Doradca zawodowy, Edyta Wrona, odpowiada na pytania

  Doradca zawodowy, Edyta Wrona, odpowiada na pytania

  Anna NIEDZIELSKA

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  O tym, dlaczego warto iść do doradcy zawodowego, przekonywał podczas piątkowego głośnego telefonu "Echa Dnia" nasz ekspert - Edyta Wrona z Miejskiego Urzędu Pracy w Kielcach. Oto najciekawsze pytania i odpowiedzi.
  Edyta Wrona, doradca zawodowy Miejskiego Urzędu Pracy w Kielcach. Pracuje w tym zawodzie od kilkunastu lat. Jako ekspert odpowiadała na pytania naszych

  Edyta Wrona, doradca zawodowy Miejskiego Urzędu Pracy w Kielcach. Pracuje w tym zawodzie od kilkunastu lat. Jako ekspert odpowiadała na pytania naszych czytelników przy głośnym telefonie „Echa Dnia”. ©A. Piekarski

  * Jestem psychologiem, od kilku lat poszukuję pracy w mieście powiatowym z którego pochodzę, bez skutku. Chcę zrobić kurs rehabilitanta, ale w moim urzędzie pracy takiego nie ma. Co mi pani doradzi?

  - Jeśli uważa pan, że zrobienie kursu tego typu pomoże znaleźć pracę, przede wszystkim proszę zwrócić do swojego urzędu pracy o sfinansowanie kursu. We wniosku musi pan określić i umotywować, dlaczego akurat to szkolenie jest panu potrzebne oraz na ile zwiększy ono szanse na rynku pracy. Proszę jednak pamiętać, że koszt kursu w zakresie finansowanym z Funduszu Pracy nie może przekroczyć 300 procent przeciętnego wynagrodzenia.

  Jednak namawiałabym pana na rozmowę z doradcą zawodowym.
  Z mojego doświadczenia wynika, że psycholodzy są poszukiwani jako doradcy przy realizacji różnego rodzaju projektów unijnych. Może warto więc zastanowić się nad innym kursem i poszukać pracy, w której wykorzysta pan swój zawód.

  * Jestem osobą pracującą, ale zastanawiam się nad zmianą pracy. Czy mogę skorzystać z pomocy doradcy zawodowego z urzędu pracy?
  - Ależ oczywiście, że tak. Osoby pracujące mogą zarejestrować się w urzędzie jako poszukujące pracy. Wówczas mogą korzystać z pomocy wszelkich form pomocy i porad specjalistów, jakimi dysponuje urząd pracy.

  * Mieszkam w małej miejscowości i nie wiem, gdzie szukać doradcy zawodowego. Proszę mi podpowiedzieć, gdzie go znaleźć?
  - Na pewno znajdzie pani takich specjalistów w najbliższym powiatowym bądź miejskim urzędzie pracy. Także wojewódzkie urzędy pracy mają doradców zawodowych, którzy służą pomocą. Często doradztwo zawodowe prowadzą również gminne ośrodki pomocy społecznej i Caritas Polska. W każdym z tym miejsc należy pytać i wszędzie ta pomoc jest bezpłatna. Specjalne stoisko z doradcami zawodowymi znajdzie pani także na XII Ogólnopolskich Targach Pracy, które odbędą się 6 kwietnia w Targach Kielce. Tam przez cały dzień będziemy służyć pomocą.

  * Wysłałam już kilkanaście aplikacji do różnych firm, ale z żadnej nie ma odpowiedzi. Czy mogę coś robić źle?
  - Przede wszystkim statystycznie należy wysłać kilkadziesiąt lub nawet kilkaset aplikacji, aby znaleźć pracę. Proszę się więc nie zniechęcać. Dobrze byłoby udać się z całym kompletem dokumentów do doradcy zawodowego, który pomoże udoskonalić CV, czy napisać listy motywacyjne. Do każdego potencjalnego pracodawcy trzeba przecież przygotować nowy komplet dokumentów, więc trzeba nad nimi popracować.

  Komentarze (1)

  Wszystkie komentarze (1) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo