrabianiu ich oraz przywłaszczaniu nazw i receptur. Dominują na niej wyroby z Francji i Włoch. Polskie pojawiły się dopiero w ostatnich latach.

  Kto był kiedykolwiek w Krzeszowie wiosną, zapamiętał na pewno przepiękny widok - wysoki brzeg Sanu z kwitnącymi śliwami węgierkami. Z nich właśnie wyrabia się słynne powidła krzeszowskie. Powidła powinny być smażone bez dodatku cukru, w wielkich miedzianych kotłach. Ich przygotowanie to ciężka praca, wiele godzin nieprzerwanego mieszania.
  POWIDŁA NA POWIDLAKACH

  Historycy i etnografowie przypominają, iż powidła krzeszowskie były w stałej sprzedaży w sklepach kolonialnych Warszawy, Lwowa czy Krakowa. Świetność powideł przywrócono w latach dziewięćdziesiątych. Okazją do ich promowania są Powidlaki, organizowane od 1996 roku.

  - Powidlaki rozrosły się przez tych kilkanaście lat w wielką imprezę - mówi Grzegorz Węglarz, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Krzeszowie. - Na koncercie finałowym pojawia się kilka tysięcy osób.

  FRANCUZI POMOGĄ

  Warszawska Fundacja dla Polski realizuje projekt, który ma pomóc wytwórcom powideł krzeszowskich (a najbardziej znani to Koło Gospodyń Wiejskich, a także Stanisław Kutman i Teresa Łysikowska) w złożeniu odpowiedniego wniosku w Brukseli.

  - Korzystamy z pomocy stowarzyszenia Solidarność Polsko-Francuska - mówi Henryk Wujec z Fundacji dla Polski (w latach dziewięćdziesiątych znany polityk). - To we Francji rozpoczęła się prawna ochrona produktów regionalnych i Francuzi mają w tym ogromne doświadczenie.

  Jak mówi Izabella Byszewska z Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego, zarejestrowany produkt regionalny (podobnie jak produkt tradycyjny) to szansa na dodatkowy zarobek dla rolników i gospodarstw agroturystycznych.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo