Dobry list motywacyjny

  Dobry list motywacyjny

  Anna NIEDZIELSKA niedzielska@echodnia.eu

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  To nie tylko dodatek do CV, ale właściwe podanie o pracę świadczące o tym, jak nam na niej zależy. Często popełnianym błędem jest dołączanie do dokumentów aplikacyjnych jednego gotowego wzoru listu motywacyjnego. Tymczasem, szczególnie w obecnej sytuacji gospodarczej, to list motywacyjny ma przekonać pracodawcę do zaproszenia nas na rozmowę .
  Dobry list motywacyjny

  Czytaj, dzwoń, pytaj, szukaj

  Czytaj, dzwoń, pytaj, szukaj


  Teksty opatrzone wspólnym hasłem "Projekt praca" ukazują się w naszej gazecie co środę na stronach "Dobre rady". Serdecznie prosimy o uwagi i wskazówki ze strony naszych czytelników, które można przysyłać na adres mailowy niedzielska@echodnia.eu lub zadzwonić pod nasz całodobowy telefon 0801-164-279 lub numer 041-36-36-125. Co piątek od godziny 10 do 11 przy głośnym telefonie "Echa Dnia" 041-34-469-79 na pytania naszych czytelników będą czekać eksperci.  Co zrobić, aby list motywacyjny był skuteczny? Na pewno nie należy dzielić się w nim własnymi frustracjami, związanymi z utratą poprzedniej pracy.
  Skłonność do takiego postępowania jest naturalna, ale trzeba ją w sobie przełamać. Pracodawcy nie zachęci pasywność kandydata, a tym bardziej jego brak wiary w siebie i krytycyzm w stosunku do dotychczasowego pracodawcy.

  Należy po pierwsze przedstawić swoje silne strony istotne z perspektywy przyszłej pracy, a po drugie wymienić inne, niezwiązane z kryzysem przyczyny, dla których dane stanowisko i firma są dla kandydata interesujące. Nie zaszkodzi również inwencja w sposobie podawania informacji, a także nadanie dokumentowi osobistego charakteru. Stanowczo niewskazane jest powielanie krążących w Internecie "gotowców", których użycie świadczy o braku kreatywności.

  KRÓTKI, PRZEMYŚLANY i KONKRETNY
  List motywacyjny nie może być za długi. Najlepiej, żeby zajmował jedną czwartą strony podaniowej, maksymalna długość to trzy czwarte strony. W żadnym przypadku nie można w nim powtarzać tego, co już znalazło się w CV. Zresztą generalnie nie jest wskazane podawanie zbyt dużej ilości informacji.

  Nie powinno się też używać ogólnikowych określeń. Nie wystarczy napisać, że jest się komunikatywnym i przedsiębiorczym, trzeba jeszcze poprzeć to konkretnymi przykładami z dotychczasowej pracy zawodowej.

  Niewybaczalne są pomyłki w nazwie stanowiska, o które kandydat się ubiega i wszelkiego rodzaju błędy, jak choćby ortograficzne. List powinien być napisany na komputerze, chyba że firma wyraźnie zażyczy sobie sporządzonego odręcznie, ale zawsze musi być ręcznie podpisany.


  JAK WYPRACOWANIE
  Każdy list motywacyjny - jak dobre wypracowanie - powinien składać się z trzech części : wstępu, rozwinięcia i zakończenia.

  We wstępie należy przykuć uwagę czytającego, napisać na jakie stanowisko się aplikuje. Rozwinięcie ma przekonać o atrakcyjności naszej kandydatury. Nie należy jednak w nim rozpisywać się za bardzo, gdyż dużo nie zawsze oznacza dobrze. Jeżeli nie spełnia się wymogów podanych w ofercie, należy zadeklarować chęć zdobycia stosownych umiejętności lub uzupełnienia wykształcenia i wiedzy. Na końcu zawsze należy umieścić zwrot grzecznościowy, własnoręczny podpis, spis załączników oraz klauzulę o prywatności - jeżeli zawiera ją CV nie jest to już konieczne.

  KAŻDY LIST INNY
  W zależności od tego, do kogo kierujemy list motywacyjny, piszemy go inaczej. Do konkretnego pracodawcy najczęściej wysyła się aplikację w odpowiedzi na ogłoszenie o pracę. Dlatego już na początku listu trzeba się odnieść do treści oferty, potem podkreślić swoje umiejętności i predyspozycje, czyli wszystkie cechy potrzebne do wykonywania obowiązków. Należy też napisać o doświadczeniach zgodnych z tymi wymaganymi od potencjalnego pracownika. W takim liście motywacyjnym należy po prostu przedstawić siebie jako najlepszego kandydata na dane stanowisko.

  Listy motywacyjne wysyłane bez związku z ogłoszeniem wyglądają zupełnie inaczej. Należy w nich wyjaśnić, dlaczego akurat tą firmą jesteśmy zainteresowani, co na jej temat wiemy i w jakim dziale chcielibyśmy pracować. Koniecznie trzeba dodać informacje na temat własnego doświadczenia.

  Jeszcze inaczej pisze się listy do agencji doradztwa personalnego. Powinny one zawierać przede wszystkim informacje na temat oczekiwań wobec przyszłej pracy i planowanej ścieżki kariery. Należy wyjaśnić, jakie stanowisko i jaka branża najbardziej nam odpowiada.

  Komentarze (2)

  Wszystkie komentarze (2) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo