Jak najszybciej najtaniej podróżować po Rzymie

  Jak najszybciej najtaniej podróżować po Rzymie

  Jarosław PANEK

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  W okolice Watykanu też dojedziemy metrem.

  W okolice Watykanu też dojedziemy metrem. ©J. PAnek

  Komunikacja miejska w stolicy Włoch nie jest specjalnie tania jak na kraj, który międzymiastową komunikację kolejową ma w bardzo przystępnych cenach. Jakby tego było mało, poruszanie się po mieście jest znacznie utrudnione z powodu tylko dwóch linii metra.
  W okolice Watykanu też dojedziemy metrem.

  W okolice Watykanu też dojedziemy metrem. ©J. PAnek

  Podziemna kolej, a przede wszystkim autobusy stanowią rdzeń komunikacji miejskiej w Rzymie. To skromny wynik w porównaniu choćby do Mediolanu, gdzie do dyspozycji turysty, oprócz czterech linii metra, są jeszcze autobusy, tramwaje i trolejbusy. W Rzymie nie zaszalejemy. Pozostają przejazdy autobusami, co zawsze jest trochę skomplikowane lub podróż jedną z dwóch linii metra, oznaczonych jako A i B.

  METRO
  Choć linie są tylko dwie, to na szczęście docierają praktycznie do wszystkich tych miejsc w Rzymie, które turysta powinien zobaczyć. Stacją węzłową jest główny dworzec kolejowy miasta, czyli Roma Termini. Tu obie linie się krzyżują, dowożąc turystów zarówno do Watykanu, Coloseum, czy odległej dzielnicy Eur.

  Metro jest niestety dość drogim środkiem komunikacji. Za bilet na jeden przejazd trzeba zapłacić 1 euro. Na szczęście oszczędzimy trochę pieniędzy wykupując bilet dzienny za 4 euro lub trzydniowy za 11 euro. Można także zaopatrzyć się w karnet 7-dniowy za 16 euro lub miesięczny za 30 euro.

  Pociągi metra kursują w godzinach szczytu co 3-4 minuty, co 5-6 minut w ciągu reszty dnia oraz co 8-10 wcześnie rano i późnym wieczorem. Pierwsze składy wyjeżdżają na trasy zwykle o godzinie 5.30, a ostatnie 23.30, tylko w soboty o 0.30.

  AUTOBUSY
  Bilet na metro jest również biletem na autobusy, z jednym zastrzeżeniem - o ile metrem możemy za 1 euro przejechać się tylko raz, o tyle autobusem możemy wiele razy, bo jest on ważny na dowolną liczbę przejazdów, ale w okresie 75 minut. Tak więc możemy mieć równie dobrze 10 przesiadek, byle tylko nie przekroczyć owych 75 minut. W ramach tego czasu przysługuje nam rzecz jasna również ten jeden przejazd metrem.
  Autobusy jeżdżą w godzinach 6-24, a niektóre nawet i całą noc. Dla większości z nich przystankiem początkowym jest również dworzec kolejowy Roma Termini. Tu zresztą dostaniemy za darmo mapę tras autobusowych.

  Metro kursuje godzinach szczytu co 3-4 minuty, co 5-6 minut w ciągu dnia oraz co 8-10 wcześnie rano oraz późnym wieczorem. Pierwszy odjazd o godzinie 5.30, ostatni 23.30, a 0.30 w soboty.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo