Mandaty będą droższe

  Mandaty będą droższe

  /eref/

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Za przekroczenie prędkości na drodze ekspresowej mandat wyniesie wkrótce od 100 do 800 złotych.

  Za przekroczenie prędkości na drodze ekspresowej mandat wyniesie wkrótce od 100 do 800 złotych. ©Fot. archiwum

  Sejm przyjął nowelizację ustawy prawo o ruchu drogowym. Zmiany dotyczą maksymalnych prędkości, z jakimi można poruszać się po polskich drogach, a także mandatów za przekroczenie prędkości.
  Za przekroczenie prędkości na drodze ekspresowej mandat wyniesie wkrótce od 100 do 800 złotych.

  Za przekroczenie prędkości na drodze ekspresowej mandat wyniesie wkrótce od 100 do 800 złotych. ©Fot. archiwum

  Poprawka określająca dozwoloną prędkość na 110 kilometrów na godzinę dotyczy motocykli, samochodów osobowych oraz ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 tony. Muszą one poruszać się po drogach ekspresowych jednojezdniowych albo drogach dwujezdniowych, mających przynajmniej po dwa pasy przeznaczone do każdego kierunku ruchu. Zawsze też muszą to być drogi znajdujące się poza obszarem zabudowanym.


  Posłowie nie przyjęli natomiast poprawki Senatu dotyczącej taryfikatora mandatów za przekroczenie prędkości. Obowiązująca będzie zatem wersja przyjęta przez Sejm, według której, jeżeli przekroczenie wyniesie od 5 do 10 kilometrów na godzinę, trzeba będzie zapłacić mandat w wysokości 50 złotych.
  Mandaty będą wynosić: przy przekroczeniu prędkości od 10 do 20 kilometrów na godzinę - 150 złotych, od 20 do 30 kilometrów - 300 złotych, od 30 od 40 kilometrów - 400 złotych, od 40 do 50 kilometrów 600 złotych, o więcej niż 50 kilometrów - 700 złotych.

  Natomiast mandaty poza obszarem zabudowanym będą wynosiły odpowiednio 200, 300, 500, 700 i 900 złotych.

  Z kolei za przekroczenie prędkości na drodze ekspresowej od 10 do 20 kilometrów na godzinę mandat wyniesie 100 złotych. Potem kwoty te będą rosły, aż do 800 złotych, gdy przekroczenie będzie większe niż 50 kilometrów na godzinę.


  Ustawa przewiduje też utworzenie Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym, czyli centrum fotoradarów. Będzie ono podlegało Głównemu Inspektoratowi Transportu Drogowego, a do jego zadań będzie należało prowadzenie postępowań w sprawach o naruszenia przepisów prawa drogowego popełnionych na terenie całego kraju, w tym przede wszystkim przekroczeń prędkości. Na podstawie zarejestrowanych przez Centrum danych właściciela lub posiadacza pojazdu, Główny Inspektor Transportu Drogowego będzie wszczynał postępowanie w sprawie naruszenia, o którym zawiadamiał będzie właściciela lub posiadacza pojazdu. Zawiadomienie będzie mógł przesyłać także drogą elektroniczną.


  Teraz ustawa zostanie skierowana do podpisu przez prezydenta.

  Komentarze (3)

  Wszystkie komentarze (3) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo