Do końca marca szef może dać ci przymusowy urlop

  Do końca marca szef może dać ci przymusowy urlop

  Anna NIEDZIELSKA niedzielska@echodnia.eu

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Do końca marca szef może dać ci przymusowy urlop

  ©archiwum

  Do końca marca szef może skierować nas na zaległy urlop, nawet jeśli ten termin nam się nie podoba.
  Do końca marca szef może dać ci przymusowy urlop

  ©archiwum

  Do końca miesiąca pracodawca może wysłać pracownika, który nie wykorzystał urlopu z poprzednich lat, na przymusowy odpoczynek. Ma nawet taki obowiązek, bo firma może zostać ukarana przez inspekcję pracy.

  Tłumaczenie pracownika, że wolałby wykorzystać wolne dni w innym terminie, nie ma znaczenia. Jeśli jednak pracownicy nie wykorzystają zaległych urlopów, to te w kwietniu nie przepadną.

  TRZY LATA DO PRZEDAWNIENIA
  Zgodnie z kodeksem pracy zaległe urlopy przedawniają się z upływem trzech lat od końca roku kalendarzowego, w którym przysługiwały.
  Jeśli więc pracownik nie wziął urlopu w 2006 roku, to wolne dni przepadną mu po 31 grudnia 2009 roku. Jeśli urlop został przesunięty z przyczyn leżących po stronie pracownika lub pracodawcy - pracownik zachorował albo został odwołany z urlopu przez pracodawcę - wówczas termin, w którym można wykorzystać zaległy urlop, przesuwa się do końca marca kolejnego roku kalendarzowego.

  DWA TYGODNIE WEDŁUG PLANU
  Każdy pracownik przynajmniej raz w roku musi wziąć urlop, tak aby wypoczynek trwał nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Pozostałą część przysługującego mu wolnego może podzielić na krótsze terminy. W firmach, w których działają związki zawodowe, przełożony ma obowiązek uzgodnić z pracownikami plan urlopów, w którym są one rozpisane na cały rok.

  Barbara Kaszycka z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Kielcach: - Ważne jest, aby pracownik zaczął wykorzystywać zaległy urlop do końca marca. Pracodawca nie powinien wypłacać ekwiwalentu, może to zrobić tylko wtedy, gdy następuje rozwiązanie umowy o pracę.

  Można jednak zrezygnować z tej zasady na rzecz indywidualnego uzgadniania terminów rozpoczęcia i zakończenia wypoczynku, co jest stosowane w firmach, w których nie działają związki zawodowe.

  Szef może przełożyć urlop pracownika lub odwołać go z rozpoczętego już wypoczynku w nadzwyczajnych sytuacjach, o których nie było wiadomo w momencie uzgadniania terminu wypoczynku, na przykład jeśli w firmie doszło do nagłej awarii czy choroby innego z pracowników, jest to uzasadnienie do zmiany wcześniejszych planów urlopowych.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo