Kto i za ile będzie budował pierwsze odcinki najważniejszych...

  Kto i za ile będzie budował pierwsze odcinki najważniejszych dróg w naszym regionie?

  ra

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Kto i za ile będzie budował pierwsze odcinki najważniejszych dróg w naszym regionie?

  ©Ł. Zarzycki

  Mowa jest o dwóch odcinkach A-4 czyli Jarosław-Korczowa i Rzeszów Centralny-Rzeszów Wschód. Na pierwszym odcinku, inwestycja będzie realizowana w systemie "projektuj i buduj".
  Kto i za ile będzie budował pierwsze odcinki najważniejszych dróg w naszym regionie?

  ©Ł. Zarzycki

  - To system pozwalający na skrócenie czasu budowy - wyjaśnia Joanna Rarus z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. - Zamiast dwóch przetargów - osobno na projekt i osobno na wykonanie, ogłasza się jeden. Wykonawca sam zaprojektuje drogę, uzyska pozwolenia na budowę i następnie ją wybuduje. Dzięki temu inwestycja realizowana będzie w szybszym tempie.

  Warto dodać, że to pierwszy przykład inwestycji drogowej realizowanej w trybie “projektuj i buduj" w naszym regionie.

  Odcinek objęty przetargiem został podzielony na dwie części - Wierzbna-Radymno o długości 25 km i Radymno-Korczowa o długości 22 km, łącznie 47 km odcinka dwujezdniowej drogi (po dwa pasy ruchu w każdą stronę) z szerokim pasem dzielącym, umożliwiającym rozbudowę drogi do trzech pasów ruchu.

  Istniejące do przebudowy

  Istniejące do przebudowy


  Wszystkie projekty obejmują też przebudowę istniejących dróg (powiatowych, gminnych i gospodarczych), budowę dróg dojazdowych i serwisowych, budowę dwupoziomowych skrzyżowań z drogami poprzecznymi, rzekami i szlakami migracji zwierząt. Przy ekspresowych będą też ekrany akustyczne.  Z kolei odcinek autostrady wokół Rzeszowa będzie miał 7 km długości. Powstaną dwa pasy ruchu w każdą stronę i pas awaryjny.

  Ogłoszono też przetarg na budowę pierwszego odcinka drogi ekspresowej S-19 na Podkarpaciu. Przebiegać ma od wsi Stobierna do granic Rzeszowa. Droga ekspresowa ma mieć trzy pasy ruchu.

  S-19 nazywana też Via Carpathia (a dawniej Via Baltica) ma łączyć granicę państwa z Białorusią w Kuźnicy (woj. podlaskie) z granicą ze Słowacją w Barwinku. Według aktualnych planów ma być jedną z ważniejszych dróg, stanowiąc główną trasę komunikacyjną na kierunku północ - południe we wschodniej części kraju.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo