Śmierć zbiera tragiczne żniwo na roli

  Śmierć zbiera tragiczne żniwo na roli

  Sławomir CZWAL

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Śmierć zbiera tragiczne żniwo na roli
  Rusza sezon plac polowych, a z nim plaga wypadków przy pracy na roli. Główne grzechy rolników to nieodpowiednio zabezpieczone maszyny oraz nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
  Śmierć zbiera tragiczne żniwo na roli
  - Wizytujemy gospodarstwa rolnicze i rzeczywiście jest tam sporo nieprawidłowości- mówi Dawid Baran, rzecznik prasowy Państwowej Inspekcji Pracy w Rzeszowie. - Analizując wypadkowość można stwierdzić, że w ubiegłych latach w rolnictwie statystycznie wypadkowość była większa niż w górnictwie czy budownictwie. Powodów jest klika. Pierwszy to sprzęt rolniczy, który jest stary i nie w pełni zabezpiecza rolnika przed wypadkami. Jednak najważniejszym jest nieprzestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

  W rolnictwie w ubiegłym roku zarejestrowanych było 1,8 miliona osób pracujących i doszło do 94 śmiertelnych wypadków. W gospodarce narodowej pracujących jest 12 milionów Polaków i doszło do 376 śmiertelnych wypadków. Kolejny ważny problem to wypadki z udziałem dzieci. Średnio w roku poszkodowanych zostaje około tysiąca dzieci.
  Problem jest również z nadzorem rolników, gdyż pracownicy Państwowej Inspekcji Pracy mogą jedynie wizytować gospodarstwa, a nie mogą nakładać kar na rolników.

  Problemem jest też często alkohol - tak było w przypadku czwartkowego wypadku w Chałupkach.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo