Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bigos staropolski

Redakcja
Przepis Henryka Ciesielskiego z Jędrzejowa

1 kg kapusty kiszonej zalać wodą. Włożyć 25 dkg słoniny pokrojonej w grubą kostkę, 2 posiekane cebule, 2 pokrojone w kostkę jabłka (kwaśne), 25 dkg mięsa wołowego lub pieczeni i 25 dkg wieprzowiny. Na to znów od początku kapustę, (już bez wody) słoninę, cebule, jabłka, mięso.

Gdy ułożymy 3 lub 4 warstwy zalewamy wszystko rosołem i dusimy często garnkiem potrząsając, by się potrawa nie przypaliła. Gdy bigos będzie niemal gotowy dodać zasmażkę z masła i mąki (po łyżce) 25 dkg pokrojonej w plastry kiełbasy, kilkanaście nasion fasoli "Jaśka", kilka posiekanych grzybków (mogą być z sosu) suszonych śliwek, kieliszek czerwonego wina, a jeśli są resztki sosów z pieczeni. Dobrze wymieszać wszystkie te składniki i potrawę codziennie ogrzewać i chwile dusić przez kilka, a nawet kilkanaście dni. Podawać najlepiej z pieczywem i czystym barszczem do popijania.

Uwaga: Jeśli kapusta jest zbyt kwaśna, bierzemy część kapusty słodkiej. Bigos wygląda najładniej i najlepiej smakuje podany w kamionce z kamionkową chochlą, na kamionkowych porcyjkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Bigos staropolski - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie