Czytelnicy pytają o podatki, eksperci ze "skarbówki"...

  Czytelnicy pytają o podatki, eksperci ze "skarbówki" odpowiadają

  /and/

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  * Niedawno odziedziczyłam mieszkanie po siostrze i chcę je sprzedać. Czy zapłacę podatek? Jakiej wysokości? - pyta nasza czytelniczka.
  Czytelnicy pytają o podatki, eksperci ze "skarbówki" odpowiadają

  ©archiwum

  O wyjaśnienie tej kwestii poprosiliśmy ekspertów od spraw podatkowych.

  - Zgodnie z obowiązującymi od 2007 roku przepisami o podatku od spadku i darowizn, bliska rodzina spadkodawcy - między innymi małżonkowie, dzieci, wnuki, rodzice i rodzeństwo - jest zwolniona od podatku spadkowego. Jeśli spadek odziedziczyła pani w tym roku, to aby skorzystać ze zwolnienia w ciągu pół roku od uprawomocnienia się orzeczenia sądu o nabyciu spadku musi pani złożyć druk SD-Z2, czyli zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych w urzędzie skarbowym. Składa się go do urzędu właściwego ze względu na położenie nieruchomości. Jeśli pani tego nie zrobiła lub nie zrobi - urząd naliczy podatek.
  Podatek dochodowy od sprzedaży mieszkania to oddzielna kwestia. Sprzedając odziedziczoną nieruchomość trzeba się liczyć z koniecznością zapłacenia podatku dochodowego, którego wysokość to 19 procent od dochodu z transakcji, czyli od ceny sprzedaży - wyjaśnia Marek Majkuciński z I Urzędu Skarbowego w Radomiu.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo