Co napisać w CV? - podpowiada ekspert Rafał Szwed

  Co napisać w CV? - podpowiada ekspert Rafał Szwed

  Anna NIEDZIELSKA niedzielska@echodnia.eu

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Największym problemem naszych czytelników jest jak najlepiej opisać swoje umiejętności w CV. Na ten temat było najwięcej pytań podczas ostatniego głośnego telefonu "Echa Dnia".
  Rafał Szwed, pracownik Miejskiego Urzędu Pracy i lider Klubu Pracy. Jeden z ekspertów naszej wspólnej akcji "Projekt praca”

  Rafał Szwed, pracownik Miejskiego Urzędu Pracy i lider Klubu Pracy. Jeden z ekspertów naszej wspólnej akcji "Projekt praca”

  Odpowiadał na nie zaproszony przez nas ekspert - Rafał Szwed z Miejskiego Urzędu Pracy w Kielcach. Oto najciekawsze pytania i odpowiedzi.

  * Mam skończoną szkołę zawodową o profilu budowlanym, ale od kilku lat pracuję jako glazurkarz i skończyłem trzy kursy z tej dziedziny. Gdzie wymienić je w swoim CV, czy w ogóle wpisywać?

  - Oczywiście, że należy ukończenie takich kursów wpisać do swojego CV. Przecież o rodzaju wykonywanej przez pana pracy świadczy także doświadczenie zawodowe, które jest kolejnym działem w CV. Optymalne byłoby wpisanie w dziale "Wykształcenie" szkoły, którą pan ukończył, a następnie w kolejnym dziale "Kursy" wypisanie ukończonych przez siebie kursów.
  Proszę opisać - tak jak w przypadku wykształcenia - rok, nazwę kursu, szkołę lub jednostkę, która go organizowała, a także rodzaj egzaminu czy uprawnień, jakimi kurs się kończył. Kserokopie świadectw ukończenia kursów, tak samo jak świadectwa ukończenia szkoły czy świadectwa pracy, należy dołączyć do dokumentów aplikacyjnych.

  * Znam biegle angielski i mam certyfikat CAE. Na porównywalnym poziomie znam także rosyjski, bo przez trzy lata przebywałam w Moskwie, ale nie mam żadnych dokumentów potwierdzających poziom używania języka. Jak opisać to w swoim CV?

  - Przy znajomości bardzo dobrze jest wpisać certyfikat jeśli taki mamy. Dlatego najlepiej pani przypadku w dziale "Języki obce" wymienić: angielski na poziomie zaawansowanym wyższym, potwierdzony egzaminem Cambridge Advanced English CAE, a jako drugi język rosyjski na poziomie zaawansowanym. To, że była pani w Rosji warto zaznaczyć w liście motywacyjnym. Dla pracodawcy taki dopisek powinien być potwierdzeniem biegłej znajomości języka rosyjskiego.
  * Do chwili obecnej pracowałam w sześciu firmach, ale tylko trzy ostatnie wykonywane zajęcia "pasują" do stanowiska, o które będę aplikować. Czy mam opisywać zakres swoich obowiązków z poprzednich firm? Dodam, że te pierwsze trzy firmy to umowy zlecenia z czasów studiów, a później trwające razem ponad 10 lat umowy o pracę.

  - Wykształcenie jak i doświadczenie zawodowe są tymi działami w CV, w które wpisujemy w odwrotnej kolejności do chronologii czasowej tych zdarzeń. Dlatego uważam, że przy trzech ostatnich pracach powinna pani wymienić zarówno zajmowane stanowiska, jak i zakres obowiązków. W przypadku poprzednich prac może pani tylko wymienić zajmowane stanowiska.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo