Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kupiłeś krzew? Co zrobić dalej

Redakcja
Krzewy uprawiane w szkółce w pojemnikach możemy sadzić w ogrodzie przez cały sezon - od wczesnej wiosny do późnej jesieni.
Krzewy uprawiane w szkółce w pojemnikach możemy sadzić w ogrodzie przez cały sezon - od wczesnej wiosny do późnej jesieni. archiwum
Krzewy uprawiane w szkółce w pojemnikach możemy sadzić w ogrodzie przez cały sezon - od wczesnej wiosny do późnej jesieni.

Drzewa i krzewy oprócz funkcji dekoracyjnej spełniają też inne ważne zadania:
* chronią dom od pyłu i hałasu ulicznego,
* osłaniają od słońca i wiatru,
* zwiększają wilgotność powietrza,
* stwarzają właściwy mikroklimat.

Co i jak sadzić

W małym ogródku przydomowym unikajmy sadzenia drzew, które w przyszłości osiągną bardzo duże rozmiary. Zakupione rośliny warto posadzić gęściej, niż będą rosnąć docelowo, bo ogród w pierwszych latach wyglądałby bardzo pusto. Gdy rośliny się rozrosną (po 3-4 latach), można część z nich rozsadzić - zmieniając częściowo kompozycję działki.

Koszenie trawnika będzie łatwiejsze, jeżeli posadzimy krzewy w grupach. Glebę pod skupiskami krzewów należy wyściółkować pięcio-, ośmiocentymetrową warstwą kory, co nie pozwoli na wysychanie górnej warstwy gleby, zakwasi ją, ograniczy ilość chwastów i ochroni systemy korzeniowe przed przemarzaniem.

Nawożenie

Aby rośliny dobrze i zdrowo rosły, musimy je nawozić. Zasilanie rozpoczynamy w kwietniu i powtarzamy 2-3 razy, najpóźniej do końca czerwca. Dając jednorazowo 2-3 dag nawozu wieloskładnikowego na roślinę. Dysponując nawozami o spowolnionym działaniu ograniczamy się do jednego nawożenia wczesną wiosną. W latach następnych, wraz ze wzrostem roślin, dawkę nawozu ostrożnie zwiększamy. Nawóz rozsypujemy wokół rośliny po okręgu, jak wyznacza korona krzewu.

Sadzenie

Rośliny z przesuszoną bryłą korzeniową przed sadzeniem bardzo mocno podlewamy lub wstawiamy wraz z pojemnikiem na kilka minut do wody.
Rośliny sadzimy w taki sposób, aby przykryć bryłę korzeniową 3-5-centymetrową warstwą gleby. Częstym błędem jest sadzenie roślin zbyt głęboko, co powoduje ich duszenie się i obumieranie całych partii systemu korzeniowego. Po posadzeniu roślin ziemię wokół nich umiarkowanie ugniatamy (na glebach cięższych) lub nieznacznie udeptujemy (na lekkich), pozostawiając wokół rośliny niewielkie zagłębienie zatrzymujące wodę.

Kłopoty z "filcem"

U niektórych roślin m.in. często u wrzosów, wrzośców, azalii czy różaneczników po wyciągnięciu z doniczki zaobserwować można silnie splecioną, tworzącą jakby filc, zewnętrzną warstwę bryły korzeniowej. W takim przypadku bardzo ważne jest umiejętne postępowanie z rośliną. Przy niezbyt starannym posadzeniu rośliny, pomiędzy splecionymi, mało skłonnymi do rozprzestrzeniania się korzeniami a grudami podłoża, powstają spore luki wypełnione powietrzem. Choć podłoże wokół rośliny jest optymalnie wilgotne, roślina więdnie i po jakimś czasie usycha - ponieważ powierzchnia bryły korzeniowej styka się z otaczającym (wilgotnym) podłożem na zbyt małej powierzchni.

Jak więc postępować z taką rośliną?
1. Przed sadzeniem należy ją mocno podlać lub wraz z doniczką
zanurzyć na jakiś czas w pojemniku z wodą.
2. Następnie bryłę korzeniową należy kilkakrotnie naciąć sekatorem
lub nożem, co uszkadza sfilcowaną warstwę, pobudza korzenie
do regeneracji i penetrowania podłoża.
3. Po włożeniu bryły do przygotowanego dołka trzeba zwrócić
uwagę, by dobrze wypełnić podłożem pozostałą wolną przestrzeń,
tak by bryła korzeniowa na całej swej powierzchni stykała
się z otaczającym podłożem.
4. Jak po każdym sadzeniu, podłoże podlewamy.

Podlewanie

Bardzo częstym błędem pielęgnacyjnym jest przelewanie drzew i krzewów w ogrodzie. Regularne podlewanie, szczególnie na glebach ciężkich, zwięzłych przynosi często poważne szkody. Rośliny "duszą" się w mokrym podłożu i chorują, a w końcu umierają. Właściciele ogrodów widząc więdnące czy usychające pędy sądzą, że to przesuszenie i …podlewają jeszcze częściej - to tylko pogarsza sytuację roślin. One muszą same "szukać" wody w podłożu.

Podlewaniem możemy rośliny wspomagać (szczególnie cenne, wymagające lub zawiązujące w lecie pąki kwiatowe) w czasie przedłużającej się suszy lub na piaszczystych, silnie przepuszczalnych glebach. Podczas suszy rośliny należy podlewać wcześnie rano lub wieczorem. Nigdy podczas południowego upału, ponieważ może wówczas dojść do uszkodzenia liści lub igieł!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kupiłeś krzew? Co zrobić dalej - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie