Inspektorów sprawdzających sklepy wielkoprzemysłowe...

  Inspektorów sprawdzających sklepy wielkoprzemysłowe przeraziły wyniki kontroli. Zapowiedzieli swój powrót

  KLAUDIA TAJS tajs@echodnia.eu

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Pracownicy sanepidu podczas dwudniowych kontroli sprawdzili 107 marketów i supermarketów.

  Pracownicy sanepidu podczas dwudniowych kontroli sprawdzili 107 marketów i supermarketów.

  Brud w magazynach i pomieszczeniach socjalnych, sprzedaż przeterminowanej żywności oraz brak segregacji artykułów spożywczych w chłodniach to tylko niektóre zastrzeżenia inspektorów sanepidu, którzy skontrolowali sposób przechowywania żywności w sklepach wielkopowierzchniowych w naszym regionie.
  Pracownicy sanepidu podczas dwudniowych kontroli sprawdzili 107 marketów i supermarketów.

  Pracownicy sanepidu podczas dwudniowych kontroli sprawdzili 107 marketów i supermarketów.

  To była niezapowiedziana wizyta w super- i hipermarketach. Inspektorzy sanepidu pojawili się siódmego i ósmego kwietnia, na kilka dni przed świętami wielkanocnymi. Pokontrolne wyniki i zalecenia ujrzały światło dzienne teraz.

  Niestety, po ich przeczytaniu można stwierdzić, że sklepy wielkopowierzchniowe w dobie konkurencji na rynku zamiast przyciągać klientów, odstraszają.

  BRAK MYDŁA I BRUD NA ZAPLECZU

  Jak mówi Dorota Gibała, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie, kontrolujących uderzył brak czystości i porządku w magazynach oraz pomieszczeniach socjalnych.
  - W jednym ze sklepów pieczywo nie było osłonięte zasłonami chroniącymi przed zanieczyszczeniami - mówi rzeczniczka. - W innym markecie w jednym pomieszczeniu były przechowywane żywność i odzież. W umywalkach brakowało mydła, a pojemniki służące do przenoszenia wędlin z chłodni były brudne.

  W mieleckich marketach inspektorów przeraziły niedomyte urządzania na stoisku z wędlinami, brud na zapleczu i w toaletach.

  PRZETERMINOWANA ŻYWNOŚĆ

  Na pokontrolnej liście uwag sporo miejsca zajmują pozycje dotyczące źle przechowywanej żywności. - W dwóch marketach w Stalowej Woli odkryliśmy, że nie stosuje się segregacji przy przechowywaniu mięsa i wędlin - dodaje Dorota Gibała. - Poza tym w kontrolowanych placówkach stwierdzono brud na zapleczu.

  W jednym tarnobrzeskich marketów stwierdzono brudną toaletę, z której korzystał personel. Znaleziono także pączki, które w sprzedaży samoobsługowej powinny być osłonięte kartonowym pudełkiem, tymczasem w kontrolowanym sklepie były odsłonięte.

  WRÓCĄ DO PÓŁEK

  Dorota Gibała zapewnia, że placówki, w których stwierdzono nieprawidłowości, zostały ukarane. Nałożone mandaty wynosiły od kilkuset do dwóch tysięcy złotych. Poza tym kontrolujący wydali 32 decyzje administracyjne. - Wyniki tych kontroli są na tyle niezadowalające, że inspektorzy wrócą do sklepów - zapowiada rzecznik Gibała.

  Komentarze (3)

  Wszystkie komentarze (3) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo