Bigos staropolski

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Przepis Henryka Ciesielskiego z Jędrzejowa
  1 kg kapusty kiszonej zalać wodą. Włożyć 25 dkg słoniny pokrojonej w grubą kostkę, 2 posiekane cebule, 2 pokrojone w kostkę jabłka (kwaśne), 25 dkg mięsa wołowego lub pieczeni i 25 dkg wieprzowiny. Na to znów od początku kapustę, (już bez wody) słoninę, cebule, jabłka, mięso.

  Gdy ułożymy 3 lub 4 warstwy zalewamy wszystko rosołem i dusimy często garnkiem potrząsając, by się potrawa nie przypaliła. Gdy bigos będzie niemal gotowy dodać zasmażkę z masła i mąki (po łyżce) 25 dkg pokrojonej w plastry kiełbasy, kilkanaście nasion fasoli "Jaśka", kilka posiekanych grzybków (mogą być z sosu) suszonych śliwek, kieliszek czerwonego wina, a jeśli są resztki sosów z pieczeni. Dobrze wymieszać wszystkie te składniki i potrawę codziennie ogrzewać i chwile dusić przez kilka, a nawet kilkanaście dni. Podawać najlepiej z pieczywem i czystym barszczem do popijania.

  Uwaga: Jeśli kapusta jest zbyt kwaśna, bierzemy część kapusty słodkiej. Bigos wygląda najładniej i najlepiej smakuje podany w kamionce z kamionkową chochlą, na kamionkowych porcyjkach.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo